Kolon Akslarının Yönü

İyi günler,
Kolonlar çizilirken aks yönlerine dikkat edilmemiş. Kimisi sağa doğru kimisi aşağı doğru çizilmiş. Mevcut durum analizi yapacağım için nonlineer itme yapacağım ve bu yönler benim analizimi etkiler değil mi?
Kolonları silmeden, yönlerini çevirmeden kısa yoldan sadece kolon lokal aksını sap2000 deki gibi değiştirebiliyor muyuz?

Ayrıca buna ek olarak, İki adet kolonum 30 derecelik açıya sahip. kolonu çizip rotate yaptığımda kolon aksı da dönüyor. Dönmemesi için ne yapabilirim? Poligon kolon olarak tasarlarsam hesabımda bir değişiklik olur mu?
Ve kiriş düğüm noktasıyla birleşmemesi ne gibi sıkıntılar yaratır?

ve bu yönler benim analizimi etkiler değil mi
Etkilemez. Lokal analiz akslarını program kendisi belirleyip ona göre olması gerektiği şekilde yapıyor hesabı. sap gibi aks tanımlamakla uğraşmanıza gerek yok.

kolonu çizip rotate yaptığımda kolon aksı da dönüyor. Dönmemesi için ne yapabilirim?
Akslar birer kabuldür ama kolonu 30 derece rotate edince, analiz aksının da 30 derece dönmesi genelde doğrudur. Neden dönmesin istiyorsunuz?

Poligon kolon olarak tasarlarsam hesabımda bir değişiklik olur mu
Konstrüktif koşullar nedeni ile donatılandırmada farklar çıkabilir. Ayrıca aks dönmesin diye bu işi yapacaksanız, poligon kolon akslarını da program kendisi belirliyor, işe yaramaz.

kiriş düğüm noktasıyla birleşmemesi ne gibi sıkıntılar yaratır?
Çeşit çeşit sıkıntı yaratabilir, birleştirin, analiz modelinden de deformasyonlara bakarak kontrol edin :)

Kolon aks yönlerinin analizde etkisi yoktur. Kolon büyüme sınırlarının belirlenmesinde etkilidir. Yardım sayfalarını inceleyiniz.
Kolon aksı, Kolon tanımlarken girdiğiniz açıya göre belirlenir. Eğer kolonu döndürürseniz kolon ile birlikte yön değiştirir.
Kolon boyutlarının 40/80 veya 80/40 olarak girilmesi büyüme yönünü etkiler
Analiz açısından kesit büyüklükleri gösterilen yönlerle uygun hesaplanır ve uç tesirleri bu yönlere uygun bulunur
betonarme de gene bu yönlerle tutarlı hesaplanır
1679993565089.png
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Kiriş düğüm noktası kolon içinde veya kenarlarında olduğunda kolon ile bağlantı sağlanacaktır. Analiz modeli ve deformasyonlardan kontrol edilebilir

Ekli dosyalar

• 1679993000344.png
    1679993000344.png
    27.8 KB · Görüntüleme: 13
  • 1679993212345.png
    1679993212345.png
    202.8 KB · Görüntüleme: 15
Etkilemez. Lokal analiz akslarını program kendisi belirleyip ona göre olması gerektiği şekilde yapıyor hesabı. sap gibi aks tanımlamakla uğraşmanıza gerek yok.

Akslar birer kabuldür ama kolonu 30 derece rotate edince, analiz aksının da 30 derece dönmesi genelde doğrudur. Neden dönmesin istiyorsunuz?

Konstrüktif koşullar nedeni ile donatılandırmada farklar çıkabilir. Ayrıca aks dönmesin diye bu işi yapacaksanız, poligon kolon akslarını da program kendisi belirliyor, işe yaramaz.

Çeşit çeşit sıkıntı yaratabilir, birleştirin, analiz modelinden de deformasyonlara bakarak kontrol edin :)
Teşekkür ederim, Sap2000 de çalışmaya alıştığım için aksların önemli olduğunu düşünerek sormuştum tüm sorularımı.
Bunlarla alakalı son ufak bir sorum olucaktı. ideCad öğrenirken videoları izleyerek ve bilgi sayfalarını ookuyarak ilerliyordum. Oralarda kolon aksları sağa baksın gibi bir ibareyle karşılaşıyoruz. Bu bize yanlızca büyüme yönünde kolaylık sağlaması için mi veriliyor?

Kolon aks yönlerinin analizde etkisi yoktur. Kolon büyüme sınırlarının belirlenmesinde etkilidir. Yardım sayfalarını inceleyiniz.
Kolon aksı, Kolon tanımlarken girdiğiniz açıya göre belirlenir. Eğer kolonu döndürürseniz kolon ile birlikte yön değiştirir.
Kolon boyutlarının 40/80 veya 80/40 olarak girilmesi büyüme yönünü etkiler
Analiz açısından kesit büyüklükleri gösterilen yönlerle uygun hesaplanır ve uç tesirleri bu yönlere uygun bulunur
betonarme de gene bu yönlerle tutarlı hesaplanır
Ekli dosyayı görüntüle 32726
Kiriş düğüm noktası kolon içinde veya kenarlarında olduğunda kolon ile bağlantı sağlanacaktır. Analiz modeli ve deformasyonlardan kontrol edilebilir
Cevabınız için teşekkür ederim, verilerle birlikte karşılaştırma yaparım

Geri