illaga

Üye
Ben inşaat mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim.İdecad üzerinde çalışıyorum. Çalıştığım projede bir kaç sorum olacak.
1- Bodrum kattan çatı katına çıkıldıkça donatı miktarının azalacağını düşünürken aksine arttığını gördüm. Bazı kolonlarda bunun çözümünü bodrum,zemin,normal ve çatı katı kolonlarındaki donatı miktarını eşitleyerek çözebildim. Fakat bazı kolonlarda çözümünü yapamadım. Yardımcı olurmusunuz?

2-İdecad programında data girdilerinden sonra analizi yaptıktan sonra programın atadığı donatılara güvenebilirmiyiz.Yani bazen abartılı donatı atıyor.Bizim statikci olarak müdahil olmamıza gerek varmı?

3-Ben yapı sistemini girerken merdiveni de yapı ile birikte çözüyorum. yani data penceresinden ayrı olarak çözmüyorum. Bazı arkadaşlar daha bir kolay yolunun olduğunu sistemden ayrı olarak merdiveni en son çözmemi önerdiler. Bunun nasıl yapıldığı ve sisteme nasıl etki edildiğini bilmiyorum. Bu konuda da yardım talep ediyorum.

Teşekkürler...

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
ı_yapı.ide7.html

illaga":3mfvduju' Alıntı:
1- Bodrum kattan çatı katına çıkıldıkça donatı miktarının azalacağını düşünürken aksine arttığını gördüm. Bazı kolonlarda bunun çözümünü bodrum,zemin,normal ve çatı katı kolonlarındaki donatı miktarını eşitleyerek çözebildim. Fakat bazı kolonlarda çözümünü yapamadım. Yardımcı olurmusunuz?
AS(-) uyarısı veren kolonların donatısı statikçe gerekli pursantajı karşılamıyor. Kolon donatılarını en büyük donatıyı refeans alarak düzenleme yapılması uygun olur.

2-İdecad programında data girdilerinden sonra analizi yaptıktan sonra programın atadığı donatılara güvenebilirmiyiz. Yani bazen abartılı donatı atıyor.Bizim statikci olarak müdahil olmamıza gerek varmı?

Veri girişinde sorun yoksa analiz ve betonarme sonuçlarına güvenebilirsiniz. Taşıyıcı sistemde elemanlarda donatıların minimum değerlerden fazla olması ilgili elemanın veya elemanların zorlandığını gösterir. Bunun dışında proje mühendisi optimum çözüme ulaşmak ve proje uyumunu sağlamak için her zaman analiz sonuçlarını incemeli ve değerlendirilmelidir. (Sizin projenizde çatı katında 1 ve 9 aksındaki kolonlar kaldırılmış. Çatı katındaki S2 ve S12 kolonlarınız ondan bu kadar zorlanıyor. 2.katı çatına kopyalayıp analiz yaptığınızda kolon donatılarının azaldığını göreceksiniz)

3-Ben yapı sistemini girerken merdiveni de yapı ile birikte çözüyorum. yani data penceresinden ayrı olarak çözmüyorum. Bazı arkadaşlar daha bir kolay yolunun olduğunu sistemden ayrı olarak merdiveni en son çözmemi önerdiler. Bunun nasıl yapıldığı ve sisteme nasıl etki edildiğini bilmiyorum. Bu konuda da yardım talep ediyorum.
Merdiveni sistemden ayrı çözmek için merdiven mesnet koşullarını yapıdan bağımsız çözüm koşullarına göre düzenlemek yeterlidir. Merdivenin ayrı projede tanımlanmasına gerek yoktur. Bu durumda merdiven yüklerinin ilgili elemanlara ek yük olarak verilmesi uygun olur.
Merdivenin yapı ile birlikte çözülmesi için de merdiven mesnetlerinin yapı ile birlikte çözüm koşullarına düzenlenmesi ve Analiz Ayarları/Genel Ayarlar Sekmesinden Yarı rijit diyafram seçeneği işaretlenerek analiz yapılması uygun olur.
(Bu arada eklediğiniz projede merdiven tanımlanmamış)

İyi çalışmalar

İlgi ve çözümleriniz için teşekkür ederim levent hocam..Birşey daha soracağım..Bu projem için kolon ve kirişlerde pas payını 5,5 girmek sağlıklı mı? ben 2,5-3 cm seçilse ideal diye düşünüyorum. Paspayı kalınlıkları hangi koşullara bağlı ? Pas payı donatı miktarında artışa/azalışa neden olur mu?

Saygılarımla

illaga":20tnmyrg' Alıntı:
İlgi ve çözümleriniz için teşekkür ederim levent hocam..Birşey daha soracağım..Bu projem için kolon ve kirişlerde pas payını 5,5 girmek sağlıklı mı? ben 2,5-3 cm seçilse ideal diye düşünüyorum. Paspayı kalınlıkları hangi koşullara bağlı ? Pas payı donatı miktarında artışa/azalışa neden olur mu?

Saygılarımla

TS 500 Şubat 2000 de net beton örtüsü ve beton örtüsü kavramları bulunmaktadır. Parametrelerde girilen değer Beton örtüsü değeridir. Net beton örtüsünü program otomatik olarak hesaplar. Raporve çizimlerde de net beton örtüsü değeri basılır.
Paspayından kastınız net beton örtüsü ise; parametrelerde beton örtüsü 4.5 cm gibi bir değer girildiğinde Rapor ve çizimlerde net beton örtü değerinin 3 cm olarak hesaplandığı görülebilir.

Beton örtüsü değeri donatı miktarını etkiler.

Beton örtüsü:
Boyuna donatının ağırlık merkezinden en dış beton lifine olan mesafedir.

Net Beton örtüsü: En dıştaki donatının dış yüzü ile en dış beton lifi arasındaki uzaklıktır.

TS 500 Şubat 2000 de net beton örtüsü ve beton örtüsü kavramları bulunmaktadır. Parametrelerde girilen değer Beton örtüsü değeridir. Net beton örtüsünü program otomatik olarak hesaplar. Raporve çizimlerde de net beton örtüsü değeri basılır.
Paspayından kastınız net beton örtüsü ise; parametrelerde beton örtüsü 4.5 cm gibi bir değer girildiğinde Rapor ve çizimlerde net beton örtü değerinin 3 cm olarak hesaplandığı görülebilir.

Beton örtüsü değeri donatı miktarını etkiler.

Beton örtüsü: Boyuna donatının ağırlık merkezinden en dış beton lifine olan mesafedir.

Net Beton örtüsü: En dıştaki donatının dış yüzü ile en dış beton lifi arasındaki uzaklıktır.
Bazı kurumlar kendi isteklerine göre beton örtüsünü artırmaktadır. Yönetmelikte bunun dışında bir yer var mıdır? Çünkü 5-6 cm paspayı isteyenler var.
1672865072160.png

Geri