Kiriş Üzerine Verilen Yükler

yldrmanil

Etkin Üye
Merhaba,

Kiriş üzerine duvar çizimi yapıyorum ve bu analizde yükleniyor. Aynı zamanda kirişe kullanıcı tanımlı olarak da duvar yükü tanımladığımda ikisini toplamayıp çizdiğim duvarın yükünü alıyor. Bu yüklerin toplanması mümkün mü?

Merhaba

Kiriş üzerinde duvar objesi ile çizilmiş bir duvar var ise yükler duvar objesi ayarlarından hesaplanır. Kiriş ayarlarında girilen duvar yükü dikkate alınmaz
Eğer kiriş üzerinde çizilen bir duvar objesi yok ise kiriş ayarlarında girilen değerler ile duvar yükü hesaplanır. Her iki yük birden dikkate alınmaz.
Yanlışlıkla mükerrer yükleme oluşmaması için bu şekilde yapılmıştır. Yardımdan bilgi alabilirsiniz.

Kirişduvar yükü.png

Kiriş üzerine duvar çizimi yapıyorum ve bu analizde yükleniyor. Aynı zamanda kirişe kullanıcı tanımlı olarak da duvar yükü tanımladığımda ikisini toplamayıp çizdiğim duvarın yükünü alıyor. Bu yüklerin toplanması mümkün mü?
Ben merak ettim; kiriş üzerine duvarı tanımladıysanız, program kirişin zati yükünü kendi hesaplıyor zaten. o kirişin üzerine daha nasıl bir yük girme ihtiyacı hasıl oldu?
N.Y.

Merhaba,

Alttaki kiriş yükleri kısmında Zati yük kısımlarında "a" ve "b" değerleri neden "0"? Programda her bir kiriş için manuel kendi ağırlığını hesaplayıp her bir kirişe "G" değeri mi girilmesi gerekir? Kiriş için seçtiğimiz malzemenin birim hacim ağırlığını kullanıp da program kirişlerin ağırlıklarını hesaplamıyor mu? Ben hesaplıyor biliyorum aslında.

Kiriş zati yükü.png

kiriş yükleri kısmında Zati yük kısımlarında "a" ve "b" değerleri neden "0"?
Kiriş zati yükü için sıfır olması gerektiği için "0" verilir program tarafından.
1671271761852.png

Kiriş için seçtiğimiz malzemenin birim hacim ağırlığını kullanıp da program kirişlerin ağırlıklarını hesaplamıyor mu? Ben hesaplıyor biliyorum aslında.
Kiriş zatileri otomatik hesaplıyor. Doğru biliyorsunuz.

Programda her bir kiriş için manuel kendi ağırlığını hesaplayıp her bir kirişe "G" değeri mi girilmesi gerekir?
hayır gerekmez.

İsmail Bey, başlangıç ve bitiş noktalarına olan mesafeler bu değerlere "0" girilirse kirişin bütün uzunluk için ağırlık oluyor değil mi?

Geri