kolon kesme güvenliği nasıl sağlanır?

gençmüh

Etkin Üye
İyi çalışmalar ekteki projede bodrumda s10 kolonu oldukça büyük olmasına rağmen kolon kesme güvenliğini sağlıyamamaktadır. Bunun sebebi ne olabilir yardımcı olabilir misiniz ?

Ekli dosyalar

• kesme kuvveti.cde
    1.2 MB · Görüntüleme: 7
- bodrum katlarınızın rijit bodrum kabulü doğru bir yaklaşım değil kaldırıldı.
- son kat asansör-makine dairesi işaretlendi.
- kolonlar için etriye çap ve aralık opsiyonu artırıldı.
- s10 kolonu ve bağlı perdeler için radye döşeme kenarları düzenlendi.
öneri proje ektedir.

Ekli dosyalar

• öneri kesme.cde
    4 MB · Görüntüleme: 7
- bodrum katlarınızın rijit bodrum kabulü doğru bir yaklaşım değil kaldırıldı.
- son kat asansör-makine dairesi işaretlendi.
- kolonlar için etriye çap ve aralık opsiyonu artırıldı.
- s10 kolonu ve bağlı perdeler için radye döşeme kenarları düzenlendi.
öneri proje ektedir.
teşekkürler bilgilendirme için, aceleye getirtilen bir iş olmuştu ondan ilk 2 maddenizi atlamışım haklısınız. Diğerleride dediğiniz gibi yaptım ama sizinkinden daha kalın etriye attı.

-Düğüm noktalarının çapının arttılması güzelmiş daha belirgin oluyor benden bundan sonra bu şekilde çalışacağım.

-Radyeda ilave donatı aralığını 1 cm düşürmüşsünüz bu pek yerinde uygulanabilir bir şey değil. Siz ne düşünüyorsunuz ?

-Yapı küçük ve düşük katlı olmasına rağmen özellikle 1. kaa kolonların kapasite oranı ve donatı miktarı yüksek çıkıyor sebebleri ne olabilir ?

_Radye temel kalınlığını 40 cm olarak kurtarmıssınız ama bu konuda ben pek kendimi güvende hissetmiyorum kat adedine göre 55-60 cm in altına düşmemeye çalışıyorum.
-Ekte yolladığım merdiven çiziminde sizce kolonun uçlara 2. bir kiriş atmaya gerek var mı? Ben kararsız kaldım kiriş atılmadan duvarın üstüne hatıl atılıp devam edilebilir diye düşündüm.

Ekli dosyalar

• merdivenn.png
    merdivenn.png
    467.2 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
teşekkürler bilgilendirme için, aceleye getirtilen bir iş olmuştu ondan ilk 2 maddenizi atlamışım haklısınız. Diğerleride dediğiniz gibi yaptım ama sizinkinden daha kalın etriye attı.

-Düğüm noktalarının çapının arttılması güzelmiş daha belirgin oluyor benden bundan sonra bu şekilde çalışacağım.

-Radyeda ilave donatı aralığını 1 cm düşürmüşsünüz bu pek yerinde uygulanabilir bir şey değil. Siz ne düşünüyorsunuz ?

-Yapı küçük ve düşük katlı olmasına rağmen özellikle 1. kaa kolonların kapasite oranı ve donatı miktarı yüksek çıkıyor sebebleri ne olabilir ?

_Radye temel kalınlığını 40 cm olarak kurtarmıssınız ama bu konuda ben pek kendimi güvende hissetmiyorum kat adedine göre 55-60 cm in altına düşmemeye çalışıyorum.
-Ekte yolladığım merdiven çiziminde sizce kolonun uçlara 2. bir kiriş atmaya gerek var mı? Ben kararsız kaldım kiriş atılmadan duvarın üstüne hatıl atılıp devam edilebilir diye düşündüm.
- bu seçtiğiniz sonuç opsiyonuna göre değişiklik gösterebilir. başka bir açıklaması yok. çünkü senin ki benim ki olmaz.
- ben siyah ekran ve ana renkler ile çalışmayı tercih ediyorum. daha az yorucu ve belirleyici.
- bu konuda aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz. ancak sizin projenize özel 1 cm ara ile 96 cm boyundaki ilave donatıların bir anlamı olmadığını düşünüyorum. ben genel olarak radye temel ilave donatılarının düzensiz ve fazla çıktığı durumlarda radye temel alt üst ana donatılarını donatılarını artırıyorum .
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
- ben bu konuya nasıl vardığınızı anlayamadım . normal görünüyor 1. katta kapasite ve pursantajlar . ancak yapınız kademeli bu göz ardı etmeyin.
- radye temel kalınlığı bir öneri değil aslında. gözden kaçmış diyelim. bu zemin yapısına göre farklılık gösterebilir. ben olduğum bölge için 3 katlı bir yapı için en az 50 cm olmak üzere her kat için + 10 cm kalınlık yönünde.
- bana sorarsan çok gerekli değil. ancak bu çalıştığın ekip ve yaptığın projeyi sonuna kadar takip edebilme durumuna göre tecrübe edilebilir. sahanlık donatılarını da nihai çizimde artırmakta fayda var en az 12 lik çap gibi.

Ekli dosyalar

• kapasite.png
    kapasite.png
    69.5 KB · Görüntüleme: 9
Geri