kesme güvenliği sağlanmıyor

MERYEM34

Tanınmış Üye
merhabalar projemde sürekli aynı hata kesme güvenliği sağlanmadı hatası şaftların arası kirişde döndüm yine aynı hata verilen önerileride uyguladım yardımcı olur musunuz teşekkür ediyorum

Ekli dosyalar

• b blok.cde
    12.1 MB · Görüntüleme: 17
merhabalar projemde sürekli aynı hata kesme güvenliği sağlanmadı hatası şaftların arası kirişde döndüm yine aynı hata verilen önerileride uyguladım yardımcı olur musunuz teşekkür ediyorum

Kiriş kesme güvenliği sağlanmıyor​

Bu mesaj rapor başında eleman adı ve katı verilerek oluşturulmaktadır

Örneğin,

K1, Zemin Kat Kesme Güvenliği sağlanmıyor

Kirişlerde :

V
e ≤ 0.85 b d √ fck olmalıdır

Vd ≤ 0.22 fcd bw d (TS 500) olmalıdır.

Ve ≤ 0.22 fcd bw d (TS 500) olmalıdır

Kesme güvensizliği yetersizliği iki koşula bağlıdır.

1. Vr kesme kapasitesi Ve tasarım kesme kuvvetinden küçük kalırsa. (Ve<Vr olmalıdır)
  2. Ve tasarım kesme kuvvetinden yönetmelik gereği kontrol edilmesi gereken Vmax değerini aşarsa

Olası Çözümler:​

• 1. ve 2. durum için adı ve katı verilen elemanın en kesit boyutları büyütülebilir.
  • 2. durum için Donatı Seçimi diyaloğunda ilgili eleman için kullanılabilecek enine(etriye seçimi için) donatı çapları attırabilir.
  • 1. ve 2. durum için beton ve donatı sınıfı attırılabilir

Simgeler​

Ac = Kolon ve perde en kesit alanı

fck = Betonun karakteristik silindir basınç dayanımı

bw = Kesit genişliği

d = Kesit yüksekliği

fcd = Betonun tasarım basınç dayanımı

Vd = Attırılmış düşey yükler altında hesaplanan tasarım kesme kuvveti

Ve = Deprem yönetmeliği koşulları dikkate alınarak hesaplanmış tasarım kesme kuvveti

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

merhabalar projemde sürekli aynı hata kesme güvenliği sağlanmadı hatası şaftların arası kirişde döndüm yine aynı hata verilen önerileride uyguladım yardımcı olur m
,
1) Diş yüksekliği yetersiz sorunu. Çözüm. Tüm kasetlerde diş yüksekliklerini ve 30 cm yükseklikteki kirişleri 32 cm seçiyoruz. 2. bodrumda k3820, k3863 yastık kirişlerini de bunlara saplanan kirişler gibi 25/50 cm yapıyoruz. 3)Kesme güvenliği ve donatı yetersiz sorunu. Çözümü. Kirişler için etriye - çapaz 10luk donatı
yine nervürler için montaj- düz- pilye için 10luk donatı seçip analiz yapıyoruz. 2. bodrum S110 kolonu donatı yetersizliği hariç tümü düzeliyor. Perdeye mi dönüştüreceksiniz ne yapacaksınız size kalmış. Böyle konular için bir deftere not alırsanız yararlı olur. Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• KESME GÜVENLİĞİ.cde
    29.2 MB · Görüntüleme: 9
EKLENEN SON DOSYA. Lisanslı dosya. Geri dönüş yapmadınız. Dosyanın farkına varamadınız mı diye merak ettim.

Ekli dosyalar

• B BLOK KESME GÜV.cde
    5.6 MB · Görüntüleme: 2
Yukarıda B BLOK KESME GÜV. isimli proje lisanslı yazılımda çözülmüş olup bilgisayarınızda açılır.

çok teşekkür ederim projem değişti asansör ölçüleri ve havalandırma bacalarına kiriş döndüm ve kesme güvenliği yine sağlanamadı @apaydinsayim yardımcı olursanız çok sevinirim

çok teşekkür ederim projem değişti asansör ölçüleri değişti ve havalandırma bacalarına kiriş döndüm ve kesme güvenliği yine sağlanamadı @apaydinsayim yardımcı olursanız çok sevinirim

Ekli dosyalar

• b blok.cde
    14.6 MB · Görüntüleme: 3
çok teşekkür ederim projem değişti asansör ölçüleri değişti ve havalandırma bacalarına kiriş döndüm ve kesme güvenliği yine sağlanamadı @apaydinsayim yardımcı olursanız çok sevinirim
Önerilerim; (bütün katlarda)
--aşağıda sarı ile işaretlediğim yerlerde kirişler kolon/perdelere mesnetlenmemiş,
--kırımızı ile işaretlediğim yerlere kiriş koyarsanız uygun olur.
1693471377255.png

çok teşekkür ederim projem değişti asansör ölçüleri değişti ve havalandırma bacalarına kiriş döndüm ve kesme güvenliği yine sağlanamadı @apaydinsayim yardımcı olursanız çok seviniri
Düzeltildi. Sorun S10 kolonunda değil, temelde sorun vardı. RD1 yazıp analiz yapmadan çizim dosyalarınızı alabilirsiniz. Hatasız açılıyor dosya.

Ekli dosyalar

• B BLOK SAYİM APAYDIN.cde
    14.6 MB · Görüntüleme: 3
Düzeltildi. Sorun S10 kolonunda değil, temelde sorun vardı. RD1 yazıp analiz yapmadan çizim dosyalarınızı alabilirsiniz. Hatasız açılıyor dosya.

B1 BLOK proje rapor ve çizimlerinizi alabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• b 1 blok temel.cde
    14.6 MB · Görüntüleme: 1
Geri