KOLON DONATI DEĞİŞİKLİĞİ YAPAMIYORUM. SEBEBİ NEDİR?

Merhabalar. Katlar arası donatı sayısını eşitlemek istiyorum. Ancak bazı kolonlarda donatı sayısı ile oynatmıyor program. Donatı sayısını arttırsam da donatı yetersiz uyarısı alıyorum. Sebebi nedir? Nasıl düzeltirim.
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• fuar merkezi 3. dilatasyon.cde
    856.2 KB · Görüntüleme: 6
donatıları kitlemişsiniz tümünün kilidini açıp, sağ altta betonarme den tasarımı yenilediğinizde uygun donatılandırma yapılacaktır.

donatıları kitlemişsiniz tümünün kilidini açıp, sağ altta betonarme den tasarımı yenilediğinizde uygun donatılandırma yapılacaktır.
kilitlenmeyen kolonların donatılarını değiştiremiyorum. örneğin s01 kolonunun 1. katında minör tarafındaki donatıyı 10fi 20 den 14fi20 ye çıkaramıyorum. Sayı arttıgı halde donatı yetersiz diyor.

Kilitlediklerime bakarak düşünebilir misiniz ? Adet dengelemek istiyorum katlararası. Mesela buradaki örneğe bakabilirsiniz. zemin katta 20/24 donatı attıgım için üst kata 20 adet donatı atmak istiyorum ancak donatı yetersiz diyor.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.png
    Ekran Alıntısı.png
    165.2 KB · Görüntüleme: 19
Boyuna donatıyı değiştiriyorsunuz, bu sebeple çiroz konfigürasyonunuz (25 fi koşulu nedeniyle) değişiyor (Kolon betonarmede sağda kolon çiziminden çirozları takip edebilirsiniz)

Çiroz adediniz yeni durumda 1 tane azalıyor.

Çiroz sayısı azaldığı için bu sefer etriye koşullarını (7.3.4.1.a) sağlayamıyor, bu sebeple yetersiz donatı veriyor. (Kolon raporu alıp hatayı görebilirsiniz)

Ya tüm kilitleri açıp programa tam tasarım yaptırın, ya da bu yeni duruma göre etriye aralığınızı elle azaltıp kurtarmasını sağlayın.

Sıklaştırma etriye aralığını 12 cm'den 10 cm'ye düşürünce bu kolon (S01) koşulu sağladı.

Boyuna donatıyı değiştiriyorsunuz, bu sebeple çiroz konfigürasyonunuz (25 fi koşulu nedeniyle) değişiyor (Kolon betonarmede sağda kolon çiziminden çirozları takip edebilirsiniz)

Çiroz adediniz yeni durumda 1 tane azalıyor.

Çiroz sayısı azaldığı için bu sefer etriye koşullarını (7.3.4.1.a) sağlayamıyor, bu sebeple yetersiz donatı veriyor. (Kolon raporu alıp hatayı görebilirsiniz)

Ya tüm kilitleri açıp programa tam tasarım yaptırın, ya da bu yeni duruma göre etriye aralığınızı elle azaltıp kurtarmasını sağlayın.

Sıklaştırma etriye aralığını 12 cm'den 10 cm'ye düşürünce bu kolon (S01) koşulu sağladı.
Aklıma gelmemişti, çok teşekkür ederim.

Geri