Kaset döşemelerde diş aralığı

Merhaba, iyi çalışmalar...
Kaset döşeme olarak yapmak istediğimiz bir projemizde, diş açıklıklarını 70cm, diş genişliğini de 15cm olarak yapmıştık. Kontrol mühendisi arkadaşlar daha önce den kaset döşeme ile alakalı sıkıntı yaşamışlar, ve bu konuyu internetten forum, makale vs araştırdıktan sonra şöyle bir kanıya varmışlar,
"" TS de nervürün ve asmolen sistemlerin tanımı yapılmış. Max 70 cm olacak ve dolgu malzemesi kullanılacak. Demek ki kaset döşemeler için 70 cm den büyük mesafe gerekir diyebiliriz. Kaset döşemede ki kirişlerde normal kiriş boyutlarına yakına olacak, yani diş olmayacak kiriş olacak. ""

Bana kaset döşeme yapıyorsanız diş genişliğiniz 70cm den fazla olacak, diş genişliği de min 20cm olacak diyorlar, sizlerin bu konuda fikrini sormak istedim teşekkürler...

Nervür ve kaset döşeme diş aralığı kontrolleri Ts500 e uygun olarak yapılmaktadır.
Ts500 11.5. İki doğrultuda çalışan dişli döşemeler maddesi, 11.3 maddesine referans vererek bir doğrultuda çalışan dişli döşemeler ile aynı kurallar uygulanacağını belirtmiştir.
Aynı kurallar iki yön içinde geçerlidir.
70cm den daha geniş açıklıkta nervür / kaset döşeme yapılamaz.
1650453710683.png
Daha geniş açıklıkta modelleme yapmak istiyorsanız döşeme dişlerini tali kirişlerle modelleyin. kiriş + döşeme şeklinde tanımlayabilirsiniz.
1650453735805.png

Merhaba, iyi çalışmalar...
Kaset döşeme olarak yapmak istediğimiz bir projemizde, diş açıklıklarını 70cm, diş genişliğini de 15cm olarak yapmıştık. Kontrol mühendisi arkadaşlar daha önce den kaset döşeme ile alakalı sıkıntı yaşamışlar, ve bu konuyu internetten forum, makale vs araştırdıktan sonra şöyle bir kanıya varmışlar,
"" TS de nervürün ve asmolen sistemlerin tanımı yapılmış. Max 70 cm olacak ve dolgu malzemesi kullanılacak. Demek ki kaset döşemeler için 70 cm den büyük mesafe gerekir diyebiliriz. Kaset döşemede ki kirişlerde normal kiriş boyutlarına yakına olacak, yani diş olmayacak kiriş olacak. ""

Bana kaset döşeme yapıyorsanız diş genişliğiniz 70cm den fazla olacak, diş genişliği de min 20cm olacak diyorlar, sizlerin bu konuda fikrini sormak istedim teşekkürler...
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bana göre kaset döşeme piyasanın uydurduğu, max. 70 cm sınırı olması nedeniyle beton ve demir pursantajı yüksek çıktığından dolayı kiriş sayısını azaltma amaçlı yapılmış bir şey. Kirişler 20 cm'den az olmasın denilmesinin nedeni ise, aslında sanki döşemeler ikincil kirişlerle bölünmüş havası verilmesi :) ve bu tür sistemlerde hesap yöntemi çift doğrultulu döşeme gibi çözülmemeli (Yasin beyin belirttiği yöntem). Esas sorun, 80x80, 90x90, 100x100 vb.. gibi diş aralıkları olan döşemeyi kontrol eden belediyeler hangi mantıkla göre onay vermiş. Kaset döşeme diye bir sistem yok, varsa ya tek doğrultulu dişli döşeme yada çift doğrultulu dişli döşeme, bunlarında şartları TS500 de yazılı.

Nervür ve kaset döşeme diş aralığı kontrolleri Ts500 e uygun olarak yapılmaktadır.
Ts500 11.5. İki doğrultuda çalışan dişli döşemeler maddesi, 11.3 maddesine referans vererek bir doğrultuda çalışan dişli döşemeler ile aynı kurallar uygulanacağını belirtmiştir.
Aynı kurallar iki yön içinde geçerlidir.
70cm den daha geniş açıklıkta nervür / kaset döşeme yapılamaz.
Ekli dosyayı görüntüle 24612
Daha geniş açıklıkta modelleme yapmak istiyorsanız döşeme dişlerini tali kirişlerle modelleyin. kiriş + döşeme şeklinde tanımlayabilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 24613
Bana göre kaset döşeme piyasanın uydurduğu, max. 70 cm sınırı olması nedeniyle beton ve demir pursantajı yüksek çıktığından dolayı kiriş sayısını azaltma amaçlı yapılmış bir şey. Kirişler 20 cm'den az olmasın denilmesinin nedeni ise, aslında sanki döşemeler ikincil kirişlerle bölünmüş havası verilmesi :) ve bu tür sistemlerde hesap yöntemi çift doğrultulu döşeme gibi çözülmemeli (Yasin beyin belirttiği yöntem). Esas sorun, 80x80, 90x90, 100x100 vb.. gibi diş aralıkları olan döşemeyi kontrol eden belediyeler hangi mantıkla göre onay vermiş. Kaset döşeme diye bir sistem yok, varsa ya tek doğrultulu dişli döşeme yada çift doğrultulu dişli döşeme, bunlarında şartları TS500 de yazılı.
Mustafa bey ;
sonuçta kaset veya asmolen , tek veya çift doğrultulu dişli döşeme tercihinin temel nedeni büyük oranda düz bir tavan elde etmek. dişli döşemelere ilişkin yönetmelik koşullarını yasin bey paylaştı.
diğer yandan merak ettiğim husus şu .
yasin beyin önerdiği ikinci yol için neden çözülmemeli yorumunu yaptınız ? o sistemde biraz daha ileri giderek kirişleri 36 cm döşemeleri de 12 cm yapıp çözüme gitsem, üstüne üstlük düşük kotta yapıp dümdüz bir tavan elde etsem gerek mevzuat, gerekse uygulama deneyimi açısından neyi yanlış yapmış olurum ?
bunu sizi eleştirmek yada görüşünüzü çürütmek için değil gerçekten doğru bir çözüm bulmak adına soruyorum.

Merhaba,

yanlış anlattım sanırım :) demek istediğim yasin beyin dediği yöntem gibi çözmek daha doğru. 70 cm'den büyük boşluklu olan döşemeler çift doğrultuda çalışan nervürlü döşeme gibi çözülmemeli demek istedim. Özetle, eğer yönetmeliğe göre çözüm yapılmak istenirse TS500 kurallarına göre tasarım yapılmalı, piyasadaki gibi 70 cm'den büyük kiriş aralıkları yapılmak isteniyorsa en az 20 cm genişliğinde saplama kirişli döşeme yaparım. 10-15 cm kiriş kullanmak çok yanlış olur, ozamanda yönetmelik izin veriyor deniliyor :) Ben genel anlamda bu asmolen döşemelere karşıyım. Tamamen piyasa şartlarına göre çıkartılmış sistemler (mantar döşemelerde dahil).

Not: Düşük döşeme işine sakın bulaşmayın :) Asta tavan yada metal mesh gibi bir çok mimari çözüm var.

Geri