ganymede

Etkin Üye
Merhaba.

Kirişlerde sıklaştırma bölgesi dışında kalan orta bölgelerin etriye aralıklarını istediğim gibi ayarlamak için ne yapmalıyım? Kiriş parametrelerindeki değerleri değiştirdiğimde sıklaştırma bölgesinin etriye aralığı da değişiyor.
Bir de normalde 12'lik donatı kullanmadığımda kiriş etriye aralığım min. 10 cm olabiliyorken, yatık kirişlerde en az 8 cm oluyor. Kiriş boyunca sabit olmak üzere 10 cm etriye aralığı yapamaz mıyız?

Teşekkürler.

ganymede":3i6fmary' Alıntı:
Merhaba.

Kirişlerde sıklaştırma bölgesi dışında kalan orta bölgelerin etriye aralıklarını istediğim gibi ayarlamak için ne yapmalıyım? Kiriş parametrelerindeki değerleri değiştirdiğimde sıklaştırma bölgesinin etriye aralığı da değişiyor.
Bir de normalde 12'lik donatı kullanmadığımda kiriş etriye aralığım min. 10 cm olabiliyorken, yatık kirişlerde en az 8 cm oluyor. Kiriş boyunca sabit olmak üzere 10 cm etriye aralığı yapamaz mıyız?

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• şş_0.JPG
    şş_0.JPG
    32.2 KB · Görüntüleme: 1,159
  • şş_1.JPG
    şş_1.JPG
    67.7 KB · Görüntüleme: 1,136
  • şş_2.JPG
    şş_2.JPG
    37.5 KB · Görüntüleme: 1,129
  • şş_enine_donatı.JPG
    şş_enine_donatı.JPG
    94.8 KB · Görüntüleme: 1,164
Teşekkür ederim. Sıklaştırma bölgesinin etriye koşulları dediğiniz gibi. Peki ya orta bölge? İstersem otomatik olarak Q8/8/12 yapabilir miyim?

ganymede":1mr2d5r0' Alıntı:
Teşekkür ederim. Sıklaştırma bölgesinin etriye koşulları dediğiniz gibi. Peki ya orta bölge? İstersem otomatik olarak Q8/8/12 yapabilir miyim?

Etriye değiştirmek istenen kirişler ctr tuşuna basılı tutarak fare ile seçilir ve yine ctr tuşuna basılıyken herhangi bir etriye üzerinde çift
tıklanır, açılan ekranda istenilen etriye yazılır.

Not: Program kullanımı için bütün ekranlarda geçerli yöntemler vardır. Bunları öğrenmek program kullanımında
avantaj sağlar. Ayrıca herhangi bir ekran açıkken F1 yardım tuşuna basılırsa, o ekranla ilgili bilgiler içeren yardım menüsü açılır.

Örneğin "Kiriş Betonarme" ekranındayken F1 tuşuna basılınca açılan ekranda
bu konu ile ilgili şöyle bir açıklama var :

" Bu sekmede Shift tuşu ile birden fazla satır seçebilir, herhangi bir hücreye çift tıklayarak değer girebilir ve o değerin seçili tüm satırlar için uygulanmasını olmasını sağlayabilirsiniz. Ctrl tuşu ise arada kalan satırları tek tek seçer. "

Ekli dosyalar

• şş_kiriş_yardım.JPG
    şş_kiriş_yardım.JPG
    176.9 KB · Görüntüleme: 993
Manuel olarak nasıl yapıldığını biliyorum. Programda kolon, perde ve döşemeler için max aralıklar belirleniyor. Sadece kiriş için bu özellik yok. Var ama sıklaştırma bölgesini de etkiliyor. Sıklaştırma bölgesi sabit o.ü, orta bölge için max aralık belirleyebilmek istiyorum. Manuel yapınca, tekrarlı analizlerde o kirişlerde hata oluyor, uğraşıyoruz. Cevaplar için teşekkür ederim.

ganymede":1wsiqi4h' Alıntı:
Manuel olarak nasıl yapıldığını biliyorum. Programda kolon, perde ve döşemeler için max aralıklar belirleniyor. Sadece kiriş için bu özellik yok. Var ama sıklaştırma bölgesini de etkiliyor. Sıklaştırma bölgesi sabit o.ü, orta bölge için max aralık belirleyebilmek istiyorum. Manuel yapınca, tekrarlı analizlerde o kirişlerde hata oluyor, uğraşıyoruz. Cevaplar için teşekkür ederim.
Merhaba,
Kiriş orta bölge etriye aralığı TS 500 madde 8.1.6' ya göre kiriş faydalı yüksekliğinin yarısından fazla olamaz.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• k_o.png
    k_o.png
    17.9 KB · Görüntüleme: 954
Sorumu yeterince açıklayıcı sormamış olabilirim. Ben kiriş orta bölgesinde etriye aralığını ''sıklaştırma bölgesi ile 20 cm arasında bir değer'' olarak girebilmek istemiştim. Yani etriye sayısını artırırken, sıklaştırma bölgesi etkilenmesin istiyorum. Yönetmelik koşullarının altına inmek söz konusu değil.
Örneğin; Q8/8/20 olan etriyeyi Q8/8/15 yapmak. Program 20'yi 15'e düşürürken, 8'i de 6 ya düşürüyor. İkisi arasında bir etkileşim mi var?

ganymede":2nog3s2v' Alıntı:
Sorumu yeterince açıklayıcı sormamış olabilirim. Ben kiriş orta bölgesinde etriye aralığını ''sıklaştırma bölgesi ile 20 cm arasında bir değer'' olarak girebilmek istemiştim. Yani etriye sayısını artırırken, sıklaştırma bölgesi etkilenmesin istiyorum. Yönetmelik koşullarının altına inmek söz konusu değil.
Örneğin; Q8/8/20 olan etriyeyi Q8/8/15 yapmak. Program 20'yi 15'e düşürürken, 8'i de 6 ya düşürüyor. İkisi arasında bir etkileşim mi var?
Kiriş parametrelerinde girilen "Etriye min. aralığı" ve "Etriye max. aralığı" değeri, programda kiriş sarılma bölgesine konulacak etriyenin minimum ve maksimum aralık değerini belirler. Orta bölge için bu satırlarda girilen değerler 2 ile çarpılır. Ayrıca yukarıda belirtildiği gibi sıklaştırma ve orta bölge için TBDY 2018 ve TS 500 de belirtilen koşullar otomatik kontrol edilir. Etriye min. ve max. satırına girilen değer yönetmelikte verilen değerden daha olumsuz bir durum oluşturursa kullanılır.

İyi çalışmalar

Merhaba
Kiriş etriye aralığı orta bölgede kiriş faydalı yüksekliğinin yarısi kadar fakat hesaplarda 50/2 25 cm alınıyor kiriş faydalı yüksekliği ise 50-3(paspayi) /2:23.5 cm alınması gerekirken 25 cm alınıyor sebebi ve nasıl düzeltilmesi hakkında bilgi alabilir miyim

Geri