Kolon donatı yetersiz

bilalbal

Yeni Üye
merhaba
yeni proje yapıyorum öncelikle. kolon donatı yetersizliği ile ilgili bir sorunum var ekran alıntılarını ekte ilettiğim kolonda gereken donatı alanından fazla donatı alanı olmasına rağmen neden donatı yetersiz uyarısı vermekte. kolon boyutlarını artırmama rağmen her analiz sonrası aynı kolon için donatı yetersiz uyarısı vermekte. bir de birleşim kesme güvenliği sekmesi kolonlar için boş görünüyor. ayarlar ile ilgili bir sorun mu var. bu konularda yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı1.png
    Ekran Alıntısı1.png
    262.4 KB · Görüntüleme: 120
  • Ekran Alıntısı2.png
    Ekran Alıntısı2.png
    630.5 KB · Görüntüleme: 120
  • Ekran Alıntısı3.png
    Ekran Alıntısı3.png
    114.8 KB · Görüntüleme: 114
Donatılan Eğilmeden değil de kesmeden (etriyeler) yetmiyor olabilir. Onu rapordan bir kontrol edin. Birleşim için projeyi incelemeden yorum yapmak zor.

değişen bir şey olmadı yine aynı hatayı veriyor
-- süneklilik düzeyi normal/sınırlı olsa bile süneklilik düzeyi yüksek enine donatı koşullarını uygula seçeneğini seçtiyseniz kolona yerleştirilen enine donatılar seçtiğiniz süneklilik şartını sağlamazsa donatı yetersiz uyarısını alabilirsiniz.
-- kolonun boyuna donatıları yeterli ancak üstte bahsettiğim olay sonucu donatı yetersiz hatası alıyor olabilirsiniz.
ilgili görsel ekte verilmiştir.

Ekli dosyalar

• Adsız3.png
    Adsız3.png
    18.2 KB · Görüntüleme: 176
-- süneklilik düzeyi normal/sınırlı olsa bile süneklilik düzeyi yüksek enine donatı koşullarını uygula seçeneğini seçtiyseniz kolona yerleştirilen enine donatılar seçtiğiniz süneklilik şartını sağlamazsa donatı yetersiz uyarısını alabilirsiniz.
-- kolonun boyuna donatıları yeterli ancak üstte bahsettiğim olay sonucu donatı yetersiz hatası alıyor olabilirsiniz.
evt seçili ayrıca yapı süneklik düzeyi yüksek olarak tasarımı yapılmakta. ama ilgili kolon için (sb122) enine donatıda sıkıntı görünmüyor

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı5.PNG
    Ekran Alıntısı5.PNG
    46.8 KB · Görüntüleme: 47
  • Ekran Alıntısı-4.PNG
    Ekran Alıntısı-4.PNG
    80.9 KB · Görüntüleme: 49
evt seçili ayrıca yapı süneklik düzeyi yüksek olarak tasarımı yapılmakta. ama ilgili kolon için (sb122) enine donatıda sıkıntı görünmüyor
-- enine donatılar kesme açısından yeterli ancak süneklilik düzeyini yüksek seviyesine çıkarmak için yetersiz kalmış.
-- etriye aralıklarını el ile müdahale ederek azaltabilirsiniz.
ekten ufak bilgi:
  • Kiriş ve kolonlarda sık etriye düzeni kullanılarak, betonun hem dayanımı ve hem de sünekliği arttırılmalıdır. Örneğin, depremde en çok zorlanması beklenen kolon-kiriş birleşim bölgelerine yakın kiriş ve kolon kesitlerinde etriye sıklaştırılmasının yapılması gibi
paylaştığım linkler size yardımcı olabilir.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Son düzenleme:
çok teşekkür ediyorum ancak farklı bir çözüm varmıdır çünkü donatı aralığı azaldıkça beton yerleşimi zor olacak. ayrıca bir şey daha sormak isterim size Rıdvan bey dilatasyonlu bir yapı ekte göndereceğim diğer bloğa ait k05 kirişinde nmax aşıyor hatası alıyorum ve ayrıca donatı yerleşiminde de perde uzunluğu boyunca donatılar devam etmekte. kirişin bir ucu çok rijit bir perdeye bağlanmakta ancak benzer kiriş önceki gönderdiğim (bblok projesi K03 kirişi) projede de mevcut ancak böyle bir hata vermiyor. bu neden kaynaklanmakta acaba

Ekli dosyalar

• 32ablok.cde
    5.1 MB · Görüntüleme: 3
çok teşekkür ediyorum ancak farklı bir çözüm varmıdır çünkü donatı aralığı azaldıkça beton yerleşimi zor olacak. ayrıca bir şey daha sormak isterim size Rıdvan bey dilatasyonlu bir yapı ekte göndereceğim diğer bloğa ait k05 kirişinde nmax aşıyor hatası alıyorum ve ayrıca donatı yerleşiminde de perde uzunluğu boyunca donatılar devam etmekte. kirişin bir ucu çok rijit bir perdeye bağlanmakta ancak benzer kiriş önceki gönderdiğim (bblok projesi K03 kirişi) projede de mevcut ancak böyle bir hata vermiyor. bu neden kaynaklanmakta acaba
sizinle paylaştığım linklerin birinde şöyle bir ifade geçiyor;

''TBDY2018’de kolon maximum normal kuvveti 0.40xAcxFck olarak birlenmesine rağmen, bu değeri azaltmak mühendisin elindedir. Kolon boyutlandırırken birim alana gelene gerilme ne kadar düşükse bilin ki kolon o kadar sünektir. Yükler belli, bunları azaltamayacağımıza göre, kolon ebatlarını makul ölçüde büyüterek birim alana gelen gerilmeyi azaltmak mümkündür. Birim alana gelen gerilmeniz azalırsa, sünekliğiniz artar. Başka hiç bir doneye bakmadan, taşıyıcı sisteminizdeki kolonların normal kuvvet yüzdelerine bakarak süneklikleri hakkında fikir üretebilirsiniz. Yönetmelik %40’a izin veriyor diye normal kuvvet oranınızı %40 yapmak zorunda değilsiniz. İndirin %20’ye, indirin %15’e…''

--
etriye aralıklarını artırmak isterseniz. donatılar sık olmasın isterseniz yukarıda bahsedilen bilgi doğrultusunda kolona gelen yükü azaltmaya çalışın derim.
-- diğer bahsettiğiniz probleminizi inceledikten sonra yorumumu yazarım.
-- forumda bu konu hakkında bilgi sahibi diğer arkadaşlarımızda yorum yaparsa daha doğru sonuca ulaşabiliriz.

-- kiriş donatılarının perde boyunca kenetlenme sebebi ekteki görselde belirttiğim donatıları sağ uçta gönye yap seçeneğini işaretlemiş olmanız.,
-- kirişte kapasite yetersizliği olmasının sebebi ise o kirişe fazla yük gelmesinden kaynaklı.
-- diğer blokta neden aynı sorun yok demişsiniz incelediğim zaman statik tasarımı açısından farklı yapılar olduğunu görüyorum. bu yüzdendir ki o kirişlere gelen yükler farklı. çözüm olarak sorun olan kirişli projede tasarım düzenlemesi yapabilirsiniz.
-- k05 kirişine gelen yükü ekteki diğer bir görselde sizinle paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• a blok.png
    a blok.png
    159 KB · Görüntüleme: 58
  • gönye.png
    gönye.png
    440.3 KB · Görüntüleme: 57
İyi günler çözüm önerilerinize bakarken kolon parametrelerimiz sizinkinde farklı olduğunu farkettim. parametrelerin açıklamasını yaparsanız ve hangisinin olması gerektiğini açıklarsanız çok sevinirim . iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• kolon.PNG
    kolon.PNG
    26.4 KB · Görüntüleme: 57
İyi günler çözüm önerilerinize bakarken kolon parametrelerimiz sizinkinde farklı olduğunu farkettim. parametrelerin açıklamasını yaparsanız ve hangisinin olması gerektiğini açıklarsanız çok sevinirim . iyi çalışmalar
-- parametrelerin açıklaması için hangi ekranda f1 e basarsanız o ekrandaki veriler hakkında açıklaması karşınıza çıkar.
-- örnek ekte verilmiştir.
-- kolon parametreleri ekranı açık iken f1 e basarsanız bu sayfaya erişebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• kolon parametreleri.png
    kolon parametreleri.png
    271.5 KB · Görüntüleme: 71
bu işaretlendiğinde donatılardaki farklılıklar ne oluyor kolonda ne değişiklik yapıyor herhangi bir ihmal ediyor mu?detaylı bilgi alabilir miyim?

Geri