Kolon ön boyutlandırma formülasyonu

Merhaba.. Bilgi bankasında bulunan kolon ön boyutu için olan tablodaki, örneğin en üst satırı baz alırsak, Ac sütunundaki 0.05 değerine N/0.9fcd formülü ile bir türlü ulaşamıyorum. Bunu biraz açabilir misiniz.

Ekran görüntüsü 2023-05-02 031717.png
ikinci olarak ta, 0.05 değeri nedir? bu değerden biz 60/60 ön kolon boyutuna nasıl ulaştık, bunu da anlamadım, bir de bunu açarsanız sevinirim. Teşekkürler...

Bilgi bankasında bulunan kolon ön boyutu için olan tablodaki, örneğin en üst satırı baz alırsak, Ac sütunundaki 0.05 değerine N/0.9fcd formülü ile bir türlü ulaşamıyorum. Bunu biraz açabilir misiniz.
0.05 değerine birim hatası yaptığınız için ulaşamamış olabilirsiniz
Bilgi bankasında anlatılan Ac ≥ N/0.9fcd değeri TBDY örnekler kitabında kitabının BA3 örneğinde kolon ön boyutlandırılmasında kullanılan hesaptır.

İşlemleri sırasıyla aşağıda yazdım.

N_(1.4G+1.6Q) = 1144 kN
fcd = fck/1.5 = 35/1.5 = 23.33 N/mm2
0.9fcd = 0.9*23.33 = 21 N/mm2 bu değeri kN/m2 cinsine çevirirsek 0.9fcd = 21000 kN/m2 olmaktadır.

N_(1.4G+1.6Q) / 0.9fcd = 1144 / 21000 = 0.05 m2 değeri bulunmaktadır.

En üst kat kolon boyutu 60 cm =0.6 m olduğundan Ac = 0.6*0.6 = 0.36 m2 dir. kolonun enkesit alanı Ac = 0.36 m2 dir ve bu değer 0.05 m2 değerinden büyük olacak şekilde ön boyutlandırma yapılmıştır.
Diğer satırlardaki tüm kolonlarda ön boyutlandırma bu şekilde yapılmıştır.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Saygılarımla...

Oğuzcan bey çok teşekkürler öncelikle, brimlerde ben kn ile n arasında çevirme yapıyordum bir de mm2 ie m2 varmış, ondan ulaşamamışım şimdi net anlaşıldı.
Ancak ikinci kısımla alakalı olarak şu kafama takıldı, ön boyutlamada 0.05'i referans alırken neden direk 0.6x0.6 bir kolon seçilmiş, örneğin 0.3x0.3 bir kolon da 0.05 i geçebiliyorken?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

bu örnek İMO 'nun yayınladığı TBDY örnekler kitabında gösterilen BA-3 örneğidir. Hocalarımız örneği bu şekilde hazırlamış. Örnekte kolonlar 60x60 cm olarak seçilmiş. Elle Yapılan hesap yalnızca kolonların ön boyutlandırması ile alakalı yaklaşık bir hesap. Ayrıca burada ön boyutlandırma yapılırken en üst kata göre yapmak da uygun bir hesap olmayabilir. Başka hiçbir kontrol yapılmadan bu şekilde bir boyut seçilmiş. Bunun yanında kolon kesme güvenliği, göreli kat ötelemesi, zımbalama kontrolü gibi bir çok kontrol var. Bu örnek kirişsiz döşeme örneği ve zımbalama çevresi sebebi ile kolon boyutunu yüksek tutmak açısından doğru bir yöntemdir. Bu sebeple kolon boyutları bu şekilde tutulmuş olabilir. Ayrıca örnek binada kolon boyutları 100x100 cm 80x80 cm ve 60x60 cm olmak üzere 3 tip olarak belirlenmiş. Aslında kolon boyutları üst katlara doğru gittikçe azalıyor.

Saygılarımla..

Geri