Kesmeyi Sağlamayan Kolonlar

İyi günler, Mevcut durumda C6 beton - S220 donatılarına sahip kolon kiriş çerçeve sistemli 5 katlı bir yapım var. Bu yapıyı nonlineer analizle çözüyorum. Mevcut yapıda kolonların kesmeyi sağlamaması gerekiyor ama raporda kolon süneklik kontrolüne baktığımda "Kolon Süneklik Kontrolü +X+0,3Y" vs bir kaç kolon harici kesmeyi sağlıyor görünüyor. Raporun sonunda ise "Düşey elemanların taşıdığı Kesme Kuvveti Yüzdelerine baktığımda GB bölgesinde %100" olan katlar var. Ben kesme için baktığımda hangisini baz almalıyım?
Ayrıca Eğilmeden kaynaklı kolonlarım göçtüğü için mafsallaşma oluyor diyerek kesmeyi baz almıyor mu yoksa arka planda farklı bir çalışma sistemi mi var?

bu yapıyı nonlineer analizle çözüyorum. mevcut yapıda kolonların kesmeyi sağlamaması gerekiyor ama raporda kolon süneklik kontrolüne baktığımda "kolon süneklik kontrolü +x+0,3y" vs bir kaç kolon harici kesmeyi sağlıyor görünüyor. raporun sonunda ise "düşey elemanların taşıdığı kesme kuvveti yüzdelerine baktığımda gb bölgesinde %100" olan katlar var.
Bu ikisi birbirinden farklı kontrollerdir. Süneklik kontrolü itme analizi sonucu performans noktasında oluşan kesme kuvvetinin, kayma dayanımını aşıp aşmadığı kontrol edilir. Bir nevi elemanın kesme kuvvetini sağlayıp sağlamadığının kontrolüdür. Düşey elemanların taşıdığı kesme kuvveti yüzdesi ise bina performans düzeyini belirlemek için kullanılan bir kriterdir. Düşey elemanların hasar durumlarına göre kat kesme kuvvetinin belirli bir yüzdesini ancak karşılayabilir. Örneğin Kontrollü hasar performans düzeyinde bazı kolonların İleri hasar bölgesine geçmesine izin veriliyor. Ancak ileri hasar bölgesindeki kolonların kesme kuvvetlerinin toplamı, toplam kat kesme kuvvetinin %20 'sinden daha az olmalıdır. Aksi halde kontrollü hasar performans düzeyi sağlanmaz. Burada kayma dayanımı dikkate alınmaz. elemanın taşıdığı kesme kuvveti kat kesme kuvvetinin % kaçı olduğuna bakılır.

1680514318948.png

ayrıca eğilmeden kaynaklı kolonlarım göçtüğü için mafsallaşma oluyor diyerek kesmeyi baz almıyor mu yoksa arka planda farklı bir çalışma sistemi mi var?

TBDY 'de betonarme elemanların tasarımı ve performans analizinde (Bölüm 7, bölüm 5 ve bölüm 15) plastik şekildeğiştirme yalnızca eğilmeden ötürü olması istenir. Kayma için de herhangi bir doğrusal olmayan davranış tanımlanmamaktadır. Bu nedenle bu iki kriter ayrı ayrı kontrol edilmelidir. Bu durum programdan değil plastik mafsal kabulünün kendi ilkesinden kaynaklanmaktadır. Eğilme etkisinde elemanın plastik şekildeğiştirmeleri hesaplanır. Daha sonra üzerine gelen kesme kuvvetinin de kesme dayanımını aşıp aşmadığı kontrol edilir. Doğru performans düzeyinin sağlanması için süneklik kontrollerinin sağlanması gerekiyor. Zaten TBDY 'de bu hesap kabulü için yapı performansını "Eğer varsa gevrek hasar gören elemanların güçlendirilmesi." koşulu ile belirler.

1680514812142.png

Daha sağlıklı cevap verebilmem için projenizi göndermeniz gerekiyor. Hangi elemanlarda hangi davranışın oluşmasını beklediğinizi belirtirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Saygılarımla...

Bu ikisi birbirinden farklı kontrollerdir. Süneklik kontrolü itme analizi sonucu performans noktasında oluşan kesme kuvvetinin, kayma dayanımını aşıp aşmadığı kontrol edilir. Bir nevi elemanın kesme kuvvetini sağlayıp sağlamadığının kontrolüdür. Düşey elemanların taşıdığı kesme kuvveti yüzdesi ise bina performans düzeyini belirlemek için kullanılan bir kriterdir. Düşey elemanların hasar durumlarına göre kat kesme kuvvetinin belirli bir yüzdesini ancak karşılayabilir. Örneğin Kontrollü hasar performans düzeyinde bazı kolonların İleri hasar bölgesine geçmesine izin veriliyor. Ancak ileri hasar bölgesindeki kolonların kesme kuvvetlerinin toplamı, toplam kat kesme kuvvetinin %20 'sinden daha az olmalıdır. Aksi halde kontrollü hasar performans düzeyi sağlanmaz. Burada kayma dayanımı dikkate alınmaz. elemanın taşıdığı kesme kuvveti kat kesme kuvvetinin % kaçı olduğuna bakılır.

Ekli dosyayı görüntüle 32989

TBDY 'de betonarme elemanların tasarımı ve performans analizinde (Bölüm 7, bölüm 5 ve bölüm 15) plastik şekildeğiştirme yalnızca eğilmeden ötürü olması istenir. Kayma için de herhangi bir doğrusal olmayan davranış tanımlanmamaktadır. Bu nedenle bu iki kriter ayrı ayrı kontrol edilmelidir. Bu durum programdan değil plastik mafsal kabulünün kendi ilkesinden kaynaklanmaktadır. Eğilme etkisinde elemanın plastik şekildeğiştirmeleri hesaplanır. Daha sonra üzerine gelen kesme kuvvetinin de kesme dayanımını aşıp aşmadığı kontrol edilir. Doğru performans düzeyinin sağlanması için süneklik kontrollerinin sağlanması gerekiyor. Zaten TBDY 'de bu hesap kabulü için yapı performansını "Eğer varsa gevrek hasar gören elemanların güçlendirilmesi." koşulu ile belirler.

Ekli dosyayı görüntüle 32990

Daha sağlıklı cevap verebilmem için projenizi göndermeniz gerekiyor. Hangi elemanlarda hangi davranışın oluşmasını beklediğinizi belirtirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Saygılarımla...
Modeli yüklemek istediğimde sunucu için dosya boyutu büyük uyarısı alıyorum.
Dediklerinizi anladım teşekkür ederim ama benim takıldığım asıl konu şu; kolonlarımın kesmeyi sağlaması imkansız, hem boyutları 20x40, içindeki donatılar 4Ø14, etriyesi Ø6/25, betonu ise C6. 5 katlı bir bina. Nasıl oluyor da kesme kontrolünü sağlıyor ben o kısmı anlayamadım.

Geri