kolon ve kolon kesit tesirlerinde garip rakamlar

suatyy

Etkin Üye
Sayın Yetkili
ekteki projede güçlendirme yapmak istiyorum ancak analiz sırasında kolonlarda ve yüklerde bir gariplik oldu ne olduğunu bulamadım. Tüm kolonlar kurtarmıyor gözüküyor yine kolonlardaki kesit tesirlerine bakmak istediğimde garip rakamlar var.

suatyy":2ul58yg0' Alıntı:
Sayın Yetkili
ekteki projede güçlendirme yapmak istiyorum ancak analiz sırasında kolonlarda ve yüklerde bir gariplik oldu ne olduğunu bulamadım. Tüm kolonlar kurtarmıyor gözüküyor yine kolonlardaki kesit tesirlerine bakmak istediğimde garip rakamlar var.
Suat Bey merhaba,
Projenizdeki sorun zemin kattaki DB76 döşemesinin eğik döşeme açısının 90 derece olmasından kaynaklanıyor. DB76 döşemesi -1 kotunda bir döşeme ama bu döşemenin sol kenarı için bir kiriş tanımlanmamış. Sorununuzun çözümü için -1 kotundaki kirişi tanımlayın. Döşeme ayarlarında döşeme kotunu -1 m. yapıp kapalı alana yerleştirin.

Benzer durum bende de var.Bi türlü çözemedim. Dosyayı ekledim, yardımcı olursanız sevinirim.
Bu sebeple şunları da söylemek istiyorum.
1.Eskiye nazaran analiz süresi daha uzun, örneğin bir kat döşeme analizi bile çok uzun sürüyor, bir de örneğin herhangi bir döşemeye çift tıklıyorum değiştireceğim birşey varsa değiştiriyorum yada değiştirmiyorum tamamı tıklıyorum fareyi toolbarların üzerine getiriyorum belli bir süre de bekliyorum ondan sonra fare imleci normal halini alıyor,bilgisayarım iyi özellikte bir bilgisayar olmasına rağmen program kendini kasarak çalışıyor, 5 versiyonda çok daha hızlı çalışıyordum aynı bilgisayarda, perspektif ekranında çalışmak eskiye göre çok daha hızlanmış, genel anlamda da böyle bir hızlandırma yapılabilme imkanı varsa çok iyi olur.
2. Sağ tıklayarak "bu nedir" yardımı her yerde çalışmıyor, çalışan yerlerde de yeni özelliklerle alakalı yardım çıkmıyor. Bu yardım penceresinin gelişmiş halinin en kısa sürede eklenmesini istiyorum.
3.Geometri kontrolünün daha kapsamlı şekilde geri döneceğini biliyorum sadece eksikliğini hissettiğimi söylemek istiyorum.
İyi çalışmalar...

enginuy":3huldn21' Alıntı:
Benzer durum bende de var.Bi türlü çözemedim. Dosyayı ekledim, yardımcı olursanız sevinirim....

Merhaba

Kiriş duvar yüklerinde 400 tf/m girilmiş değerler var. Sanırım birimi "kgf/m" düşünerek girdiniz.

Hem zemin hem birinci katta K9-K10-K14-K15-K16-K17-K27-K36 kirişlerini seçin. Kullanıcı tanımlı duvar yüklerini 0.400 tf/m yapın.

İyi çalışmalar

enginuy":k4jiylyz' Alıntı:
1.Eskiye nazaran analiz süresi daha uzun, örneğin bir kat döşeme analizi bile çok uzun sürüyor, bir de örneğin herhangi bir döşemeye çift tıklıyorum değiştireceğim birşey varsa değiştiriyorum yada değiştirmiyorum tamamı tıklıyorum fareyi toolbarların üzerine getiriyorum belli bir süre de bekliyorum ondan sonra fare imleci normal halini alıyor,bilgisayarım iyi özellikte bir bilgisayar olmasına rağmen program kendini kasarak çalışıyor, 5 versiyonda çok daha hızlı çalışıyordum aynı bilgisayarda, perspektif ekranında çalışmak eskiye göre çok daha hızlanmış, genel anlamda da böyle bir hızlandırma yapılabilme imkanı varsa çok iyi olur.

Tekrar merhaba,
Projenizde dairesel poligon kolonlar var ve nokta sayısı 40 verilmiş. Bu elemanlar için bu değer fazla büyük. Gördüğüm kadarıyla projenizdeki yavaşlığın nedeni bu. Ancak düzeltmek için kolonları seçip nokta sayısını değiştiremezsiniz. Silip tekrar girmeniz gerekir. Poligon kolon oluşturmadan önce kolon ayarlarında nokta sayısını varsayılan 20-25 gibi bir değer yaparsanız çalışmanız hızlanacaktır.

Hakan bey çok çok teşekkür ederim...Bu arada bişeyler daha öğrenmiş olduk . ..Hemen uygulayacam...
Hepinize iyi çalışmalar...

Levent Özpak":m0p99ouq' Alıntı:
suatyy":m0p99ouq' Alıntı:
Sayın Yetkili
Suat Bey merhaba,
Projenizdeki sorun zemin kattaki DB76 döşemesinin eğik döşeme açısının 90 derece olmasından kaynaklanıyor. DB76 döşemesi -1 kotunda bir döşeme ama bu döşemenin sol kenarı için bir kiriş tanımlanmamış. Sorununuzun çözümü için -1 kotundaki kirişi tanımlayın. Döşeme ayarlarında döşeme kotunu -1 m. yapıp kapalı alana yerleştirin.

Ben projede kirişleri düzelttim, betonarme- döşeme tıkladığımız zaman momentleri hesaplamış, ancak 3B çerçevede döşeme moment değerlerini renkli olarak göremiyorum.

Ekli dosyalar

• doseme.ide7
    1.5 MB · Görüntüleme: 405
sereze":2mdbad49' Alıntı:
Ben projede kirişleri düzelttim, betonarme- döşeme tıkladığımız zaman momentleri hesaplamış, ancak 3B çerçevede döşeme moment değerlerini renkli olarak göremiyorum.
Projede analiz yapıldığında perspektif penceresinde 3bçerçeve modunda döşeme momentleri görünüyor.

Ekli dosyalar

• 3b_döşeme.PNG
    3b_döşeme.PNG
    48.6 KB · Görüntüleme: 4,743
Levent Özpak":s84cv3x1' Alıntı:
sereze":s84cv3x1' Alıntı:
Projede analiz yapıldığında perspektif penceresinde 3bçerçeve modunda döşeme momentleri görünüyor.

Evet ben sadece döşeme analizi yapmıştım, tüm binanın analizi yapıldığında durum düzeldi. Teşekkürler.

Geri