Güncel Fiyatlar ile Online Satın Almak için Tıklayınız

Kiriş kesitine sığmayan donatılar

Hayır DGT yaklaşımında yani normal analizlerde tabla donatılarının katkısı gözönüne alınmamaktadır.
TBDY 15.4.12 'e uygun olarak Yalnızca performans analizlerinde kullanıcı inisiyatifinde kontrol edilebilir.

Ekli dosyayı görüntüle 44796

Saygılarımla...
Cevabınız için teşekkür ederim.
örnek tasarladığım bazı kesitler;
@Oğuzcan HADİM Bey, @Rıdvan TURAN Bey'in yaptığı 18.08.2024 tarihli Saat 18:06'daki yorumundaki tablalı kesitler donatı yerleşimi sizin "Bu durumda benim kişisel yorumum, donatıların tablaya yayılmadan yapılması gerektiği yönündedir" tavsiyenize uyuyor mu? Bazı boyuna donatıların etriye dışında olması sorun olur mu?

Ayrıca döşemelerin membran eleman olarak modellenmediği kabuk olarak modellendiği durumda kirişler dikdörtgen alınma durumu oluyor. Hatta bildiğim kadarıyla güçlü kolon ve zayıf kiriş kontrolünde yönetmelik gereği basit donatılı kiriş ele alınmalıdır. Bu durumda örnekler kitabında örnek ba-1'de kiriş taşıma gücü momentlerinde basit donatılı dikdörtgen kesit olarak ele alınmış.

Son düzenleme:
Cevabınız için teşekkür ederim.

@Oğuzcan HADİM Bey, @Rıdvan TURAN Bey'in yaptığı 18.08.2024 tarihli Saat 18:06'daki yorumundaki tablalı kesitler donatı yerleşimi sizin "Bu durumda benim kişisel yorumum, donatıların tablaya yayılmadan yapılması gerektiği yönündedir" tavsiyenize uyuyor mu? Bazı boyuna donatıların etriye dışında olması sorun olur mu?

Ayrıca döşemelerin membran eleman olarak modellenmediği kabuk olarak modellendiği durumda kirişler dikdörtgen alınma durumu oluyor. Hatta bildiğim kadarıyla güçlü kolon ve zayıf kiriş kontrolünde yönetmelik gereği basit donatılı kiriş ele alınmalıdır. Bu durumda örnekler kitabında örnek ba-1'de kiriş taşıma gücü momentlerinde basit donatılı dikdörtgen kesit olarak ele alınmış.
Sayın @Oğuzcan HADİM Bey müsait zamanınızda buna cevap verebilir misiniz?

Kiriş tasarımında kiriş boyuna donatıların enine donatı ile sarılması gerektiğine dair net bir madde TBDY ve TS500 içerisinde bulunmamaktadır. (gözden kaçırdıysam bilgilendirirseniz sevinirim) Aynı zamanda kiriş boyuna donatıların tabla bölgesinde kullanılabileceğine dair bir madde de bulunmamaktadır.
Bu noktada karar mühendis inisiyatifine bırakılmış diyebiliriz. Kişisel yorumumda boyuna donatıların tamamının kirişin dikdörtgen kesitinin içinde kalması ve bu boyuna donatıların etriye sargısı içinde kalmasının daha uygun olacağını belirtmeye çalıştım. Tabla bölüme kirişlerde hesaplanan boyuna donatıların sağlıklı şekilde çalışmayacağı kanaatindeyim.
Nitekim TBDY güçlü kolon zayıf kiriş kontrolü ve kolon kiriş birleşim bölgesi kesme güvenliği kontrollerinde de döşemelerdeki kiriş tablası bölümünde bulunan donatılar hesaplanmaz. Bu da donatıların döşemelerde dikkate alınmaması gerektiği öngörüsünü güçlendiren bir kabul. Ancak nihai karar sizin ben kişisel yorumumu paylaştım sadece.

Sonlu elemanlarda ise durum şu şekilde. Kabuk sonlu elemanlar kirişlerle birlikte modellendiği için ve kirişlere rijitlik verdikleri için yarı rijit diyafram çözümünde tabla olarak modellenmeyip dikdörtgen çubuk olarak modellenirler. Bu nedenle de iki çözüm birbirine yakın çıkar.

Kiriş donatısının fazla çıkması konusunda şöyle bir yorum da yapılabilir. Eğer imkan var ise kesit boyutunun büyütülmesi ve donatı alanının azaltılması ile ilgili bir yaklaşım da uygulanabilir. Ancak bu tasarımcının verebileceği bir karar olduğunda yalnızca öneri olarak yazdım.

Saygılarımla...

Gönderdikleriniz içerisinde enine donatıların nasıl uygulanması gerektiğini belirttiği için bu maddeleri göndermemiştim aslında. Bu maddelerde "boyuna donatılar etriyeler içinde olmak zorundadır" anlamında bir madde değil de, "enine donatıları bu şekilde uygulamalısınız" anlamında maddeler olduğunu düşündüğüm için bu maddeleri göndermemiştim. Katkınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımla...

Sayın @Oğuzcan HADİM ve @engineer_yildiz cevaplarınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Etriye içine alınmamış boyuna donatıların olduğu kısımlarda sargı etkisinden söz etmek mümkün müdür bilmiyorum ama çekirdek betonu dışında kaldığı için bana kalırsa etriye dışındaki boyuna donatılar için kiriş donatısı değil döşeme donatısı olarak tarif etmek daha doğru olur bence.

Geri