kiriş duvar yükü otomatık duvar yuksekliği

beyyapi45

Yeni Üye
kiriş yüklerimde otomatık duvar yuku işaretli... bunu her defasında değiştirmem gerekli mi kat yuksekliği farklı yerlerde otomatık kendı hesaplamıyor mu ?

Otomatik duvar yüksekliği seçeneği işaretli ise, kiriş üzerinde dikkate alınacak duvar yüksekliği program tarafından otomatik hesaplanır.
Örneğin;
Duvar yüksekliği= Kat yüksekliği - Üst katın kiriş yüksekliği

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Otomatik duvar yüksekliği seçeneği işaretli ise, kiriş üzerinde dikkate alınacak duvar yüksekliği program tarafından otomatik hesaplanır.
Örneğin;
Duvar yüksekliği= Kat yüksekliği - Üst katın kiriş yüksekliği

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Levent Bey herhangi bir modelin en üst katın kirişlerinde duvar yüksekliği "Otomatik duvar yüksekliği" seçili bırakıldığı zaman ideCAD Statik programı duvar yüksekliğini "Kat Genel Ayarları"ndan girilen en üst katın "Yükseklik" değerini aldığını hesaplayarak fark ettim. Bahsettiğim bu hesaplama durumu doğru mudur?

En üst katta programa bırakmayıp gerçekten olan duvar yükünü (varsa) girmek daha doğru olur, çünkü orada bunu otomatik hesaplayacak bir veri yok programın elinde.

Son düzenleme:
Levent Bey herhangi bir modelin en üst katın kirişlerinde duvar yüksekliği "Otomatik duvar yüksekliği" seçili bırakıldığı zaman ideCAD Statik programı duvar yüksekliğini "Kat Genel Ayarları"ndan girilen en üst katın "Yükseklik" değerini aldığını hesaplayarak fark ettim. Bahsettiğim bu hesaplama durumu doğru mudur?
Evet. En üst katta duvarın üzerinde kiriş olmadığı için "otomatik duvar yüksekliği" seçeneği işaretli ise bir alt katın yüksekliği, duvar yüksekliği olarak alınır.
"Otomatik duvar yüksekliği" seçeneğinin işareti kaldırılarak kiriş üzerindeki duvar yüksekliğinin uygun şekilde düzenlenebilir.

Evet. En üst katta duvarın üzerinde kiriş olmadığı için "otomatik duvar yüksekliği" seçeneği işaretli ise bir alt katın yüksekliği, duvar yüksekliği olarak alınır.
"Otomatik duvar yüksekliği" seçeneğinin işareti kaldırılarak kiriş üzerindeki duvar yüksekliğinin uygun şekilde düzenlenebilir.
Anladım. Cevabınız için teşekkür ederim.

En üst katta programa bırakmayıp gerçekten olan duvar yükünü (varsa) girmek daha doğru olur, çünkü orada bunu otomatik hesaplayacak bir veri yok programın elinde.
Yok ben kaplama yük değerini kiriş genişliğine çarpıp otomatik kat yüksekliğine bölüyorum. Genelde çatı oluyor. Duvar olmuyor.

Yok ben kaplama yük değerini kiriş genişliğine çarpıp otomatik kat yüksekliğine bölüyorum. Genelde çatı oluyor. Duvar olmuyor.
merhaba;

öneri olarak üzerinde duvar olmayan kirişlere kaplama yükü girmek için:
- duvar yüküne kullanıcı tanımlı olarak kaplama yükünü,
- duvar yüksekliğine de kiriş genişliğini yazarsanız
kat yüksekliğine bölme işleminden kurtulmuş olurusunuz.

aşağıdaki örnekte kaplama yükü 550kg/m² ve kiriş boyutu da 40/60

1695391436805.png

saygılarımla.

merhaba;

öneri olarak üzerinde duvar olmayan kirişlere kaplama yükü girmek için:
- duvar yüküne kullanıcı tanımlı olarak kaplama yükünü,
- duvar yüksekliğine de kiriş genişliğini yazarsanız
kat yüksekliğine bölme işleminden kurtulmuş olurusunuz.

aşağıdaki örnekte kaplama yükü 550kg/m² ve kiriş boyutu da 40/60

Ekli dosyayı görüntüle 38068

saygılarımla.
Çok teşekkür ederim. Gerçekten bu şekilde düşünememiştim. Daha önce bahsettiğim yol yanlış değildir umarım.

Geri