MERYEM34

Tanınmış Üye
kolon kiriş kesme güvenliği sağlanamadı ve bodrum rijitliği sağlanamadı analizimdeki sıkıntılar bu nasıl düzeltebilirim ayrıca merdiven mesnetlemesini bilmiyorum

Ekli dosyalar

• ss.cde
    3.7 MB · Görüntüleme: 17
kolon kiriş kesme güvenliği sağlanamadı ve bodrum rijitliği sağlanamadı analizimdeki sıkıntılar bu nasıl düzeltebilirim ayrıca merdiven mesnetlemesini bilmiyorum
Bu konular için İdeCAD bilgi bankasını kullanabilir ayrıca youtube idecad eğitim videolarını izleyebilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,

-1.. adlı görselde 1 ile işaretlenilen bölgede kolon kiriş birleşim kesme güvenliği hatasını gidermek adına kolon 75x35 yapıldı ve 5 cm kaydırıldı.2 ile işaretlenilen döşeme plak döşeme olarak tanımlandı.3 ile işaretlenilen bölgedeki kolon 30x100 yapılarak göreli kat ötelemesi değeri 0.00795 olarak 1-3 adlı görselde belirtildiği gibi sınırda kurtarıldı.4 ile işaretlenilen bölgede saplama kiriş saplanılan kirişten küçük olacak şekilde tanımlandı.

-fiber beton modeli,göreli kat öteleme kontrolü için 4.9.1.3(a),bodrumlu yapı adına iki yüklemeli hesap seçildi ve görsel 1-3 de sizin projenizde lamda değerleri ilk anda 1 olarak görünüyordu ve o durum düzeltildi.

-görsel 1-2 deki geometri kontrolündeki hatayı düzelttikten sonra ve proje yeniden analiz edildikten sonra en azından benim gördüğüm kadarıyla başka sorun yok.ilgili hatayı siz forumdan araştırarak giderebilirsiniz.

-ek olarak şayet projeyi plak döşeme olarak projelendirme imkanınız varsa metraj açısından size yaklaşık 8 tonluk demir metrajı tasarrufu sağlayacaktır. ilgili öneri proje dosyaları ektedir.kolay gelsin,iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• -KY ÖNERİ 1-.cde
    1.6 MB · Görüntüleme: 12
  • -KY ÖNERİ PLAK-.cde
    1.7 MB · Görüntüleme: 6
  • 1..PNG
    1..PNG
    84 KB · Görüntüleme: 64
  • 1-2.PNG
    1-2.PNG
    38.4 KB · Görüntüleme: 70
  • 1-3.PNG
    1-3.PNG
    170 KB · Görüntüleme: 67
merhaba plak döşemeli yaptığınız projeyi inceledim de metraj olarak kaset ile kıyasladığımda 8 tonluk farkı göremedim 1 ton gibi fark oynadı yanılıyor muyum acaba?@Kubilay_34_1923

merhaba plak döşemeli yaptığınız projeyi inceledim de metraj olarak kaset ile kıyasladığımda 8 tonluk farkı göremedim 1 ton gibi fark oynadı yanılıyor muyum acaba?@Kubilay_34_1923
Merhaba,
her iki proje modelini yeniden analiz ettiğinizde kaset döşemeli sistem yaklaşık 31 ton,plak döşemeli sistem 25 ton civarı demir metrajına sahip.lakin kaset döşemeli sistemdeki geometri hatalarını da düzeltmenizi tavsiye ederim ve siz bunu forumdan araştırarak da giderebilirsiniz.
her iki proje dosyasını indirip analiz ettiğinizde bu şekilde belirgin bir fark çıkıyor bu inşaat alanına sahip yapıda.

Geri