statikçim

Etkin Üye
Merhabalar saygıdeğer meslektaşlarım hocalarım; kirişli radye döşeme yaparken sürekli temellerin boyutlarını 110enx80yükseklik yapıp orta alanlarıda yine aynı yükseklikte yani 80 cm radye olarak modellemek ve uygulamak yine de kirişli radye mi olur? Yani radye temel kalınlığı ile sürekli temel kirişleri aynı kalınlıkta olabilir mi? İyi çalışmalar dilerim herkese

yine de kirişli radye mi olur?
olur.
Yani radye temel kalınlığı ile sürekli temel kirişleri aynı kalınlıkta olabilir mi?
olabilir.
önerim;
kirişli radye ile kirişsiz radye modelleme, çalışma biçimi ve donatı yerleştirilmesi birbirinden farklıdır. kirişli radye de karmaşık grup perde altında modelleme zorlukları olabiliyor.
tarifinizdeki gibi kirişli radye ile uğraşmaya gerek yok.
kirişsiz radye modellemesi ve işçiliği daha kolay olduğu için tercih edilmeli.

olur.

olabilir.
önerim;
kirişli radye ile kirişsiz radye modelleme, çalışma biçimi ve donatı yerleştirilmesi birbirinden farklıdır. kirişli radye de karmaşık grup perde altında modelleme zorlukları olabiliyor.
tarifinizdeki gibi kirişli radye ile uğraşmaya gerek yok.
kirişsiz radye modellemesi ve işçiliği daha kolay olduğu için tercih edilmeli.
teşekkür ederim , sizin gibi bende kirişli radye ile uğraşmaya gerek olmadığını düşünüyorum ki zaten bende projemi komple normal radyeli olarak çözdüm fakat yapı denetim yukarıda tarif ettiğim gibi kirişli radye yapılmasını istiyor. Gerekçe olarak da ilerde zeminde oturmalar olursa kirişli radyeli temel sisteminin yapının oturmasını önleyecekmiş? bu bana mantıksız geldiği için danışmak istedim. (ben kirişli radye yapılmasını daha çok kolon ve perdelerdeki zımbalama güvenliğinin sağlanmadığı gibi durumlarda tasarlanacağını, yapının oturmasında bir katkısının olacağını düşünmüyorum. Benim önerim temel taban alanını ampatman vasıtasıyla büyütüp yapının yükünü daha büyük alana yaymaktı ama yapı denetim ise kirişli radyenin önlem olacağını düşünüyor)

bu görüşlerini nerden edindiklerinin belgesini/şartnamesini/yazısını/tezini/hocasının ismini isteyip burada paylaşınız.
maalesef 20 yıllık bir inşaat mühendisine danışmışlar o kişi de ancak kirişli yapılırsa ilerde zeminde oluşabilecek oturmalar yapının oturmasını engeller demiş. Laf anlatamıyorum, diyorlar ki eğer kirişli radye yapmazsan yapının temel seviyesini 1.5 m daha kazıp aşağı indirtmek gerek. diyorum ki tamam indirin ama indirmemenin alternatifi kirişli radye değil. Benim tasarımıma müdahale etmeleri çok zoruma gidiyor ama napacağımı bilemedim.

Son düzenleme:
maalesef 20 yıllık bir inşaat mühendisine danışmışlar o kişi de ancak kirişli yapılırsa ilerde zeminde oluşabilecek oturmalar yapının oturmasını engeller demiş. Laf anlatamıyorum, diyorlar ki eğer kirişli radye yapmazsan yapının temel seviyesini 1.5 m daha kazıp aşağı indirtmek gerek. diyorum ki tamam indirin ama indirmemenin alternatifi kirişli radye değil. Benim tasarımıma müdahale etmeleri çok zoruma gidiyor ama napacağımı bilemedim.
Havuz sistemine geçildikten sonra yapı denetim firmaları kapris anlamında tamamen sapıtmış durumda. 3 sefere kadar firmayı veto etme ve havuzdan yeni atama istemeye hakkınız var. Bu hakkınızı kullanın, müellif siz iseniz tasarım da size aittir, karışmaya hakları yok.

Havuz sistemine geçildikten sonra yapı denetim firmaları kapris anlamında tamamen sapıtmış durumda. 3 sefere kadar firmayı veto etme ve havuzdan yeni atama istemeye hakkınız var. Bu hakkınızı kullanın, müellif siz iseniz tasarım da size aittir, karışmaya hakları yok.
o kadar çok haklısınız ki mesleği bırakma noktasına geldik maalesef

Geri