Kolon Boyutları

sevinca

Yeni Üye
Merhaba eklediğim projede kolon boyutları ile ilgili endişelerim var. Kolon boyutları hakkında fikirleriniz almak istiyorum yardımlarınızı rica ediyorum. İyi çalışmalar... (Proje boyutu 4mb aştığı için bazı katlar silinmiştir. Proje B+Z+ASMA+7+ ASANSÖR KULESİNDEN OLUŞUYOR. BODRUM KAT ETRAFI PERDE DUVAR İLE TASARLANMIŞ)

Ekli dosyalar

• 21.02.2015.rar
    3.6 MB · Görüntüleme: 150
Kolon boyutlarıyla ilgili endişelendiğiniz nokta nedir?
Kolon sisteminizde pek sorun yok gibi ama sistemin tamamının deformasyonu eğer gördüğüm gibiyse.Onun dışında merdiven modeli yapıldığında yarı rijit çözüp mesnet şartlarını kontol etmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur.Kirişten konsol sakıncalı en azından kolon kiriş atıp sürekliliği sağlayabilirsiniz .

Ilginizden dolayi tesekkur ederim.Ilk proje olduğu için kolon boyutları yetersizdir diye endişe ediyorum belki yersiz bir endisedir ama galiba tecrubesizlikten kaynaklanıyor bundan önerilerinizi almak istedim. Yarırijit sistemde tamrijit sisteme göre dezavantajı var mı? Merdiven tanımlarken Mesnet ayarlarini yapamamistim acaba yarı rijit seçeneğini secmedigimden mi kaynaklanmis? Haklısınız konsol olan noktaya kolon tanımlama daha sağlıklı olur ama mimariden dolayi tanimlayamiyorum. Iyi çalışmalar dilerim.

sevinca":1d257v74' Alıntı:
Ilginizden dolayi tesekkur ederim.Ilk proje olduğu için kolon boyutları yetersizdir diye endişe ediyorum belki yersiz bir endisedir ama galiba tecrubesizlikten kaynaklanıyor bundan önerilerinizi almak istedim. Yarırijit sistemde tamrijit sisteme göre dezavantajı var mı? Merdiven tanımlarken Mesnet ayarlarini yapamamistim acaba yarı rijit seçeneğini secmedigimden mi kaynaklanmis? Haklısınız konsol olan noktaya kolon tanımlama daha sağlıklı olur ama mimariden dolayi tanimlayamiyorum. Iyi çalışmalar dilerim.
Tam rijit sistem bir kabuldur döşemelerin eğilip bükülmeden rijit bir şekilde sistemin yüklerini iletmesi kabuludur.Yarı rijit sistemde döşemelerin deformasyonlarını hesaba katarak sisteme katkısı eklenir.Merdiven mesnet koşullarını belirlemek analiz seçeneğinden kaynaklanan bir durum değildir.Ancak yarı rijit seçeneğiyle mesnet koşullarını belirlediğinizde sistemler birlikte çözülür.Konsol olayı dediğim gibi düzeltmenizde fayda var.

Genel olarak kolon ve perdelerin taşıma kapasitesi hakkında da önerileriniz nedir? Örneğin bir kolonun yatay ve yüksek yükleri taşıma kapasitesini betonarme kolon sekmesinin hangi bölümünden öğrenebilirim.

sevinca":1n8ugoj0' Alıntı:
Genel olarak kolon ve perdelerin taşıma kapasitesi hakkında da önerileriniz nedir? Örneğin bir kolonun yatay ve yüksek yükleri taşıma kapasitesini betonarme kolon sekmesinin hangi bölümünden öğrenebilirim.
Betonarme/Kolon/Kapasite diyagramı

Geri