Kolon kiriş kesme güvenliği hatasını düzeltemedim

emrahcan44

Yeni Üye
Demo v10.82 de onaylanmış proje üzerinde çalışıyorum. ( 5 yıl öncesine ait proje ) 10 katlı projede sürekli gösterilen yerlerde kolon kiriş kesme güvensizliği hatası alıyorum. Kolon kiriş boyutlarını değiştirdim.Ne yaptıysam bi türlü düzetlemedim.Modellemede mi hata yaptım yoksa demo sürümünden kaynaklı bir hatamı? Yardımcı olursanız sevinirim.İyi günler dilerim

ÖRNEK PROJE HATALARI.png

Projenizde modelleme anlamında bir sorun göremedim. Mevcut proje 5 yıl önce çözüldü dediğinize göre 2007 Deprem yönetmeliğine göre çözülmüştür. TBDY 2018 e göre çözüm yaptığınızda farklar çıkması normal
Genel olarak kolonlarda E:Eksenel kuvvet kontrolü ve B:Kolon kiriş birleşim güvenliği hataları var. Bu hataların çözümü için eklediğim linklerdeki açıklamalar incelenebilir. Kolon kesitlerini büyültmeden çözmeniz mümkün değil.

1633353189100.png

B hataları için kiriş genişliklerini arttırmanızda çözüm olabilir. Kolon betonarme diyaloğunda "Birleşim Kesme güvenliği" sekmesinde hangi kiriş ile bağlantısında yetersizlik olduğu incelenebilir ve bu yöndeki kiriş genişliğini veya kolon kesitini arttırmak çözüm olabilir.

1633355910492.png

Yarı rijit diyafram çözüm yöntemini değerlendirebilirsiniz.

Geri