KISA KOLON ETKİSİ

merhaba ek bulunan projemde kısa kolon olduğunu düşünüyorum ve programda kısa kolon olarak seçiyorum bu seçimi yapsam da yapmasam da kolona herhangi bir etkisi olmuyor. bu durumda kısa kolon hesabını yapıp yapmadığını nasıl anlayabiliriz. iyi çalışmalar .

Ekli dosyalar

• data kontrol.cde
    12.9 MB · Görüntüleme: 11
merhaba ek bulunan projemde kısa kolon olduğunu düşünüyorum ve programda kısa kolon olarak seçiyorum bu seçimi yapsam da yapmasam da kolona herhangi bir etkisi olmuyor. bu durumda kısa kolon hesabını yapıp yapmadığını nasıl anlayabiliriz. iyi çalışmalar .

Planlı alanlar imar yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik

göre kısa kolon yapmayınız.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

yenı çıkan yönetmenliğe göre yapılmayacak ama bu proje daha önce beledıyeye sunulmuş sadece statik proje onayı kalmış.

aslında sorum idecad te bulunan kısa kolunu secip çözüm yapmamız sağlıklı mı . ve bu komutu seçince kolonda bir fark göremedim açıkcası.

Ünver Bey'in yazdığı gibi kısa kolon durumu planlı alanlar imar yönetmeliğine göre yasaklanmıştır. Yeni projelerinize bu koşula uymanız uygun olur.
Kısa kolon seçimi yapılmış kolonlarda tbdy 2018'e uygun olarak kesme güvenliği kontrolleri yapılır ve tüm kolon boyunca enine donatı yerleştirilir. Aşağıdaki bağlantıları inceleyiniz.
Kısa kolon seçilen kolonlarda tüm boyunca sarılma bölgesi oluşturulur.
Projenizde kısa kolon belirlenmediği durumda da 1.Bodrum kat kolonları, kolon boyundan dolayı tamamen sıklaştırma yapılmış.
Bundan dolayı iki durum arasında çizimlerde bir fark oluşmamaktadır.

1688467078914.png
Bunda

Ünver Bey'in yazdığı gibi kısa kolon durumu planlı alanlar imar yönetmeliğine göre yasaklanmıştır. Yeni projelerinize bu koşula uymanız uygun olur.
Kısa kolon seçimi yapılmış kolonlarda tbdy 2018'e uygun olarak kesme güvenliği kontrolleri yapılır. Aşağıdaki bağlantıları inceleyiniz.
Kısa kolon seçilen kolonlarda tüm boyunca sarılma bölgesi oluşturulur.
Projenizde kısa kolon belirlenmediği durumda da 1.Bodrum kat kolonları, kolon boyundan dolayı tamamen sıklaştırma yapılmış.
Bundan dolayı iki durum arasında çizimlerde bir fark oluşmamaktadır.

Ekli dosyayı görüntüle 35751
Bunda
merhaba yasin bey cevabınız için teşekkür ederim. bu proje ile ilgili fikir alabilir miyim.
kısa kolon yerıne kademe 185 cm olan yere 55/185 kiriş atılması sağlıklı olur mu. kuvetli kiriş zayıf kolon olur mu.

biliginiz ve fikriniz için çok teşekkür ederim.

Projeyi o şekilde düzenleyip deneyebilirsiniz. (55/185) kiriş boyutları 7.4.1.1.'i sağlıyor
Güçlü kolon kontrolleri otomatik yapılmaktadır.

Diğer önerim kat farkı olan kısımda dilatasyon yapmak olur.

1688471177910.png

Eğer Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ibarelerinde bir değişiklik yapmaz ise:
* İçerisinde konut yer almayan Zemin+4 katı geçen veya geçmeyen binalarda bir sınırlama yok.
** İçerisinde konut yer alan binalarda: Zemin+4 katı geçmeyen binalarda (çıkmayı teşkil eden konsolun mesnetlendiği/bağlantılı olduğu kolonların, kirişler ile birbirine bağlanarak çerçeve teşkil eden) Kapalı Çıkma Yapılabilir, fakat zemin katlarında konut dışı fonksiyonları bulunan binalarda Kapalı Çıkma Yapılamaz.

*** Zemin+4 katı geçen veya geçmeyen içerisinde konut yer alan binaların zemin katlarında konut dışı fonksiyonların yapılabilmesi için aşağıdaki şartlarının tamamının sağlanması zorunludur:
1) Ticari Zemin Kat Yüksekliği ==> ≤ 4.50m
2) Taşıyıcı Sistem ==> Yüksek Sünek Taşıyıcı Sistem (Sadece Perdeli veya Kolon+Perdeli)
3) Kısa Kolon ==> Olmayacak
4) Asma Kat ==> Olmayacak
5) Kapalı Çıkma ==> Olmayacak

Geri