Kolon kiriş birleşim bölgesi kesme kontrolü

Ahmet Dener

Yeni Üye
Deneme sürümünde yaptığım bir projede kolon kiriş birleşimi kesme güvenliği kontrolünde birbirini sadece 2 cm kadar karşılayan aynı doğrultudaki kirişler (K002 ve K003) arasında Asüst ve Asalt donatı alanlarını toplayarak hesap yapıyor. Kolona basan kirişleri ayrı ayrı hesaplamak gerekmez mi. Donatıların sürekliliği alt ve üstte söz konusu değil. (Kolon içinde gönye yapılması gerekiyor) Kiriş detayında donatıları birbirine geçirip süreklilik varmış gibi çiziyor. Ve=1,25*(As1+As2)*fyk-Vkol için As2=0 olmalımı?
Not: Programı öğrenmeye çalışıyorum. Donatının kolon içinde gönyelenmesini çözdüm. Ama kesme kontrolunu tam çözemedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden Teşekkürler.

Son düzenleme:
Kiriş ayarlarında "Sağ uçta kirişi sürekli kabul et" opsiyonunu seçimi yapılmaz ise, kot farkı olan bölgede kiriş sürekliliğini bozmuş olacaksınız
Her iki yöndeki kiriş ayrı ayrı kolon kiriş birleşim bölgesi kesme güvenliği kontrolüne girecektir. As2=0 olacaktır
1681121761865.png

Aşağıdaki durumda K01 kirişi ayarlarında "Sağ uçta kirişi sürekli kabul et" opsiyonunu seçilmemiştir.
1681121907719.png

Geri