Kirişli radye de sonuçlar 0 tf/m2 çıkıyor

Merhabalar,

Benim bir problemim var yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ekte ki gibi bir sistemim var ve zemin taşıma gücü düşük olduğu için temeli kirişli radye yapmaya karar verdim. Fakat analiz sonrası kabuk sonuçlarına baktığımda zemin gerilmelerinin tamamı 0 tf/m2 çıkıyor.
Kuvvet ve donatı alanları sekmesine tıkladığımda aşağıda ki gibi anlamsız değerler görüyorum.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bir yerde hata yapıyor olabilir miyim?
Konuyla ilgili yapmış olabileceğim bir hatayı söyleyeyim. Temeli ilk dizayn ettiğimde analiz yaptım ve bazı kirişlerim ve iki tane radye döşeme de Zq olumsuzluğu oluştu (kirişlerim sorunlu da olsa sıfırdan farklı değer elde ettim). Sorunları çözmek için bazı kirişlerde yeniden boyutlandırma yaptım. Tekrar analiz yapmadan önce "Otomatik analiz sistemi oluştur" butonuna tıklayıp otomatik analiz oluşturmayı iptal ettim ve hemen yanında ki "Analiz sistemi oluştur" butonuna tıkladım. Daha sonra analiz yaptığımda böyle bir durumla karşılaştım. Üstelik tüm katlarda ki kirişlerimde de momentler sıfırlandı...

Sistemle ilgili bi kaç bilgi

Tüm temel kirişleri 100cm derinliğindedir. Genişlikleri değişebiliyor. Radyeler 50cm kalınlığında ve -50 kotunda bulunmakta. Üst yapı etkileşimli çözüm yaptım.

Sorun sizce ne olabilir?

Ek:

Ayrıca temeli tamamen silip yeniden analiz yaptığımızda üst katlarda ki kirişlerde yeniden moment vb. değerler oluşmakta

Merhaba;

Prjenizde temel sitemi tanımlanmasından kaynaklanan, programın (temel için) veri girişine aykırılıklardan sebeplenen hatalar vardır, bunlar temel analizi sırasında çözümsüzlüğe neden olmaktadır. Mevcut temel sistemi silinip yeniden uygun şekilde temem tanımlandığında analizde herhangi bir sorun olmamaktadır.

* Asansör perdesi kirişli radye temel tanımlamasında radye üzerine oturtulamaz.
*Kirişli radye tanımlamasında radyenin bir kenarı döşeme kenarı ile kapatılamaz.
*Temel kirişleri panel elemanların ve kolonların düğüm noktaları dikkate alınarak parça parça girilmelidir.
*Kirişli radye temel tanımlaması yapıldıysa Yapı-Temel Etkileşimli çözüm seçeneği kullanılamaz.
*Panel eleman tanımlamalarında mantık hataları var.

Temeldeki hatalar biryana üst yapınızda genel mühendislik anlayışına ters ve kesinlikle olmaması gereken çok ciddi tasarım hataları vardır, bazılarını işaretlemeye çalıştım. Bence öncelikle bu hataların giderilmesi daha uygun olacaktır.

*Asmolen döşeme içindeki döşeme boşlukları süreksiz iç konsollar aracılığıyla taşıtılmaya çalışılmış.Konsollar devam edim mesnetlenmeli.
*Kolonlara teğet geçen, olmaması gereken taşıyıcı kirişler var.
*Kirişlerde yük aktarımının nasıl olduğu anlaşılamayan, konsolun konsolu şeklinde devam eden olmaması gereken kiriş bağlantıları var.
*Kesiti değişen taşıyıcı kirişler var, illaki yapılacaksa çok dikkat edilmeli.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• KALIP PLANI.jpg
    KALIP PLANI.jpg
    355.7 KB · Görüntüleme: 13,149
  • TEMEL.jpg
    TEMEL.jpg
    219.3 KB · Görüntüleme: 13,152
Sn s.varlik.celik

2m proje önerilerine ek olarak:
-temeli 60 cm yüksekliğinde kirişsiz radye,
-üst rijit bodrum kat numarasını -3,
- vererek üst yapı etkileşimli çözebilirsiniz.
Bu projede yaptığınız tasarım hatalarının benzerlerine bu forumda cevaplar verildi. İncelerseniz bu hataların nasıl giderildiğini hakkında size fikir verir.

Kolay gelsin
Ünver ÖZCAN

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim kirişli radyeyi ilk defa yaptığım için bilmediğim şeyler vardı tabi. Asansör konusunda bende aynı fikirdeyim zaten sistemi size göstermek için hemen yolladım asansör ile pek uğraşmadım. Asansörün temelini (1.5 m asansör boşluğu olması için) 1m lik temelden 50 cm aşağı da tanımlamayı düşünüyorum. Sistemden ayrı bir radye üzerine oturtmayı planlıyorum bu konuda fikirlernizi almak isterim.
Yapının üst kısmında yaptığım hatalara gelince. Döşeme boşluklarının kenarlarındaki konsol gibi gözüken kirişleri uzatıp karşıda ki kolon ya da kirişlere bağlamayı düşünüyordum zaten onları o şekilde bırakmayacağım fakat bazı kısımlarda mimari engel e takılıyor. Mesela yukarıda ki balkonları böyle yapmak istiyorum

Bir de aşağıda kolon a teğet olan kısımdan bahsedeyim

Döşememin etrafını 20 cm lik kirişlerle dönmek yerine K46 kirişini biraz daha uzatıp K52 kirişi tanımladım ve etrafını döşeme kenarı ile döndüm. Kolona bağlamamamın sebebi de yine mimaride bu şekilde verilmiş olması. Ayrıca merdivenin gelecek olduğu boşluğun kenarındaki konsoluda karşıya uzatıp büyük kirişe bağladım.

Bu konuda ki fikirlerinizi de arz ederseniz memnun olurum.

Ünver Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim fakat dediğiniz gibi yaptığım ama çıkmadı.

Saygılarımla

s.varlik.celik":gptc77y4' Alıntı:
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim kirişli radyeyi ilk defa yaptığım için bilmediğim şeyler vardı tabi. Asansör konusunda bende aynı fikirdeyim zaten sistemi size göstermek için hemen yolladım asansör ile pek uğraşmadım. Asansörün temelini (1.5 m asansör boşluğu olması için) 1m lik temelden 50 cm aşağı da tanımlamayı düşünüyorum. Sistemden ayrı bir radye üzerine oturtmayı planlıyorum bu konuda fikirlernizi almak isterim.
Yapının üst kısmında yaptığım hatalara gelince. Döşeme boşluklarının kenarlarındaki konsol gibi gözüken kirişleri uzatıp karşıda ki kolon ya da kirişlere bağlamayı düşünüyordum zaten onları o şekilde bırakmayacağım fakat bazı kısımlarda mimari engel e takılıyor. Mesela yukarıda ki balkonları böyle yapmak istiyorum

Bir de aşağıda kolon a teğet olan kısımdan bahsedeyim

Döşememin etrafını 20 cm lik kirişlerle dönmek yerine K46 kirişini biraz daha uzatıp K52 kirişi tanımladım ve etrafını döşeme kenarı ile döndüm. Kolona bağlamamamın sebebi de yine mimaride bu şekilde verilmiş olması. Ayrıca merdivenin gelecek olduğu boşluğun kenarındaki konsoluda karşıya uzatıp büyük kirişe bağladım.

Bu konuda ki fikirlerinizi de arz ederseniz memnun olurum.

Ünver Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim fakat dediğiniz gibi yaptığım ama çıkmadı.

Saygılarımla

Sayın s.varlik.celik,
Bence siz 2m proje'nin ve Ünver beyin söylediklerine çok dikkat edin. Yazdıklarınızdan, onları çok iyi anlayamadığınızı görüyor ve hissediyorum. Mesela teğet kiriş konusu ve iç konsollar...

Sizin nezrinizde tüm program kullanan arkadaşlara bir şey söylemek istiyorum. -Veri girişi anlamında- Programların yapabildiği herşey doğru değil, yapamadığı her şey de yanlış ve imkansız değildir. Bu söylediğm sadece ideStatik için değil tüm programlar için geçerlidir.

Sevgili meslektaşım s.varlık çelik ,
Sizden mesleki olarak biraz tecrübeli bir agabeyiniz olarak bir kaç nacizane öneri de bulunacagım.
Öncelikle bizler inşaat mühendisi olarak mezun olduğumuz zaman okulda edindigimiz teorik bilgiler ile statik proje yapmaya kalkarsak sizin örnekte gönderdiginiz gibi yapılmaması gereken hatalar yaparız.her yeni mezun inşaat mühendisi statik proje çözemez.statik proje çözebilmek için okulda edindigimiz teknik bilgilere ek olarak güncel yönetmelikleri ve proje yapım aşamalarını içeren kitapları detaylı incelemeliyiz.Meslektaşlarımızdan ve mesleki odalarımızdan bu konuda gerekli bilgi eksikliğimizi gidermek için her türlü yardımı almaktan imtina etmemeliyiz. bizler oldukça büyük sorumluluklar üstlenen bir meslek grubu mensuplarıyız.bilinçli veya bilinçsiz Yapmış oldugumuz mesleki hatalar telafisi zor sonuçlar dogurabilir.Size öncelikli olarak 2007 deprem yönetmeliği ts 500 ve ilgili yapı tasarım ilkelerini içeren kitap ve kaynakları tekrar tekrar okumanızı eksiklik his ettiginiz konularda kendinizi yetiştirmek için acele etmeden itina ile çalışmanızı salık veririm.Bu aşamaları kat etmeye başladıkça proje yapım aşamaları iler ilgili her türlü teknik bilginin kafanızda daha iyi canlanacagına eminim.Bu tavsiyelerim Yeni mezun olan tüm meslektaşlarıma iyi niyetimle dile getirdiğim düşüncelerdir.Saygılarımla

Geri