KOLONLARDA AŞIRI DEMİR ATIYOR

merhaba uzun cepheli bir projem vardı iki bloğa ayırıp çözdüm ama bir tanesinde aşırı demir(kesitleri çok büyütüğüm halde) atıyor iki bloğuda yükledim önerilerilerinizi söyliyebilirmisiniz

1656808067890.png

Ekli dosyalar

• statik a giriş.cde
    9.1 MB · Görüntüleme: 18
  • statik b giriş.cde
    5.9 MB · Görüntüleme: 11
Daha önce aynı proje için
--döşeme olmadığı için su basman katını kaldırıp su basman perdelerini üst kattan girin,
yazmıştım. yapmamışsınız.
--koordinatlarınızı da kontrol edin.

Daha önce aynı proje için
--döşeme olmadığı için su basman katını kaldırıp su basman perdelerini üst kattan girin,
yazmıştım. yapmamışsınız.
--koordinatlarınızı da kontrol edin.
1656807960588.png
ünver bey konrdinatları düzeltim teşekürler yanlız su basman katı silip bodrumda perdleri atığım halde yine kolon demirlerinde sorun çüzülmüyor tekrardan aşrı demir atıyor kolonlara

Ekli dosyalar

• A GİRİŞ.cde
    9 MB · Görüntüleme: 14
Ekli dosyayı görüntüle 25930
ünver bey konrdinatları düzeltim teşekürler yanlız su basman katı silip bodrumda per atığım halde yine kolon demirlerinde sorun çüzülmüyor tekrardan aşrı demir atıyor kolonlaradedede
Bu yazılımdan kaynaklanan sorun. 45x65 kesitli kolonda 92 adet 14lük donatı var.Bu sorun kiriş ve perdelerde de olabiliyor bazen.
Donatı oranı azaltılsa da yine düzelmez. Bazen donatı oranı yüksek çıkmaz ise 0.001 yerine 0.0011 yapıldığında düzeliyor. Hiç uğraşmadan tamamen yeniden proje oluşturursanız düzelme şansı olabilir. Tamamen yazılımdan kaynaklanan sorun. Apaydın Sayim

Rijitlik ve kütle merkezi arası akslar oynuyor. Asma katta rijit bir kat var mı yok mu belli değil. Ama sorun yazılım ise sizlere bol şans

Bu yazılımdan kaynaklanan sorun. 45x65 kesitli kolonda 92 adet 14lük donatı var.Bu sorun kiriş ve perdelerde de olabiliyor bazen.
Donatı oranı azaltılsa da yine düzelmez. Bazen donatı oranı yüksek çıkmaz ise 0.001 yerine 0.0011 yapıldığında düzeliyor. Hiç uğraşmadan tamamen yeniden proje oluşturursanız düzelme şansı olabilir. Tamamen yazılımdan kaynaklanan

Donatı oranı azaltılsa da yine düzelmez. Bazen donatı oranı yüksek çıkmaz ise 0.001 yerine 0.0011 yapıldığında düzeliyor. Hiç uğraşmadan tamamen yeniden proje oluşturursanız düzelme şansı olabilir. Tamamen yazılımdan kaynaklanan sorun. Apaydın Sayim
teşekürler iki defa baştan çizdim hala aynı sorun var mecbur biraz kolon ekleme ve mevcut olanları büyütme yoluna gittim

Asma katta döşeme olmayan büyük boşluklar sisteminizi çok etkiliyor. Eğer bu boşluklar olmasa yanı her taraf döşeme olsa kolonlar binde 10 çalışır. Ayrıca köşelelerde 7.5 m bir kenardam diğer kenardan da 7.5 açıklıktan moment alan kolonlarınız var. Köşe kolonları boyut büyütmeden poligon yapın.

Beton sınıfını arttırmayı düşünebilirsiniz. Bodrum kat kolonlarının pursantajları düşüyor.
Kolon kiriş bileşim kesme güvenliği sorunları azalıyor.
Soldaki projenizdeki gibi C25 olarak çözülmüş, sağdaki ise C35 olarak ve S11 kolonu yönü ters çevrilerek çözülmüştür.
1657107226728.png

Tasarım ile ilgili sorunlar var.
Yapı planda düzensiz ,
-Asma katta döşeme boşlukları
-Çekirdek perdenin yapının sağ tarafında yer alması sebebi ile kütle ve rijitlik merkezlerinin birbirinden çok uzak olması
-Planda U şeklinde olması gibi olumsuz durumlar var

Çözüm olarak;
Kolon kesitlerini artırmak
Beton sınıfını artırmak
Yapının sol tarafına perde ilave etmek gibi yöntemler denenebilir

1657107412922.png

Kolonlar bu sisteme göre yetersiz geliyor. Hiç bir başka işlem yapmasanız bile kolonları uzun doğrutuda 20 cm büyütün farkı göreceksiniz. Bazı kolonları döndürmek sistemi daha da rahatlalatır. Genel olarak tek(kısa) açıklık doğrultusunda kolonların daha büyük olmasına ihtiyaç var.

Mevcut modelde düzensizliklerin giderilmesi ve taşıyıcı sistem düzenlemesi ile ilgili Yasin beyin görüşlerine katılmakla beraber diyafram davranışları ile ilgili bir ekleme yapmak isterim.

Projenizdeki Asma Kat 'ta bulunan D15 döşemesinde "rijit diyafram oluşturma" seçeneğini seçilmesi uygun olacaktır. Diğer tüm döşemeler için de aynı seçeneği uygulayabilirsiniz. döşemelerde "rijit diyafram oluşturma" seçeneğini seçilmesi ile rijit diyafram olarak analiz edilen ve bu sebeple S01 kolonuna gelen fazladan etkiler azalacaktır. Ancak yine de taşıyıcı sistemden ötürü bu kolona beklenenden fazla etkiler oluşacaktır ve bu beklenen bir davranıştır. Bunun sebebini aşağıda detaylıca açıklamaya çalışacağım.

1657108667969.png

öncelikle projenizdeki Asma Kat 'ı normal bir kat gibi düşünmemek gerekiyor. programda döşemeler bağlı oldukları kolon ve kirişlerde diyafram oluştururlar. projenizdeki asma kat içerisinde birbirinden bağımsız iki döşeme olduğundan bu döşemelerde farklı farklı 2 adet diyafram oluşturulmuş. Bu sebeple bu döşemelerdeki diyaframların kaldırılması daha uygun olacaktır.

1657108357064.png

TBDY4.5.10.4(b) 'de yarı rijit diyafram ile modellenen döşemeli sistemlerde için ekdışmerkezlik etkisi için döşemelerin rijit diyafram olarak tanımlandığı ikinci bir deprem hesabı yapılması gerektiği belirtilmiştir. Ancak projede görüldüğü üzere asma katı rijit diyafram olarak modellemek uygun değildir. döşemelerde "rijit diyafram oluşturma" seçeneğini seçilmesi ile rijit diyafram olarak analiz edilen ve bu sebeple S01 kolonuna gelen fazladan etkiler azalacaktır.

1657108591031.png
Saygılarımla...

statik a olan projede, bilgilendirme eki 3a'da yönetmeliğin -mümkün mertebe projeleri böyle yapmayın- dediği şeylerin neredeyse hepsi yapılmış gibi. Herhangi bir yazılım bu yapıyı uğraşmadan kurtarsaydı asıl o zaman yazılımdan şüphelenmeye başlardım ben. :)

Geri