Kolon mantolama sonrası kesme güvensizliği

Doğrusal performans analizi yaptırdıktan sonra gevrek elemanların hepsini düzeltebildim lakin kesme kapasitesi yetersizliği için 2.bodrum katta bulunan perdeleri düzeltemedim bir türlü yardımcı olabilecek var mı donatılarla da oynadım fakat istediğim sonuca ulaşamadım. Aynı perdelerde donatı alanı yetersizliği sonucu da ortaya çıktı :) ( düzenleyebilecek varsa çok memnun olurum )
Performans analiz sonuçları kısmında ise ex ve ey eksenlerindeki belirgin hasar bölgesinde bulunan kirişlere frp ile güçlendirme yapmak istedim fakat kirişler güçlendirme sonrası ileri hasar bölgesi ve göçme durumuna geçtikleri için geri almak durumunda kaldım.
Güçlendirme sonrası kontrollü hasar sonucuna ulaştım. Bitirme projesi için yeterli midir sizlerin görüşünü almak isterim , ayrıca sınırlı hasar durumuna ulaşmak için ne yapılabilir?

Ekli dosyalar

• bitirme çalışması2.cde
    1.7 MB · Görüntüleme: 3
önerilerim;
--2. normal kat tavanındaki duvar yüklerini kaldırınız,
--radye temelde üst yapı etkileşim tikini kaldırınız,
--bina dışındaki bina ile birlikte hareket etmeyecek duvarları kaldırınız,
--kolon ve kirişlerde yerinde tespit edilen donatılar girip ds ile sabitleyip performans hesabı yaptırınız, yapmazsanız kolonlarda ve kirişlerde fazla donatılar çıkar.
size örnek olsun diye s16-s17-s18 kolonlarına makul donatılar girdim.
aynı şekilde kirişlerde de donatıları girip sabitleyip performans hesabı yaptırınız.
1686071780927.png

önerilerim;
--2. normal kat tavanındaki duvar yüklerini kaldırınız,
--radye temelde üst yapı etkileşim tikini kaldırınız,
--bina dışındaki bina ile birlikte hareket etmeyecek duvarları kaldırınız,
--kolon ve kirişlerde yerinde tespit edilen donatılar girip ds ile sabitleyip performans hesabı yaptırınız, yapmazsanız kolonlarda ve kirişlerde fazla donatılar çıkar.
size örnek olsun diye s16-s17-s18 kolonlarına makul donatılar girdim.
aynı şekilde kirişlerde de donatıları girip sabitleyip performans hesabı yaptırınız.
Ekli dosyayı görüntüle 34991
Çok Teşekkür ederim Ünver hocam.

Geri