KOLON B HATASI

arkadaşlar merhaba. statik proje işinde yeniyim. bir projem var . tasarımını ve analiz ayarlarını yaptım. analizi de yaptım fakat analiz sonucunda kolonların çoğunda B hatası ve KOLON kiriş kesme güvenliği sağlanmadı şeklinde hata veriyor. daha bir çok hata var ama kolonlar ile ilgili olan kısma takıldım. aynı projeyi protastructure da çözer isem hemen hemen hiç hata çıkmıyor. yani protastructure da aynı kiriş kolon döşeme ile çözebildiğim bir projeyi idecad de çözemiyorum. nedeni nedir yardımcı olur musunuz

arkadaşlar merhaba. statik proje işinde yeniyim. bir projem var . tasarımını ve analiz ayarlarını yaptım. analizi de yaptım fakat analiz sonucunda kolonların çoğunda B hatası ve KOLON kiriş kesme güvenliği sağlanmadı şeklinde hata veriyor. daha bir çok hata var ama kolonlar ile ilgili olan kısma takıldım. aynı projeyi protastructure da çözer isem hemen hemen hiç hata çıkmıyor. yani protastructure da aynı kiriş kolon döşeme ile çözebildiğim bir projeyi idecad de çözemiyorum. nedeni nedir yardımcı olur musunuz
protastructure programı idecad gibi b kontrolü yapıyor mu?
incelemenizi öneririm.
idecad hesabı doğru yapıyor.

Yardım dökümanlarını inceleyiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Her iki programda da analiz modelinin ve yüklerin birebir aynı olarak tasarlandığından emin olun.
Prota'da bu kontrolü yaptığınızdan emin olun. Kiriş donatı düzenlerini karşılaştırın. Aynı donatı kullanılsa bile kirişlerde bindirme yapılan bölge farklı ise hesaplanan As1 ve as2 değerleri farklı olacaktır. Hata verilen kolonlar için idecad'de betonarme diyaloğunda "birleşim kesme güvenliği" sekmesinden veya "kolon kiriş birleşim güvenliği" raporundan hesaplanan değerleri, prota raporundaki değerler ile karşılaştırın.
1708072224493.png

Ekli dosyalar

• 1708072255428.png
    1708072255428.png
    27.7 KB · Görüntüleme: 11
ne yapmalıyım peki.
2 programın da hesabını inceleyip farkları bulmalı ve bu farkların neden çıktığını araştırmalısınız. Kolon kiriş birleşim bölgesi kesme güvenliği hesabı, elle yapması çok da zor olan bir hesap değil.

1708072594273.png

Şu formüllerde programdan gelebilecek As1, As2 ve VKol değerleri var sadece. Kalan her şey geometriden ve malzeme özelliklerinden hesaplanıp kontrol ediliyor.

Muhtemelen 2 programda kiriş donatıları (As1/As2) farklıdır. Bu da normaldir. Vkol'da da modellemeden dolayı farklar olabilir. Bunları detaylı inceleyip öyle karar vermek doğrudur.

İşe bir program kurtarıyor/öbürü kurtarmıyor gibi yüzeysel bakmamak gerekir.

Geri