Kolon Tasarımı

kdr.balci

Yeni Üye
1.png
Merhabalar
1-)Yukarıda resimde program tarafından bulunan ZS101 kolonu için M3 majör -2.25, M2 Minör 1,785 yükleri kolona gelen x ve y yönündeki eğilme momentleri ne anlama geliyor program bu değerlere göremi donatı hesabı yapıyor ? ve bu değerleri (M3 majör -2.25, M2 Minör 1,785) program neye göre bulduğuna dahil yazılan yer nerededir ?
2-)Program SZ101 kolonu için yapılan donatı hesabında kullanılan moment değeri yukarıdaki resimde programda yazılan yüklerden hangisi olacaktır ?

3-)Aşağıdaki resimde altı çizili olan değerleri ZS101 kolonu için neyi ifade ediyor ?

Sorularımın cevabı hususuna yardımcı olur musunuz ?

2.png

Betonarme diyaloğu ile ilgili yardım sayfasını inceleyiniz
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

1704896014661.png

2-)Program SZ101 kolonu için yapılan donatı hesabında kullanılan moment değeri yukarıdaki resimde programda yazılan yüklerden hangisi olacaktır ?
En büyük boyuna donatı alanını çıkaran kombinasyon seçilir ve dizayn kısmında yazılır

1704897291060.png
Boyuna donatı örnek hesabı yardım sayfasını inceleyiniz

Doğrulama örneklerini inceleyiniz

3-)Aşağıdaki resimde altı çizili olan değerleri ZS101 kolonu için neyi ifade ediyor ?
Kolon eksenel kuvvet raporu ile ilgili olarak aşağıdaki yardım sayfalarını inceleyiniz

Yasin bey vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Şimdi programın S101 Kolonundaki donatı hesabında kullanacağım moment yük değerleri m3 majör -2.25 , m2 minör 1,785 mi oluyor ?

Mesela en büyük boyuna donatı alanını çıkaran kombinasyon seçilir ve dizayn kısmında yazılır diyorsunuz ama bu kombinasyondaki satırda verilen Ni:6.7425 m3 majör -2.25 , m2 minör 1,785 değerlerden daha yüksek olan değerlerde var neden küçük olanı program otomatik seçti burasını anlamadım rica etsem açıklama şansınız var mı bunu

1.png

Aşağıdaki yardım sayfasında
Kolon kapasite diyagramına bakıldığında belli bir noktaya kadar eksenel yük artışıyla birlikte kolon taşıma gücü kapasitesinin de arttığı görülebilir.
1704985675235.png
Kolon ve perdelerde ayrı ayrı en büyük moment ve normal kuvvetlere göre değil, en büyük donatı alanını çıkaracak kombinasyonun tesirlerine göre tasarım yapılır.
her kombinasyon, ayrı ayrı değerlendirilir. farklı yük kombinasyonlarındaki tesirler aynı anda etki etmez.

Ayrıca gönderdiğiniz resme göre tesirlerden hesaplanan donatı alanı 2.793cm2 dir
Kolonda gereken donatı alanı minimum donatı alanından gelmektedir.
Kolon kesit alanı x min.pursantaj
30cmx50cm*0,01 =15cm2
Mevcut donatı alanı ise seçilen 10Ø14 donatısı için 15.394cm2 dir
,1704985761947.png

Geri