Merhaba

1.Kat planında S12 Kolonu silinmiş,
Sistem merdivenlerle birlikte çözülüyor, ilave olarak merdiven boşluğuna döşeme tanımlamışsınız ,
merdiven yüklerini iki kere sisteme etkitmiş oluyorsunuz , döşemeleri veya merdivenleri silmeniz uygun olur

Ekli dosyalar

• OSMAN DOGAN.rar
    6.2 MB · Görüntüleme: 284
tamam sızın gonderdıgınızı analız ederken yıne s1 70 fi 14 cıkıyor anormal degilmi bu kadar olması gonderdıgını projeyı analız edip zemin kat kolon aplikasyonunu acarsınız sorunumu daha rahat anlaya bılırsınız

Projenizdeki anormallik geometri kontrolündeki hatalardan kaynaklanıyor. Hataları düzeltmeden analize geçmemek gerekir.
Kolon kiriş birleşim bölgesi hatalarının düzeltilmesi kaldı sadece.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İlave olarak ilk projenizde Yüksek süneklik düzeyi seçilmiş ve R katsayıları X ve Y için 4 girilmişti , Engin beyin projesinde olduğu gibi Rx= 8 ve Ry = 7 alınarak deprem kuvveti azaltılarak uygun sonuçlara ulaşabiliyorsunuz.

benim bir sorum olacaktı. Konu kolon donatısı olunca ayrı bir konu açmak istemedim. benim projem 3 katlı. son katın bazı kolonlarında ki donatı sayısı zemin kata göre fazla çıkıyor. Bunun sebebini çözemedim?
Bazen de kesitin yetersiz olacağı sayıda donatı çıkıyor. Yetersiz donatı olan kolonlarımda bodrumdan başlayarak son kata kadar kolon donatılarını aynı yaptığımda bazen sorun çözülebiliyor.
betonarme/kolon menüsünde Yetersiz donatı kırmızı renkli gözüküyor fakat filtre/olumsuz yaptığımda hata gözükmüyor.

illaga":3fpga2ps' Alıntı:
benim bir sorum olacaktı. Konu kolon donatısı olunca ayrı bir konu açmak istemedim. benim projem 3 katlı. son katın bazı kolonlarında ki donatı sayısı zemin kata göre fazla çıkıyor. Bunun sebebini çözemedim?
Bazen de kesitin yetersiz olacağı sayıda donatı çıkıyor. Yetersiz donatı olan kolonlarımda bodrumdan başlayarak son kata kadar kolon donatılarını aynı yaptığımda bazen sorun çözülebiliyor.
betonarme/kolon menüsünde Yetersiz donatı kırmızı renkli gözüküyor fakat filtre/olumsuz yaptığımda hata gözükmüyor.

Kolonlarda en büyük donatı alanını çıkaracak kombinasyon tesirlerine göre tasarım yapılır. Üst katlarda normal kuvvetin azalması ve moment etkisiyle sebebiyle daha fazla donatı ihtiyacı oluşabilir. Eğer kesitin yetersiz olacağı sayıda donatı çıkıyorsa o zaman ilgili kolonda maksmimum pursantaj(M) uyarısı vermesi gerekir. Kolonda M uyarısı vermiyorsa sadece rengi kırmızı ise bu yetersiz kenetlenme boyu sorunu(ab) ile ilgili olabilir.(Bakınız kiriş parametreleri TDY madde 3.4.3.1 kontrolü ) Genel bir değerlendirme yapılabilmesi ve veri girişinden kaynaklanan bir durum olup olmadığının incelenmesi için proje dosyasını eklemelisiniz.

Merhabalar;

Benzer bir problemi bende yaşıyorum. Projemde çok zemin katta çok fazla donatı sayısı çıkıyor. Acaba yanlış yaptığım bir şeyler mi var. Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi çalışmalar.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
Önerilerim
--Dış kirişleri 25/50 yapabilirsiniz, (bitişik taraf)
--Nervür kirişlerini kolonları ortalayacak şekilde düzeltin,
--Çatı katında duvar yükleri kaldırıp hareketli yükleri azaltabilirsiniz,
--Döşemeye gelen duvar varsa döşeme yükünü artırın,
--perdenin başlangıcı ve sonu mesnet kabul edip Temelde temel kirişini geçirin,
--Üst katta dahi olsa kolon dar kenarını 30 cm az yapmayın,
--Bu binada merdiven yok mu?

Ünver ÖZCAN

Geri