Kiriş Donatıları Kopyalama

Cansel Özcan

Yeni Üye
Merhabalar, yapmış olduğum proje kapsamında her katın kiriş donatıları aynı ve tüm katlara donatıları kopyalamak istiyorum. Fakat bunun için bir yol bulamadım. Donatıları diğer katlara kopyalama mevcut mudur? Mevcutsa bunu nasıl yapabilirim ? Rica etsem konu hakkında yardımcı olabilir misiniz? İyi çalışmalar dilerim.

Donatıların eşitlenmesi için aşağıdaki yöntem bütün betonarme diyaloglarında uygulanabilir;
Tüm katların listelenmesi için Diyalogdaki "Tüm katlar" opsiyonunu aktif yapın

Betonarme diyaloglarında klavyeden SHIFT tuşuna basarak ilk ve son elemanı tıkladığınızda aradaki tüm elemanlar seçilmektedir.
Örneğin Aşağıdaki örnekte K01 kirişi tüm katlarda seçilmiştir.
yine SHIFT tuşuna basılı tutarak ilgili donatıyı çift tıklayın ve donatı seçimini yapın. Tek seferde tüm katlarda donatılar eşitlenecektir.

Bu şekilde donatıları eşitleyebilirsiniz.
1701779638133.png

Klavyeden CTRL tuşuna basarak seçimdeki elemanlar çıkarılabilir veya seçime dahil edilebilir.
1701779751297.png

Çok teşekkür ederim. Bir sorum daha var; enine donatılar girilirken tali olmayan bazı kirişlerde sıklaştırma ve orta bölgesi için tek aralık girmemize müsade ediyor. Sıklaştırma ve orta bölgeleri için enine donatı aralığını nasıl düzeltebilirim. Ek'te görseli sizinle paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• İdecad.pdf
    126.5 KB · Görüntüleme: 11
Tali kirişlerde sarılma bölgeleri oluşturulmaz. Kolona bağlanan kirişlerde 7.4.4. maddesine göre "kolon yüzünden" itibaren sarılma bölgeleri oluşturulur.
Tali kirişlerde sarılma bölgesi olmadığı için donatı tanımı yapılamaz
1701782268969.png

Tamamdır, teşekkür ederim ama ben TBDY 2018'e göre bir proje gerçekleştirmiyorum. 1975 yönetmeliğine göre yapılmış bir binanın güçlendirme projesini gerçekleştirmek için idecadi kullanıyorum. Tali kirişler haricindeki bazı diğer kirişlerde de enine donatı aralığını tek aralık girebileceğimiz şekilde karşımıza çıkartıyor. Bu konuda yardım istemiştim. Diğer bir sorum ise, proje kapsamında bazı kolonlarda çiroz donatısı olmamasına rağmen program otomatik çiroz atıyor ve silmeme rağmen tekrardan sildiğim çirozları tanımlıyor. Bu konuda ne yapabilirim?

Tamamdır, teşekkür ederim ama ben TBDY 2018'e göre bir proje gerçekleştirmiyorum. 1975 yönetmeliğine göre yapılmış bir binanın güçlendirme projesini gerçekleştirmek için idecadi kullanıyorum. Tali kirişler haricindeki bazı diğer kirişlerde de enine donatı aralığını tek aralık girebileceğimiz şekilde karşımıza çıkartıyor.
Bu durum için projenizi gönderirseniz ve hangi kirişte enine donatı aralığını tek aralıkta girildiğini gösterirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz. Betonarme kiriş komutu ile tanımlanan kirişlerde etriye aralıkları sarılma ve açıklık olmak üzere iki bölümden girilir. Tali kiriş olarak tanımlanmış bir betonarme kirişin "kiriş betonarme" penceresinde enine donatı bölümünde açıklık ve sarılma bölgesi için ayrı ayrı enine donatı aralığı tanımlayabilirsiniz.

1701788716514.png

Diğer bir sorum ise, proje kapsamında bazı kolonlarda çiroz donatısı olmamasına rağmen program otomatik çiroz atıyor ve silmeme rağmen tekrardan sildiğim çirozları tanımlıyor. Bu konuda ne yapabilirim?

aşağıda gösterdiğim opsiyonu inaktif (işaretsiz) hale getirdiğinizde doğrusal performans analizinde çirozların kesme kuvvetine olan katkısı iptal edilir.

1701788803960.png

Saygılarımla...

Donatıların eşitlenmesi için aşağıdaki yöntem bütün betonarme diyaloglarında uygulanabilir;
Tüm katların listelenmesi için Diyalogdaki "Tüm katlar" opsiyonunu aktif yapın

Betonarme diyaloglarında klavyeden SHIFT tuşuna basarak ilk ve son elemanı tıkladığınızda aradaki tüm elemanlar seçilmektedir.
Örneğin Aşağıdaki örnekte K01 kirişi tüm katlarda seçilmiştir.
yine SHIFT tuşuna basılı tutarak ilgili donatıyı çift tıklayın ve donatı seçimini yapın. Tek seferde tüm katlarda donatılar eşitlenecektir.

Bu şekilde donatıları eşitleyebilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 39652

Klavyeden CTRL tuşuna basarak seçimdeki elemanlar çıkarılabilir veya seçime dahil edilebilir.
Ekli dosyayı görüntüle 39653
VERSİYON 11 EN AZINDAN GÖRSELİNDEN BİR KESİT GALİBA :cool:

Geri