Kiriş çatlatılarak analiz edilmiş, çatlatılmamalı

Merhabalar. Projem incelendikten sonra bodrum kattaki kirişim çatlatılarak analiz edilmiş bunun çatlatılmaması gerektiğini söylediler lakin ben çatlatılmalı ya da çatlatılmamalı konusunda bir seçimde bulunmadım. Bodrum katımdaki kirişimin çatlatılmamasını nasıl sağlarım ve ek olarak perdelerde boşluk açtığımda programın bana otomatik olarak verdiği boşluk detayları 2018 DPY ile uyumlu değil denildi. Programın bana verdiği detayları nasıl değiştirebilirim böyle bir şansım var mı?

Ekli dosyalar

• revize son 1.cde
    3.6 MB · Görüntüleme: 15
Merhabalar. Projem incelendikten sonra bodrum kattaki kirişim çatlatılarak analiz edilmiş bunun çatlatılmaması gerektiğini söylediler lakin ben çatlatılmalı ya da çatlatılmamalı konusunda bir seçimde bulunmadım. Bodrum katımdaki kirişimin çatlatılmamasını nasıl sağlarım ve
2018 yönetmeliği gereği kirişler otomatik olarak çatlamış kesit rijitlikleri (Etkin kesit rijitlikleri) ile çözülür.

Eklediğiniz projede kirişin rijitliklerine müdahale edilmemiş. Bu durumda Kiriş ve diğer taşıyıcı elemanların etkin kesit rijitlikleri de TBDY2018' göre otomatik olarak alınır.

1647338702019.png

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

-Eğer Kiriş sehim raporundaki çatlamış kesit eylemsizlik momenti kullanılarak sehim tahiki yapılması kast ediliyorsa, burada TS 500 13.2' de belirtilen koşullara göre hesap yapılır.

1647339545854.png

1647338826042.png

ek olarak perdelerde boşluk açtığımda programın bana otomatik olarak verdiği boşluk detayları 2018 DPY ile uyumlu değil denildi. Programın bana verdiği detayları nasıl değiştirebilirim böyle bir şansım var mı?

Tbdy 2018 yönetmeliğinde eklenen, perdelerde kapı pencere boşluklarında istenen detaylar için otomatik çizim verilmemektedir. 2b çizim düzenleme araçları ile çizilebilirsiniz.

@Levent Özpak Levent bey bilgilendirme için teşekkür ederim. Lakin bana dönen hata KB206 kirişi çatlamış kesite göre analiz edilmiş, çatlatılmamalı gibi bir ibare bulunuyor. Bu cümleyi idrak edemedim ne yapmam gerekli bu durum için?

Levent bey bilgilendirme için teşekkür ederim. Lakin bana dönen hata KB206 kirişi çatlamış kesite göre analiz edilmiş, çatlatılmamalı gibi bir ibare bulunuyor. Bu cümleyi idrak edemedim ne yapmam gerekli bu durum için?
Kesitin çatlatılmamasından kasıt nedir? Denetim mekanizmasından daha deyalı bilgi isteyiniz.

-Eğer kiriş sehim raporundaki çatlamış kesit eylemsizlik momenti kullanılarak sehim tahiki yapılması kast ediliyorsa, burada ts 500 13.2' de belirtilen koşullara göre hesap yapılır.

Belirtilen kirişin detayına baktığımda şöyle bir bilgilendirme geliyor. Diğer kirişlere baktığımda alttaki açıklama bulunmuyor. Sanırım bahsedilen mevzu bu @Levent Özpak

Ekli dosyalar

• sehim çatlak.png
    sehim çatlak.png
    9 KB · Görüntüleme: 62
Yukarıda mesajda sehim tahikinin nasıl yapıldığını ve sehim tahkikinde ne zaman çatlamış kesit eylemsizlik momenti kullanıldığını Ts500 maddesini referans vererek açıkladım. Sizde bu şekilde bilgi veriniz.
-Eğer Kiriş sehim raporundaki çatlamış kesit eylemsizlik momenti kullanılarak sehim tahiki yapılması kast ediliyorsa, burada TS 500 13.2' de belirtilen koşullara göre hesap yapılır.

Ekli dosyayı görüntüle 23825

Ekli dosyayı görüntüle 23824

İlave olarak K06 kirişinde TS 500 Çizilge 13.2' deki sehim hesabı gerektirmeyen yükseklik/açıklık koşulu sağlandığı için sehim tahkiki yapılmıyor.

1647341630947.png
1647341946597.png

Bu kirişte sehim tahki yapılması isteniyorsa kiriş özelliklerinden "sehim şartını her zaman denetle" seçeneği işaretlenebilir.

1647341771390.png

@Levent Özpak Levent bey şimdi idare ile konuştum bana oranın çatlamış kiriş olmaması gerektiğini söyledi. Raporlara baktığımda orası için ayrı bir yıldız işareti koyarak '' Çatlamış kiriş '' olarak gösteriyor. Benim bu kirişi çatlamamış kiriş olarak tasarlamam gerekli. Bir türlü işin içinden çıkamadım. Programdan o kiriş özelinde çatlatılmamış kiriş olarak tasarım yapabilmem mümkün mü? Son söylediğiniz yolu denedim ama yine çatlamış kiriş olarak tasarım raporu verdi.

Ekli dosyalar

• çatlak.png
    çatlak.png
    233.5 KB · Görüntüleme: 46
@Levent Özpak Levent bey şimdi idare ile konuştum bana oranın çatlamış kiriş olmaması gerektiğini söyledi. Raporlara baktığımda orası için ayrı bir yıldız işareti koyarak '' Çatlamış kiriş '' olarak gösteriyor. Benim bu kirişi çatlamamış kiriş olarak tasarlamam gerekli. Bir türlü işin içinden çıkamadım. Programdan o kiriş özelinde çatlatılmamış kiriş olarak tasarım yapabilmem mümkün mü? Son söylediğiniz yolu denedim ama yine çatlamış kiriş olarak tasarım raporu verdi.
İlgili idarenin isteğini ancak kiriş kesit boyutunu çatlamamış kesit aşamasına geçene kadar artırarak yerine getirebilirsiniz. ( Sizin kirişte çatlak genişliği izin verilen çatlak sınırının altında. Bu nedenle kesit büyütmenize gerek yok. )

Sehim kontrolünde kirişin çatlamış kesit eylemsizlik momenti kullanılıp kullanılmayacağına TS 500 13.2.2 ye göre karar verilir.

Bu konuyla ilgili Prof. dr. Adem Doğan Gün 'ün Betonarme Yapıların Hesap Tasarımı (3. baskı, syf 521-531) kirişlerde sehim ve çatlak kontrolü bölümündeki işlem adımları ve sayısal uygulamayı inceleyebilir, referans gösterebilirsiniz.

İlgili idare sizden hangi gerekçe ile çatlamamış kesit atalet momentine göre sehim tahkiki yapılmasını istiyor? öğrenip, bize de iletir misiniz?

Geri