Kiriş Güçlendirme

M.atalay

Yeni Üye
Mrb arkadaşlar. Öncelikle siz degerli meslektaşlarıma faydalı yorumlarınızı, bilgilerinizi ve tecrubelerinizi bizlerle paylaştıgınız bizleri aydınlattıgınız için çok tşk ederim..

Elime geçen eski bir projede güçlendirme yapacagım. Gerekli yerlere güçlendirme perdesi veya kolonları güçlendirebiliyorum fakat sehim yapan , küçük boyutlu kirişlerin güçlendirmesini nasıl yapıcam. İDECAD`e böyle bi durum goremedım. Kaçırdıgım bir nokta varsa bu konuda cözüm ve yorumlarını merakla beklıyorum. İlginiz için şimdiden çok tşk ederim. Kolay gelsin iyi çalışmalar..

Performans Analizi sonucunda kesme hasarlı kirişlerin, ilk bilgi girişi yaptığınız yapıdaki mevcut kiriş bilgilerinden kilitlerini açınız, bu kirişleri ebat-etriye çap ve aralıklarını değiştirerek, 2007 deprem yönetmeliğine göre analiz yaptıktan sonra, performans analizi yapınız, Performans analizi sonuçlarında kesme hasarlı kirişler görülmediği, can güvenliği'nin sağlandığı zaman, adı geçen bu kirişlerde güçlendirme detaylarını veriniz. Bu tür yerinde uygulamalarda, güçlendirmesi yapılacak kirişleri paspayları sıyrılarak, kiriş etriyeleri açılır, hesaplar sonucunda bulunan etriyeler kirişi tamamen saracak şekilde uygulama yapılır.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Anladım hocam teşekkür ederim bilgilendirmenizden dolayı.

Bahsettiginiz şekilde donatıların artırılması , etriye sıkılaştırılması yapılarak kirişlerin kesme guvenlıgını saglıyabılırız elbette bundan yana bı sıkıntı yok. Benim asıl soylemek ıstedıgım; daha öncekı yapılarda tasarlanan bınalardakı kırışlerın ebatlarında örnegın 25/30 , 25/40 tasarlanmış bu kışırlerıde 2007 deprem yonetmelıgı gore analız yaptırdıgımızda kırışlerde sehımler oluyor. Bu sehımı önlemek ıcınde donatıdan cok kırış ebatlarını artırmak gerekır. Yanı İDECAD`e nasıl kolonlara mantolama yapıyorsak kırışlerede bellı bır mıktar mantolama yapılmalı ve sehımı onlememız gerekır. Lakın İDECAD`e kırışlere yonelık bır mantolama durumu goremedım bunun cozumunu nasıl yapmalıyız asıl durum bu :)

Arkadaşım,
Burada mevcut hasarsız Yapılarda performans analizi için TDY yönetmeliğinde 7 bölüm 2007 yılında yayınlanmıştır. Yapı güçlendirmesi için 2007 yönetmeliğinin analiz bölümünü kullanmanız doğru değil. 6.51 versiyonda bu yapıyı modelleyin mevcut yapının donatı ve malzeme özelliklerini girin. Performans analizi yapın.
Yönetmelikte kirişlerin % 30 unda ileri hasara müsade ediliyor. Kolonlarda bu oran % 20 (kesme kapasitesine göre).
Burada eleman bazında iyileştirme yerine yanal yükleri alacak ilave perde elemanları ile elemanların üzerindeki yanal yüklerin azaltılması yöntemi kullanılmalı. Yani Normal analiz yapıp bu elemanlarda sehim var deyip eleman bazında güçlendirme doğru değil. Özellikle kiriş mantolamasında çok dikkatli olunmalı. Kuvvetli kolon kuralını bozmamalıdır.
Performans analizi ve güçlendirme mantığı normal bina analiz mantığından çok farklıdır. İde 6.51 versiyon şu an bu analizi yapan piyasadaki en iyi proğram durumunda. (ODTÜ Yüksek lisans tezimde bu sonuç ortaya çıktı.)
Sonuç olarak önce bina doğrusal performans analizi yapın, Performans yetersiz kalıyorsa, Gevrek çıkan elemanlar ve güçlendirildikten sonra yapı genelinde ilave perdelerde genel yapı iyileştirmesi yapılmalıdır. Ama yaptığımız tüm analizler yapı performans analizi olmalıdır, normal yapı analizi değil.
Selamlar
Suat

suatyy":y2448hd4' Alıntı:
Arkadaşım,
Burada mevcut hasarsız Yapılarda performans analizi için TDY yönetmeliğinde 7 bölüm 2007 yılında yayınlanmıştır. Yapı güçlendirmesi için 2007 yönetmeliğinin analiz bölümünü kullanmanız doğru değil. 6.51 versiyonda bu yapıyı modelleyin mevcut yapının donatı ve malzeme özelliklerini girin. Performans analizi yapın.
Yönetmelikte kirişlerin % 30 unda ileri hasara müsade ediliyor. Kolonlarda bu oran % 20 (kesme kapasitesine göre).
Burada eleman bazında iyileştirme yerine yanal yükleri alacak ilave perde elemanları ile elemanların üzerindeki yanal yüklerin azaltılması yöntemi kullanılmalı. Yani Normal analiz yapıp bu elemanlarda sehim var deyip eleman bazında güçlendirme doğru değil. Özellikle kiriş mantolamasında çok dikkatli olunmalı. Kuvvetli kolon kuralını bozmamalıdır.
Performans analizi ve güçlendirme mantığı normal bina analiz mantığından çok farklıdır. İde 6.51 versiyon şu an bu analizi yapan piyasadaki en iyi proğram durumunda. (ODTÜ Yüksek lisans tezimde bu sonuç ortaya çıktı.)
Sonuç olarak önce bina doğrusal performans analizi yapın, Performans yetersiz kalıyorsa, Gevrek çıkan elemanlar ve güçlendirildikten sonra yapı genelinde ilave perdelerde genel yapı iyileştirmesi yapılmalıdır. Ama yaptığımız tüm analizler yapı performans analizi olmalıdır, normal yapı analizi değil.
Selamlar
Suat
suat bey uygun görürseniz o tezi burada paylaşabilir misiniz...

Tez ingilizcedir.
Kusura bakmayın Odtü kütüphanesi dışında yayımı kısıtlı şu an. Bunu sebebi sanırım anlaşılabilir. Hassas bir konu olduğundan iyiniyetli olmayan kopyalama ve içinden bazı bölümler çekilerek kişilerin kendi amaçları için kullanmalarını engellemek içindir. Şu an konuyu çeşitli illerde sunmak için hazırlık yapıyorum. Performans analizi konusu şu an fazlaca anlaşılamayan ve açıklama ve üzerinde çalışma gerektiren yeni bir konu. ilgilenirseniz duyurulacaktır sunumlar. Ben kendim sunmayı tercih ediyorum kötü niyetli kullanımları önlemek için. Ama ilgili sorularınızı elimden geldiğince yanıtlarım.
Selamlar.
Suat

Suat bey,
Güçlendirme projelerinde en önemli şeyler perde veya kolon mantolama olmadığını teziniz konusunda belirttiniz. Olmazsa olmazlar arasında kiriş güçlendirme ana yerini korumakta .
İde cözümlü ve detaylandırılmış içinde kiriş güçlendirme de bulunan örnek bir projeniz varsa detaylarıyla birlkte sizden göndermenizi rica edebilir miyim?
Semih ELDEK
İnş.Müh

Kiriş güçlendirmesi için klasik güçlendirmede perde güçlendirmesi ile problem çözülebilir. İkinci bir çözüm bina kullanımda ve perde güçlendirmesi yapmak zahmetli bir uygulama ise; kirişteki sehimi önlemek için karbon ve cam kompozitlerle sargılanarak mümkün olabilir.

Geri