Kolon - Kiriş ve Betonarme Perde - Kiriş Birleşimlerinde Çiroz İmalatları

ustun

Tanınmış Üye
Merhabalar,

Aklıma geldi. Betonarme temellerin içinde, betonarme kolon - kiriş birleşim ve betonarme perde - kiriş birleşim yerlinde düşey elemanların çiroz uygulatmak gerekir mi? Bence bilmediğim için her ihtimale karşı uygulanması yönünde çalışmalar yapıyorum. Yalnız bu konuda ne yönetmelikte ne de betonarme ders kitaplarında herhangi bir gözüme ilişen bir durum olmadı. Bu konuda bilgili kişilerden yardımcı olmalarını istiyorum.

Kolonlardaki enine donatılar temel içerisinde kolon minimum boyutu kadar devam ettirilmelidir.
Perdelerde ise 30cm veya minimum perde kalınlığı kadar temel içinde devam ettirilmelidir
TBDY 2018 maddeleri aşağıda verilmiştir.
1701256470864.png

1701256606854.png

Kolonlardaki enine donatılar temel içerisinde kolon minimum boyutu kadar devam ettirilmelidir.
Perdelerde ise 30cm veya minimum perde kalınlığı kadar temel içinde devam ettirilmelidir
TBDY 2018 maddeleri aşağıda verilmiştir.
Ekli dosyayı görüntüle 39476

Ekli dosyayı görüntüle 39477
Merhaba Yasin Bey,

Cevabınız için teşekkür ederim. Yönetmeliğin dediği gibi çiroz aynı zamanda enine donatı olduğu için belirttiğiniz maddelerde uygulanması gerektiği belirtiliyor.

Bu konuda birleşim yerleri için koyulmuş bir kural var mı yönetmelikte? Yoksa belirttiğiniz maddeler birleşim yerleri için de geçerli midir?

Merhaba Yasin Bey,

Cevabınız için teşekkür ederim. Yönetmeliğin dediği gibi çiroz aynı zamanda enine donatı olduğu için belirttiğiniz maddelerde uygulanması gerektiği belirtiliyor.

Bu konuda birleşim yerleri için koyulmuş bir kural var mı yönetmelikte? Yoksa belirttiğiniz maddeler birleşim yerleri için de geçerli midir?
Sorduğunuz soruların yanıtları TBDY2018 de açık bir şekilde verilmiş.
Neden burada sorulduğunu anlamakta açıkçası zorlanıyorum. Neyi gözden kaçırıyorum.

Örneğin bu soru için yönetmelik sayfa 117 Şekil 7.3

1701378776961.png

Sorduğunuz soruların yanıtları TBDY2018 de açık bir şekilde verilmiş.
Neden burada sorulduğunu anlamakta açıkçası zorlanıyorum. Neyi gözden kaçırıyorum.

Örneğin bu soru için yönetmelik sayfa 117 Şekil 7.3

Ekli dosyayı görüntüle 39535
Merhaba. Öncelikle insan öğrenmek için bilmediği konu hakkında soru soruyorsa onu kızmak doğru bir yaklaşım değil. İkincisi uygulama açısından mühendislik hizmetlerini bilmeyen yerlerde çalışan bir bir inşaat mühendisi olarak bazı şeylerde uygulatmak için açık bir şekilde gerekçe istendi. Üçüncüsü deprem yönetmeliğinden verdiğiniz şekil için teşekkür ederim. Bu şekle göre her etriye çiroz uygulaması gerektiğini ilave ederek gereken açıklama yapılır düşünüyorum.

Merhaba. Öncelikle insan öğrenmek için bilmediği konu hakkında soru soruyorsa onu kızmak doğru bir yaklaşım değil. İkincisi uygulama açısından mühendislik hizmetlerini bilmeyen yerlerde çalışan bir bir inşaat mühendisi olarak bazı şeylerde uygulatmak için açık bir şekilde gerekçe istendi. Üçüncüsü deprem yönetmeliğinden verdiğiniz şekil için teşekkür ederim. Bu şekle göre her etriye çiroz uygulaması gerektiğini ilave ederek gereken açıklama yapılır düşünüyorum.
Etriye ile ilgili sorularınız yanıtları ilgili yönetmelikte çok net açıklanmış yoruma açık değil ki.
kızmak ne haddime, yanıtını da verdim,sadece Bu kadar net bir konunun sorulma nedenini anlamaya çalışıyorum.

Etriye ile ilgili sorularınız yanıtları ilgili yönetmelikte çok net açıklanmış yoruma açık değil ki.
kızmak ne haddime, yanıtını da verdim,sadece Bu kadar net bir konunun sorulma nedenini anlamaya çalışıyorum.
Merhaba Şükrü Bey. Kusura bakmayın ben yönetmeliği tam anlayamadım başta ondan sordum. Yalnız teorik olarak kolonlar ve perdelerde kesme dayanım hesaplarında eleman bazında çiroz elemanları eklenerek kesme hesapları yapılırken birleşim bölgelerinde kesme dayanımlarında sadece boyuna çiroz ve etriye hesapları ele alınmadığından çünkü o şekilde hesaplanması gerekiyor. Aynı ACI 352R-02 yönetmeliğinde olduğu gibi. O yüzden çiroz durumu birleşim yerlerinde çiroz kullanılması durumunu bulamadığım için sordum. Ayrıca sizi yargılama gibi bir niyetim olmadı. Amacım kötü piyasa ve işçilik koşullarında iyi ve sağlıklı binaların yapılmasıdır. İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

Merhaba.

En sonunda deprem yönetmeliğinde perdeler için aradığım enine donatı koşulunu buldum. Ekteki görselde ilgili maddeyi kırmız dikdörtgen içine aldım. Perde başlıklarında enine donatı koşulları kolonlardaki enine donatıları koşulları ile aynı olacaktır deniliyor.

Perde başlığı enine donatı koşulu.png

Geri