Kirişisiz döşeme kalınlık yetersiz uyarısı

Kirişsiz döşemeli bir projeyi birebir kopyalıyorum. Fakat döşeme kalınlığı yetersiz uyarısı alıyorum. Hemde her katta. Fakat bu proje zamanında çizilmiş onaylanmış şuan mevcutta kullanılan bir ofis binası. Nerede hata yapıyor olabilirim? Döşeme kalınlığı uyarısını sadece döşeme kalınlığını arttırarak mı yok ederim? Donatı arttırımı ve ya kolon tablası bir çözüm olabilir mi?

Kiriş döşeme tasarımı ve döşeme kalınlık kontrolü ile ilgili aşağıdaki linkler Size yardımcı olur.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Levent Bey cevabınız için çok teşekkür ederim. Projemde merdiven ve asansör çevresinde kirişler bulunmakta. Program kiriş yüksekliği, kiriş genişliğinin 3,5 katından fazla olamaz ve kiriş yüksekliği döşeme kalınlığının 3 katından az olamaz uyarıları veriyor. Kiriş boyutlarıyla oynamadan bu uyarıları nasıl kaldırabilirim?

Levent Bey cevabınız için çok teşekkür ederim. Projemde merdiven ve asansör çevresinde kirişler bulunmakta. Program kiriş yüksekliği döşeme kalınlığının 3 katından az olamaz uyarıları veriyor. Kiriş boyutlarıyla oynamadan bu uyarıları nasıl kaldırabilirim?

V10.94 sürümünü kullanınız. V10.94' te TBDY sihirbazında döşeme tipi "kirişsiz (mantar) döşeme seçilmiş ise bu kontrol yapılmamaktadır

V10.94 demo sürümünü indirip, kurabilirsiniz.
Levent Bey size de çok soru sordum ama sizden aldığım cevapları hocalarımdan alamıyorum. İdecade hakim değiller. Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ben zaten bu sürümü kullanıyormuşum ama yine de bu hataları alıyorum. Projemi eklesem inceleyebilir misiniz? Nerede hata yaptığımı da anlayamıyorum. Gönderdiğiniz videoyu izleyip notları okudum. Yine de döşeme kalınlığı sorununu da çözemedim. Bu proje şuanda yapılmış gerçek bir proje demek ki bu kalınlıkların sağlanması lazım, ben nerede hata yapıyorum?

kiriş yüksekliği, kiriş genişliğinin 3,5 katından fazla olamaz

Bu programla alakalı bir şey değil ki? Yönetmelik maddesi :

1674563211029.png

Projede boyutları 25/90 kirişler var ve bu maddeye uymuyorlar.
Bu konuya hocalarınız eğer size "al bu projeyi bu hataları kurtart" diye bir ödev verdilerse onlar açıklık getirmeli.

Bir ihtimalle bu proje kirişsiz döşemeli proje, bu kiriş koşullarına uymak zorunda değiliz diye bir yorum yapmış olabilir projeyi yapanlar (ama bence doğru değil). Ya da belki bu kirişlerin yüksekliğini siz yanlış girmiş olabilirsiniz, onları bir kontrol edin.

Bu proje şuanda yapılmış gerçek bir proje demek ki bu kalınlıkların sağlanması lazım

Belki sabun yapmışlardır projede :) Keşke her yerinde uygulanan proje yönetmeliğe uysa...

kiriş yüksekliği döşeme kalınlığının 3 katından az olamaz uyarıları veriyor.
-Bu mesaj döşeme kalınlığına bağlı değil. Bu uyarının vermemesi için kiriş genişliğini artırabilir veya kiriş yüksekliği koşulu sağlayacak şekilde düzenleyebilirsiniz.
-Döşemede kalınlık hatası vermemesi için Betonarme hesap edit komutu ile kalınlık kontrolü için temiz açıklık değerine müdahale edebilirsiniz.

-Döşeme donatı akslarını çalışma mesafelerini resimdeki gibi düzenlenebilir.

1674563558854.png

Döşeme gerilme ve zımbalama sorunlarının çözümü için aşağıdaki bilgi bankası linkleri incelenebilir.

-Perde grubundaki 1/6 boyut oranını sağlamayan perdeleri kısa başlık perdesi olarak tanımlayınız.

-Projede rijit bodrum kat var. İki yükleme durumlu hesap yöntemine göre çözüm yapılmasını öneririz.

1674560430069.png

-Geometri kontrolündeki üst üste obje ve kiriş döşeme kenarı çakışması vb. hataları gideriniz.

-4.kattaki +200 kot verilen K02 kirişinin bir üst katta tanımlanması gerekir.

1674560722132.png

Çatı katındaki perde ve döşeme kotlarını uyumlu hale getiriniz.
1674561066940.png

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• 1674559900850.png
    1674559900850.png
    7.3 KB · Görüntüleme: 8
Bu programla alakalı bir şey değil ki? Yönetmelik maddesi .Projede boyutları 25/90 kirişler var ve bu maddeye uymuyorlar.
Bu konuya hocalarınız eğer size "al bu projeyi bu hataları kurtart" diye bir ödev verdilerse onlar açıklık getirmeli.

Bir ihtimalle bu proje kirişsiz döşemeli proje, bu kiriş koşullarına uymak zorunda değiliz diye bir yorum yapmış olabilir projeyi yapanlar (ama bence doğru değil). Ya da belki bu kirişlerin yüksekliğini siz yanlış girmiş olabilirsiniz, onları bir kontrol edin.

Belki sabun yapmışlardır projede :) Keşke her yerinde uygulanan proje yönetmeliğe uysa...

Boyutlandırma da problem yok birebir girdim. 25*90 lık kirişlerin genişliğini arttırıp 3.5 kuralını, 25*60lık kirişlerin yüksekliklerini arttırıp bu koşulu sağlayabilirim. Fakat tek sorun o değil döşeme kalınlığı da hata veriyor. Onu arttırrırsam bu sefer kiriş yükseklikleri 120 cm'i buluyor.(3 katı olmak zorunda olduğu için) Fakat forumda şöyle bir bilgi okudum."tbdy 2018 7.4.1.1.(b) maddesindeki ifade çok net olmadığı ve kirişsiz döşemelerde yarı rijit diyafram yöntemine göre çözüm yapıldığı için kiriş yükseklik kontrolleri kaldırıldı." yani kullandığım sürümde bu kontrolün yapılmasına gerek yok. Şuan önceliğim döşeme kalınlığı problemini çözmek.
Sabun ne demek bilmiyorum :) Cevabınız için teşekkür ederim

-Bu mesaj döşeme kalınlığına bağlı değil. Bu uyarının vermemesi için kiriş genişliğini artırabilir veya kiriş yüksekliği koşulu sağlayacak şekilde düzenleyebilirsiniz.
-Döşemede kalınlık hatası vermemesi için Betonarme hesap edit komutu ile kalınlık kontrolü için temiz açıklık değerine müdahale edebilirsiniz.

-Döşeme donatı akslarını çalışma mesafelerini resimdeki gibi düzenlenebilir.

Ekli dosyayı görüntüle 30888

Döşeme gerilme ve zımbalama sorunlarının çözümü için aşağıdaki bilgi bankası linkleri incelenebilir.

-Perde grubundaki 1/6 boyut oranını sağlamayan perdeleri kısa başlık perdesi olarak tanımlayınız.

-Projede rijit bodrum kat var. İki yükleme durumlu hesap yöntemine göre çözüm yapılmasını öneririz.

Ekli dosyayı görüntüle 30875

-Geometri kontrolündeki üst üste obje ve kiriş döşeme kenarı çakışması vb. hataları gideriniz.

-4.kattaki +200 kot verilen K02 kirişinin bir üst katta tanımlanması gerekir.

Ekli dosyayı görüntüle 30877

Çatı katındaki perde ve döşeme kotlarını uyumlu hale getiriniz.
Ekli dosyayı görüntüle 30878

İyi çalışmalar
teşekkür ederim. inceliyorum

merhaba,
ekte belirttiğim çalışmada döşemelerin kirişsiz döşeme olarak görünmesi için ne yapabilirim?

Ekli dosyalar

• calısma.cde
    25.1 MB · Görüntüleme: 2
"Döşemelerin kirişsiz döşeme olarak görünmesi"' nden kastınız tam olarak nedir?

Son düzenleme:
"Döşemelerin kirişsiz döşeme olarak görünmesi"' nden kastınız tam olarak nedir?
Aslında şunu demek istemiştim döşeme rapor bölümünde döşeme tipi kısmında "kirişsiz döşeme" tanımının geçmemesinden bahsetmiştim. Muhtemelen merdiven çevrelerine atmak istediğim kirişlerden kaynaklanıyordur diye düşünüyorum.ekran.PNG

Merhaba,
-ekte belirttiğim çalışmadaki zımbalama hataları konusunda ki tavsiyelerinizi öğrenebilir miyim?
-Döşlemeleri döşeme kenarı ile brden fazla parçaya bölüyor olmam analiz model açısından bir sorun mudur?
-ve yine ekte belirttiğim calışmada da döşeme tipi raporda "kirişsiz döşeme" olarak görünmüyor, görünmesi gerekmez mi?
-Çalışma hakkında genel olarak görüş ,öneri , ve tavsiyelerinizi de alabilir miyim
-

Ekli dosyalar

• CALISMA.cde
    12.2 MB · Görüntüleme: 4
Merhaba,

Taşıyıcı sistemde kiriş olması durumunda döşeme tipi kirişsiz döşeme olarak tespit edilemeyebilir.
Kirişsiz döşeme sisteminde kirişlerin bulunması durumunda veya taşıyıcı sistem gereği kirişsiz döşeme olarak algılanmaması durumlarında ts 500 11.4.2 de belirtilen hmin> (ln/30; 18 cm ) koşullarının manuel olarak kontrol edilmesi uygun olur.

-Kirişsiz döşeme sisteminde merdiven /asasnsör çevresinde kirişler olması durumunda eklediğiniz modelde olduğu gibi veri girişi yapılabilir.

-Döşemenin döşeme kenarları ile bölünmesi analiz modeli etkilemez. Kalıp planlarında döşeme donatı geçişleri için gereken düzenlemeler 2 boyut çizim olanakları kullanılarak yapılabilir.

-Döşemelerde sehpa donatıları otomatik çizilmemektedir. İki boyut çizim olankaları kullanılarak çiizmlere eklenebilir.

-Zımbalama sorunlarının çözümü için ;
Döşeme kalınlığı attırılabilir,
Zımbalama sorunu dış kolonlarda ise ve mimari tasarım izin veriyorsa dış kenarlarda kirişlerle çerçeve oluşturulabilir,
Beton sınıfını attırılabilir.
Kolon/perde boyutu attırılabilir.
Kolon-perde özellikleri/zımbalama donatıları sekmesinde zımbalama donatısı kullanılabilir... (Seçilen zımbalama donatısının çizimleri otomatik yapılmamaktadır. radye zımbalama raporunu inceleyerek ve 2 boyut olanaklarını kullanarak sizin yapmanız gerekir)
Zımbalama donatısı örnek çizimler için aşağıdaki link incelenebilir.

Sorularınıza teknik destek merkezinden de cevap verilmiştir.

İyi çalışmalar

Geri