Kiriş Nmax hatası alıyorum. C30 yapmadan nasıl düzeltirim?

Kapasitesi 1 değerinin altına düşürüldükten sonra raporda "eksenel kuvvet kontrolü sağlanamamıştır, ancak kolon gibi tasarlanmıştır" gibi bir bilgi verilirse daha faydalı olur.
Raporda aşağıdaki bilgi notunun verilmesi zaten notlarımız arasında.

"eksenel kuvvet kontrolü sağlanmadığı için kolon gibi tasarlanmıştır"

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

el hesabı veya başka program kullanmanıza gerek yoktur.
ideCAD kirişleri normal kuvvet ve iki eksenli eğilme etkisinde kolon gibi hesaplar.
Üstelik bu hesabı kolonlar ve perdelerde olduğu gibi fiber liflerle yapar.

Ekli dosyayı görüntüle 28855
Normal kuvvet alan bu kirişlerin donatı optimizasyonu kolonlarda olduğu gibi otomatik yapılmaz. kullanıcı kapasite tasarımı sekmesinden kapasite oranlarını 1 in altına çekerek ve donatıların yerleştirilme koşullarını da kolonlar için istenen koşullara uyarak, yönetmeliğin bu maddesini yerine getirir.

Kiriş gövde donatıları, donatılar arası mesafe koşulları dikkate alınarak arttırılarak, kiriş kolon gibi hesaplanmış, donatılandırılmış ve kiriş Nmax hatası giderilmiş olur.

Bilmiyordum , yeni bir şey daha öğrenmiş oldum. Detaylı açıklama için teşekkürler. Erhan Beyin de vurguladığı gibi raporda bir revizyon gerekir.

Re: Kiriş Nmax hatası alıyorum. C30 yapmadan nasıl düzeltiri

Merhaba,

Üst yapı-temel etkileşimli çözüm yaptığınız için temelde yaptığınız değişiklik eleman uç kuvvetlerini değiştirir. Normaldir.

K11 kirişi normal kuvvet kontrolü:

38.7934- 38.2394= 0.554 tf.

554 kgf kadar bir fark ile kurtarmıyor.

100 cm'de Nd değeri Nd=38.0057 tf çıkıyor. (Kiriş uç kuvvetlerinden bakabilirsiniz. g+q+ey yüklemesi).

38.0057- 38.2394= -0.2337.

233 kgf kadar az farkla kurtarıyor.
İlk ekran alıntısını raporda göremiyorum. Nereden bakacağız acaba farkı görmek için?

İlk ekran alıntısını raporda göremiyorum. Nereden bakacağız acaba farkı görmek için?
Rapor menüsünden kiriş genel raporunu tıklayınız. Ekrana gelen raporda indeksinde "Nd<=0.1AcFck koşulunu sağlamayan kirişler" satırını tıklayınız.

1670391662113.png
Bu başlık atında koşulu sağlamayan kirişler listelenecektir.

1670391735957.png
İyi çalışmalar

Merhabalar,
1. kat K25-K61 VE 2. Kat K17 kirişlerini 25/50 yapabilmenin bir yolu var mı acaba bir çok yol denedim ama yapamadım yardımcı olabilir misinz ?

Ekli dosyalar

• KİRİŞ NMAX HATASI (1. KAT K25-K61 VE 2. KAT K17 KİRİŞLERİ).cde
    11.6 MB · Görüntüleme: 5
Merhabalar,
1. kat K25-K61 VE 2. Kat K17 kirişlerini 25/50 yapabilmenin bir yolu var mı acaba bir çok yol denedim ama yapamadım yardımcı olabilir misinz ?

Merhaba,

Projenizde merdivenin ve mesnetlenme koşulları hatalı tanımlanmış. Merdivenlerin bazı kenarları sabit mesnet olarak düzenlenmiş . Ayrıca merdiven kolları arasahanlıklara bağlanmıyor. Bu nedenle analiz modeli hatalı oluşuyor.
Merdivenleri ve kenar mesnetlenme koşullarını doğru şekilde modelleyip, analiz sonuçlarını tekrar değerlendirmeniz uygun olacaktır.

1684217501745.png

-Merdiven kenarlarınn mesnetlenme koşulları düzenlenirken; merdiven kenarı hiç bir elemana bağlanmıyorsa o kenar için elemana bağlılık seçimi yapılmaması, boş bırakılması uygur olur. (aksi durumunda kenar kendisiyle ilgili olmayan bir elemana bağlanabilir.)
- Merdiven kenarı hangi elemana mesnetleniyorsa sadece o elemana bağlılığı belirtilmelidir.
Öneri;
-merdiven kenarlarının mesnetlenme koşullarını düzenlerken önce herhangi bir kenarı seçip, tüm bağlılıkları iptal ediniz. kenarın bağlılığındaki işareti kaldırınız. mesnetlenme uzaklığını sıfır veriniz. "tüm kenarlara uygula ve kapat" ı tıklayınız.

1674645733148-png.30914

-Daha sonra merdivenin mesnetlemek istediğiniz kenarını seçip, eleman bağlılıklarını ve mesnetlenme uzaklığını uygun şekilde düzenleyiniz.
1674645961781-png.30915

Merdiven oluşturulması ve mensetlenme koşullarının düzenlenmesi ile ilgili aşağıdaki linkler yardımcı olur.

Sorunuza destek merkezinden de cevap verilmiştir.
İyi çalışmalar

KİRİŞ NMAX SORUNU; MERHABA İYİ GÜNLER BENİM 2 BLOKLU YERİM VAR A BLOK TA SORUN YOK ÇIKTILARI BİLE HAZIR FAKAT B BLOK TA KİRİŞ NMAX SORUNU ÇEKİYORUM 3. KATTAYDI SORUN 2. KATA GELDİ UĞRAŞINCA. ŞİMDİ İSE ZEMİN KATA İNDİ BİR TÜRLÜ ÇÖZEMEDİM BANA YARDIMCI OLUR MUSUN ?

Ekli dosyalar

• KİRİŞ NMAX SORUNU.cde
    10.3 MB · Görüntüleme: 4
KİRİŞ NMAX SORUNU; MERHABA İYİ GÜNLER BENİM 2 BLOKLU YERİM VAR A BLOK TA SORUN YOK ÇIKTILARI BİLE HAZIR FAKAT B BLOK TA KİRİŞ NMAX SORUNU ÇEKİYORUM 3. KATTAYDI SORUN 2. KATA GELDİ UĞRAŞINCA. ŞİMDİ İSE ZEMİN KATA İNDİ BİR TÜRLÜ ÇÖZEMEDİM BANA YARDIMCI OLUR MUSUN ?
önerilerim;
--01.07.2023 tarihinden itibaren bu tür kapalı çıkma yasaklanmıştır, kontrol ediniz,
--katta su basman perdesi gibi modelleme yapmak uygun değil, (kırmızı)
1688293881184.png
--merdivenler eksik ve mesnetlenmemiş,
--hesap yaptırınca perde grup kapasitesi yetersizlik hatası var,
--merdiveni de dahil ederek u grup perde yapıp, kurtarıyor mu deneyebilirsiniz.

önerilerim;
--01.07.2023 tarihinden itibaren bu tür kapalı çıkma yasaklanmıştır, kontrol ediniz,
--katta su basman perdesi gibi modelleme yapmak uygun değil, (kırmızı)
Ekli dosyayı görüntüle 35720
--merdivenler eksik ve mesnetlenmemiş,
--hesap yaptırınca perde grup kapasitesi yetersizlik hatası var,
--merdiveni de dahil ederek u grup perde yapıp, kurtarıyor mu deneyebilirsiniz.
İYİ GÜNLER ABİ SENİDE YORDUK BU BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. KİRİŞ NMAX İÇİN SORUN GEDERİLDİ FAKAT GRUP PERDE DE CİDDİ SORUN VERİYOR. SİZİN BAHSETTİĞİNİZ U PERDE DEĞİLDE L PERDE OLUYOR U İÇİN P1 PERDE DE GEREKİYOR FAKAT P1 PERDESİ İLE ARALARINDA YAKLAŞIK 3.65 METRE FARK VAR YİNE YAPILIR MI U GRUP PERDESİ. AYRICA ASANSÖR KAİDE DAİRE PERDELERİNİ BELEDİYE İSTİYOR BİZDEN SUBAMAN PERDESİ OLRAK TANIMLAYIN DİYOR.

KİRİŞ N-MAX SORUNUN AŞAMADIM PROJEM TÜM ÖNERİLERİ DENEDİM OLMADI BAŞKA BİR ÖNERİNİNZ VARMI

Ekli dosyalar

• KİRİŞ N-MAX SORUNU.cde
    7.7 MB · Görüntüleme: 2
Projenizde merdivenlerde sonlu elemanların bağlantılarında problemler var.
Merdiven ayarlarında "çıkış yönü çevir" opsiyonu aktif olduğu için bu durum oluşuyor. Opsiyonu pasif yaparak analiz yapınız
veya kullanıcı tanımlı olarak kendi merdiveninizi oluşturabilirsiniz.
Bu durum 11 versiyonunda düzeltilmiştir.
1706012872516.png
1706012920770.png

Bodrumlu yapıların çözümünde "iki yükleme durumlu hesap yöntemi" ni seçiniz. Bu durumda kiriş n-maks sorunu oluşmamaktadır.
1706013015505.png

Projenizde merdivenlerde sonlu elemanların bağlantılarında problemler var.
Merdiven ayarlarında "çıkış yönü çevir" opsiyonu aktif olduğu için bu durum oluşuyor. Opsiyonu pasif yaparak analiz yapınız
veya kullanıcı tanımlı olarak kendi merdiveninizi oluşturabilirsiniz.
Bu durum 11 versiyonunda düzeltilmiştir.
Ekli dosyayı görüntüle 40659
Ekli dosyayı görüntüle 40660

Bodrumlu yapıların çözümünde "iki yükleme durumlu hesap yöntemi" ni seçiniz. Bu durumda kiriş n-maks sorunu oluşmamaktadır.
Ekli dosyayı görüntüle 40661
teşekkür ederim sorunum çözüldü

Geri