KATLAR ARASI BETONARME ELEMAN DONATI UYUMSUZLUĞU

Merhabalar sayın grup üyeleri,
bu projemde analizi tamamlanıp bütün sorunları çözüldükten sonra analiz sonucu incelemelerim de şöyle bir sorun ile karşılaştım aynı kolon tüm katlarda aynı ebatta olasına rağmen bodrum katında 10Q16 çatı katında 14Q16 donatı dağılımı yapıyor sorunu anlayamadım rica etsem inceleyebilirmisiniz ?
Not: Proje analiz aşamasında mod sayısı yetersiz sorunu verilmişti, soruna karşın forumda yaptığım incelemelerde mod sayısının 100 yapılması önerisinde bulunulmuştu bu nedenle model sayıları 100 yapıldığında analiz sorunu çözüldü bu sebebten olabilirmi diye not bırakmak istedim.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2024-02-28 214653.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-28 214653.png
    102.5 KB · Görüntüleme: 28
El ile hiç bir yapının statik ve betonarme çözümünü yaptınız mı bilmiyorum ancak son katta kolon donatısını fazla çıkması sanılanın aksine gayet normal.

Tüm katlarda aynı yapmak istiyorsanız kolon donatılını eşitleyin.

Kolon parametrelerinden "üst kat donatı sonuçlarını alt katta minimum olarak kullan" senesini işaretlerseniz eğer program bunu otomatik olarak gerçekleştirir

zaman ayırdığınız için çok teşekkürler öncelikle, saha uygulamasında ve projelerde üst katlardaki donatıların alt katlara nazaran aynı kolonda düşey donatılarının fazla çıkması daha öncesinde hiç karşılaşmadığım bir sorun ve alt katta filiz sürekliliğinin bir anlamı olmadığı sonucunu doğurmaz mı peki

Ve dediğiniz gibi,
El ile hiç bir yapının statik ve betonarme çözümünü yaptınız mı bilmiyorum ancak son katta kolon donatısını fazla çıkması sanılanın aksine gayet normal.

Tüm katlarda aynı yapmak istiyorsanız kolon donatılını eşitleyin.

Kolon parametrelerinden "üst kat donatı sonuçlarını alt katta minimum olarak kullan" senesini işaretlerseniz eğer program bunu otomatik olarak gerçekleştirir
yapılınca sorun çözüldü.
teşekkürler.

Geri