V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Kirişsiz radye zemin gerilmesi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan tuvenan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhabalar, ide 6'da girilen projede zemin emniyeti: 0,77 (7.7), zemin grubu D olduğu için %50 artırım yapılamıyor. Kirişsiz radye çözümü için taban alanınında çok fazla konsol istiyor sistem, aksi durumda zemin emniyet gerilmesi ortalama gerilmeye göre kurtarmıyor. Yapı B+Z+5 kat.
Önerileriniz nelerdir?

Kazıklı temel sistemin maliyeti çok fazla. Bina bodrum ve zeminde 240 metrekareye, normal katlarda 310 metrekareye oturan bir dikdörtgenden ibaret. toplam 12 daireden oluşuyor. Ekonomik olabilmesi için kazıklı sitem düşünülemez. Cevabınız için teşekkürler

Merhaba,

En kaba hesapla, yapı toplam ağırlığını radye alanına bölersek, zemin emniyeti yetersiz kalıyor. Depremli halde çok daha fazla taban alanına ihtiyaç olduğu aşikar...

OrtalamaZeminGerilmesi =YapıAğırlığı/Radyealanı

2453/293 = 8.3 t/m2 > 7.7 t/m2

Bu hesaba göre sadece düşey yüklerden en az 320 m2 radye alanına ihtiyacınız var.

Zemin değerleriniz düşük, dolayısıyla zemin iyileştirmesi yapılmalı ya da başka temel sistemi alternatifleri değerlendirilmeli...

Evet dediğiniz gibi zemin emniyeti olumsuz kalıyor. sistemi kirişli olarak çözdüğümde genel olarak bir soru yöneltmek istiyorum. sürekli kirişler arasında kalan alana radye temel tanımlandığında eğer alan küçük ise zemin emniyeti olumsuz kalabiliyor. ancak sürekli temel kirişleriyle çevrili alan büyük olduğunda ise zemin emniyeti kurtarıyor (bahsettiğiniz taban alanı büyüdüğünden dolayı). ancak sürekli temel kirişleri ile kolonlar birbirine bağlanmasa dahi alanı büyük bırakmam temeli kurtarmam için yeterli oluyor. Bu durum statik açıdan sakıncalı değilmidir. Diğer bir değişle yapı taban alanı değişmediğine göre o alandan geçirilen sürekli temel kiriş sayısı taban alanı ayırdığı radye döşeme alanlarının küçük yada büyük olması zemin emniyetini neden etkilemektedir.

Kısmii plak ve s.temel kirişleri bir arada tanımlanamazlar... (Ancak birbirinden kopuk tanımlanabilirler)

Kirişli radye temel sistemlerinde, bütün kolonları sürekli temel kirişleriyle birbirne bağlayıp döşeme gözleri oluşturmalısınız. Sistemin bir kenarında veya belirli bölgelerinde kiriş tanımlayıp tek döşeme tanımı yapmanız data giriş kurallarına uygun değildir.

Sanırım yanlış anlaşıldım. sistemin tasarlanmasında dediğinize katılıyorum, zaten öyle bir durum sözkonusu olamaz. Ekte bir örnek gönderiyorum. az önceki projenin kirişli radye hali. s07-s10 kolonları ile s08-s11 kolonları arasında sürekli temel kirişi tanımladığımda o alandaki radye döşeme zemin gerilmesini kurtarmıyor, tanımlamadığımda kurtarıyor.

İyi çalışmalar

Kirişli radyede maksimum zemin gerilmesi kontrolü döşeme gözlerininin alanlarının büyüklüğüne bağımlıdır...

O kirişleri girmediğinizde , döşeme gözüne düşen zemin gerilmesi büyüklüğünü azaltmış oluyorsunuz. O kirişleri girmek ve hatta TK12 ve TK13 krişlerini S10 ve S11 kolonlarına bağlamak daha uygun olur...

Sistemi dediğiniz gibide çözdüm ancak, o döşeme gözündeki zemin gerilmesi kurtarmıyor. Bu yapının temel sistemini başka bir şekilde çözmek mümkün olmuyor sanki

Selamlar..
Binanızda bodrum kat olması sizin için oldukça iyi bir avantaj sağlıyor. Temelinizin alt kotundaki zemin özelliklerini gözönüne alıp almadığınızı bilmiyorum ama temel alt seviyesine kadar olan zemin yükünün kaldırılması size yapınızın yarısının karşılanması anlamına gelmektedir. Eğer probleminiz sadece zemin emniyet gerilmesinin aşılması ise bence temel alt seviyesindeki zemin gerilme değerine ve kaldırılan zemin ağırlığını da gözönüne alarak o noktadaki net zemin gerilmesine bakmalısınız..

Merhabalar;
Ekte gönderdiğim kirişli radye temel projesinde analiz sonrasında betonarme/ sürekli temel menüsünden zemin gerilmelerini içcelemek istedim. Fakat ekran tamamem boş geldi. Kombinasyonları seçince değerler görünmüyor. Sadece minimum, ortalama ve maksimum değerler görünüyor.

Diğer bir sorum .
radye döşeme kalınlığını 50 cm şeçtim, kaplama yükünü 0.15 ton/m2 ve hareketli yük olarak 0.2 ton/m2 şeçtim.
Analiz yaptıktan sonra radye döşeme yükleri değişti. Her radyenin G,Q değerleri birbirinden farlı
G 20 ton/m2 , Q ise -4 ton /m2 civarlarında değişiyor.

Bunun mantığını cözemedim.

Yardımlarınızı bekliyorum.

civil1979":1ctlfenx' Alıntı:
Merhabalar;
Ekte gönderdiğim kirişli radye temel projesinde analiz sonrasında betonarme/ sürekli temel menüsünden zemin gerilmelerini içcelemek istedim. Fakat ekran tamamem boş geldi. Kombinasyonları seçince değerler görünmüyor. Sadece minimum, ortalama ve maksimum değerler görünüyor.

Diğer bir sorum .
radye döşeme kalınlığını 50 cm şeçtim, kaplama yükünü 0.15 ton/m2 ve hareketli yük olarak 0.2 ton/m2 şeçtim.
Analiz yaptıktan sonra radye döşeme yükleri değişti. Her radyenin G,Q değerleri birbirinden farlı
G 20 ton/m2 , Q ise -4 ton /m2 civarlarında değişiyor.

Bunun mantığını cözemedim.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Merhaba,

Kirişli radye sisteminde her gözde G ve Q değerleirn değişmesi normal çünkü kolonlardan her bir radye döşemelerine gelen yükler her bir döşeme için ayrı hesaplanıyor ve ardından döşemelerden sürekli temel kirişlerine sonlu elemanlarla dağıtılıyor.

Kirişli radyede 3b çerçeve modunda gerilme değerlerini inceleme olanağı programda olmadığı için o değerleri göremiyorsunuz.

İyi çalışmalar...

onda":1ijz0e5t' Alıntı:
Selamlar..
Binanızda bodrum kat olması sizin için oldukça iyi bir avantaj sağlıyor. Temelinizin alt kotundaki zemin özelliklerini gözönüne alıp almadığınızı bilmiyorum ama temel alt seviyesine kadar olan zemin yükünün kaldırılması size yapınızın yarısının karşılanması anlamına gelmektedir. Eğer probleminiz sadece zemin emniyet gerilmesinin aşılması ise bence temel alt seviyesindeki zemin gerilme değerine ve kaldırılan zemin ağırlığını da gözönüne alarak o noktadaki net zemin gerilmesine bakmalısınız..

Temel analizinde jeoloji mühendisinin temel derinliği gözönüne alınarak yaptığı sondajdan elde edilen zemin emniyet gerilmesi değeri kullanılmakta. "Temel alt seviyesine kadar olan zemin yükünün kaldırılması size yapınızın yarısının karşılanması anlamına gelmektedir" bu cümlenizi biraz daha açarmısınız? Teşekkürler, iyi çalışmalar

Temel analizinde jeoloji mühendisinin temel derinliği gözönüne alınarak yaptığı sondajdan elde edilen zemin emniyet gerilmesi değeri kullanılmakta. "Temel alt seviyesine kadar olan zemin yükünün kaldırılması size yapınızın yarısının karşılanması anlamına gelmektedir" bu cümlenizi biraz daha açarmısınız? Teşekkürler, iyi çalışmalar[/quote]
"temel derinliğindeki zemin tabakası normalde kazıdan önce üstündeki zemini taşıyor. kazıdan sonra ise bu kalktığı için bunun yükünü o tabaka üzerinden kaldırmak gerek" manasında kullanılıyor o cümle sanırım

Selamlar
Bir önceki arkadaşın anladığı şekilde izah etmeye çalışmıştım ama sanırım yapının yarısı kelimesini yanlış kullandım, orada yapı yükünün bir kısmı demeliydim. Jeoloji mühendisleriyle görüşmelerimizde temelin oturacağı katmandaki verileri değerlendirmek gerekmekte, kazı sonucu kaldırılan zemin yükü ile o seviyede aktardığımız yük farkından net zemin gerilmesi hesaplanması gerektiğini belirtmek istemiştim. Kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

Evet şimdi daha net anlaşıldı. Bu durum jeoloji mühendisi arkadaşlarla da görüştüğümüz konular içerisinde ancak genel itibariyle çalıştığım bölgede zemin emniyet değerleri 0,70-1,1 değerleri arasıda değişmekte. Buda genelde temel dizaynında gerçekten problemli oluyor. Cevabınız için teşekkürler.

Geri