V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

Kirişsiz radye zemin gerilmesi

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan tuvenan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
tuvenan' Alıntı:
Sanırım yanlış anlaşıldım. sistemin tasarlanmasında dediğinize katılıyorum, zaten öyle bir durum sözkonusu olamaz. Ekte bir örnek gönderiyorum. az önceki projenin kirişli radye hali. s07-s10 kolonları ile s08-s11 kolonları arasında sürekli temel kirişi tanımladığımda o alandaki radye döşeme zemin gerilmesini kurtarmıyor, tanımlamadığımda kurtarıyor.

tuvenan sen daha önce hiç asmolen döşeme çözmedin sanırım. idecad düğüm noktasına göre hesap yapan bir programdır ve saplama yaptıgın takdirde yeni bir düğüm noktası oluşturup kirişe noktasal yük vermene sebep olur. 1.si bu şekilde yatay çalışan kirişlerde saplama yapmak saçmalıktır. 2.si temel kirişlerinde saplama yapmak yine saçmalıktır. 3.sü nervür yönlerini kontrol et tamamen saçma hangi yükü nereye aktardıgın çok önemli. sen nervürlerde yükleri hep uzun açıklıklı kirişlere aktarmışsın. bunun yerine kısa açıklıklı kirişlere aktarıp aradan tevzi kirişi ile bölmen daha olumlu sonuc verir. senin bu projen uygulanırsa içinde oturanların vay haline. belirtmeden edemeyeceğim ben bir inşaat teknikeriyim ve sanırım bu projeyi yapan inşaat mühendisidir?

HakanŞahin":3vvakwq6' Alıntı:
civil1979":3vvakwq6' Alıntı:
Merhabalar;
Ekte gönderdiğim kirişli radye temel projesinde analiz sonrasında betonarme/ sürekli temel menüsünden zemin gerilmelerini içcelemek istedim. Fakat ekran tamamem boş geldi. Kombinasyonları seçince değerler görünmüyor. Sadece minimum, ortalama ve maksimum değerler görünüyor.

Diğer bir sorum .
radye döşeme kalınlığını 50 cm şeçtim, kaplama yükünü 0.15 ton/m2 ve hareketli yük olarak 0.2 ton/m2 şeçtim.
Analiz yaptıktan sonra radye döşeme yükleri değişti. Her radyenin G,Q değerleri birbirinden farlı
G 20 ton/m2 , Q ise -4 ton /m2 civarlarında değişiyor.

Bunun mantığını cözemedim.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Merhaba,

Kirişli radye sisteminde her gözde G ve Q değerleirn değişmesi normal çünkü kolonlardan her bir radye döşemelerine gelen yükler her bir döşeme için ayrı hesaplanıyor ve ardından döşemelerden sürekli temel kirişlerine sonlu elemanlarla dağıtılıyor.

Kirişli radyede 3b çerçeve modunda gerilme değerlerini inceleme olanağı programda olmadığı için o değerleri göremiyorsunuz.

İyi çalışmalar...

G SATIRI BETON KALINLIĞI VE SİZİN TANIMLADIGINIZ KAPLAMA YÜKÜNÜN PROGRAM TARAFINDAN OTOMATİK OLARAK TOPLANMASI İLE ELDE EDİLİR. BETON BİRİM AGIRLIĞI 2.5 t/m3 TÜR. 7 CM ASMOLEN DÖŞEME YAPTIGINIZDA 175 KG BETON AGIRLIGINI PROGRAM OTOMATİK OLARAK G SATIRINA EKLER. ASMOLEN VE KAPLAMA YÜKÜNÜ SİZİN DÖŞEME SATIRINDAN TANIMLAMANIZ GEREKMEKTE. ÖRNEĞİN SİZ DÖŞEME AYARLARINDAN G SATIRINA ASMOLEN YÜKÜ(125KG) İLE KAPLAMA YÜKÜNÜ(FAYANS İÇİN 175KG) OLARAK TOPLAM 300 KG YAZDINIZ VE TAMAM DEDİNİZ. DÖŞEMEYİ TANIMLADIGINIZ ZAMAN G SATIRINDA 475 YAZDIGINI GÖRECEKSİNİZ. KİRİŞLİ RADYEDE İSE KİRİŞLER ASIL TAŞIYICI OLDUGU İÇİN BU MANTIGI GÖREMEZSİNİZ. KİRİŞSİZ BİR RADYE ÇÖZDÜĞÜNÜZDE MANTIGIN AYNI OLDUGUNU GÖRECEKSİNİZ.

Sizin sorununuzun aynısını bende yaşıyorum. benim projeminde zemini cok kötü.gözler küçük olduğunda zemin emniyet gerilmesini aşıyor ama bu kolon veya perdelerin altına sürekli temel kirişlerini bağladığınız noktalarda önemli sanırım.
ama genel olarak gözler küçüldüğünde sorun yaşanıyor.bu durumlarda sürekliliği sağlamak için bu yerlere bağ kirişi tanımlasak olur mu ?
yetkililer bu soruna cevap yazarlarsa iyi olur .................................................

Sizin sorununuzun aynısını bende yaşıyorum. benim projeminde zemini cok kötü.gözler küçük olduğunda zemin emniyet gerilmesini aşıyor ama bu kolon veya perdelerin altına sürekli temel kirişlerini bağladığınız noktalarda önemli sanırım.
ama genel olarak gözler küçüldüğünde sorun yaşanıyor.bu durumlarda sürekliliği sağlamak için bu yerlere bağ kirişi tanımlasak olur mu ?
yetkililer bu soruna cevap yazarlarsa iyi olur .................................................

Geri