Kolon donatı hatası alıyorum

Merhabalar,

Üzerinde çalıştığım bir projede resimlerde görünen S12 kolonu ile alakalı bir sorunum var. Projeyi tamamlayıp donatıları tamamladıktan sonra kolon donatı demirleri için 20'lik seçili olmamasına rağmen (14lük seçili) S12 kolonunda anlayamadığım bir şekilde donatı tasarımı yapıyor. Diğer herhangi kolonlara baktığımda gayet stabil şekilde zeminden son kata kadar standart donatı atıyor ama işaretli olan S12 kolonunda farklı farklı donatılar kullanıyor. Kendim el ile donatı miktarını belirliyorum üst katlarda normalleşiyor fakat zemin kattaki kolon hiç bir şekilde tasarımı kabul etmiyor. Bununla alakalı nasıl bir çözüm sağlayabilirim? Ayrıca şöyle bir durum var; bu kolon donatılarını statik tasarımdan değiştirince çok alakasız bir yerdeki döşemede donatı yetersiz uyarısı alıyorum. Birbiri ile bağını çözemedim.

Perde ile kolonun birbiri ile yapışık olmasından mı kaynaklanıyor acaba? farklı bir alternatif olarak perde ve kolonun birleştiği L şeklinde yeni bir tek parça poligon kolon tanımlamak ne kadar sağlıklı olur acaba? Yanındaki perdenin statik tasarımını açınca da sarı ile işaretlediğim şekilde bir başlık oluşturuyor.

Ekli dosyalar

• s12 kolonu.png
    s12 kolonu.png
    51.1 KB · Görüntüleme: 16
  • kolon donatısı.png
    kolon donatısı.png
    185.9 KB · Görüntüleme: 16
  • kolon donatısı 2.png
    kolon donatısı 2.png
    79.2 KB · Görüntüleme: 13
  • herhangi kolon.png
    herhangi kolon.png