Kolon Detay Çiziminde Olmayan Etriye ve Çiroz Pozları

Erhan M.

Kıdemli Üye
Merhaba. Ekteki modelde kolon detay çizimlerinde metraj tablosunda verilen fazladan etriye ve çirozların sebebi nedir? Kolon bir üst katta küçülmediğinde sorun yok.

Bu modeli deneme modeli olarak yaptım. Asıl sorun şu, büyük bir fabrika projesi hazırlıyoruz. Bu şekile çok kolon var. 4 kolonun olduğu paftada poz numarası 90 sayısını geçiyor. Düzelteceğiz mecburen.

Ekli dosyalar

• KOLON-DETAY-FAZLA-POZ.cde
    1.1 MB · Görüntüleme: 21
  • poz-no.png
    poz-no.png
    50.9 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Erhan Bey emerhaba. Kolon kiriş bölgesinde kesit azalmasından dolayı bazı düşey donatıların bükülerek devam etmesinden kaynaklı her etriye adımında çiroz ve etriye boylarları 1cm kadar değişmiş. Bundan kaynaklı bu pozlar oluşmuş. Plan detayında ise bu pozlar dikkate alınmamış. Durumu notlarımıza alıyorum
1678885768930.png

1678885864910.png

Ekli dosyalar

• 1678886125021.png
    1678886125021.png
    16.1 KB · Görüntüleme: 11
Yasin Bey selamlar. Ben de bundan olduğunu tahmin ettim ama uygulamada böyle bir şey olmayacağı için düzeltilmesinde fayda var.

Bir hata daha var. Üst kata geçişte hafif gönye yapan donatılarda da bazen gönyeli çizilmiyor ama gönye bölgesine boy yazılıyor. Bunu da elle düzeltiyoruz. Örnek gönderdiğim çizimde pozlu çizim alırsanız 2 nolu donatının bu şekilde çizildiğini görebilirsiniz.

Ayrıca poz tablosundaki şekli de yanlış çiziliyor.

Ekli dosyalar

• gonye-hatası.png
    gonye-hatası.png
    740.4 KB · Görüntüleme: 45
Geri