Kolonlarda Major ve Minör Yönler

ustun

Tanınmış Üye
Merhaba,

Ben kolon tasarım sonuçlarına bakarken "major" ve "minör" yönlerin ne demek istediğini pek anlamıyorum. Kolon tasarım sonuçlarında her zaman "B" yönü deprem kuvveti yönü açısından "minör" ve "H" yönü deprem kuvveti yönü açısından "major" yön müdür?

Yoksa uzun kenar doğrultusundaki deprem kuvveti yönü açısından "major" ve kısa kenar doğrultusundaki deprem kuvveti yönü açısından "minör" müdür? Otomatik girilen "B" ve "H" değerlerinden bağımsız otomatik belirliyor mu?

Özellikle kesme kuvvetlerindeki "major" ve "minör" yönlerinde değerler oluyor ve etriye dayanımını kontrolünü elle yaparken formüldeki "d" mesafesini ona göre belirlemek istiyorum.

Deprem kesme kuvveti yönü demek isterken kesme kuvvetinin geldiği yön demek istedim.

Saygılar.

Merhaba,

Ben kolon tasarım sonuçlarına bakarken "major" ve "minör" yönlerin ne demek istediğini pek anlamıyorum. Kolon tasarım sonuçlarında her zaman "B" yönü deprem kuvveti yönü açısından "minör" ve "H" yönü deprem kuvveti yönü açısından "major" yön müdür?

Yoksa uzun kenar doğrultusundaki deprem kuvveti yönü açısından "major" ve kısa kenar doğrultusundaki deprem kuvveti yönü açısından "minör" müdür? Otomatik girilen "B" ve "H" değerlerinden bağımsız otomatik belirliyor mu?

Özellikle kesme kuvvetlerindeki "major" ve "minör" yönlerinde değerler oluyor ve etriye dayanımını kontrolünü elle yaparken formüldeki "d" mesafesini ona göre belirlemek istiyorum.

Deprem kesme kuvveti yönü demek isterken kesme kuvvetinin geldiği yön demek istedim.

Saygılar.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Majör yön(B) kolonun uzun tarafı, diğeri kısa tarafıdır (dikdörtgen kolonlarda). Poligonlarda atalet momenti en güçlü yön ve buna dik olan boyutu oluyor. 45x40 kolon girmeniz ile 40x45 kolon girmeniz aynı kapıya çıkıyor çünkü program bunları otomatik belirliyor.

1668318449391.png

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Yanı dikdörtgen kolonlarda uzun yön majör yön oluyor. Kolon kesme hesaplarındaki Vw hesabindaki "d" doğrultusu kolonun uzun kenar doğrultusu oluyor galiba.

Yanı dikdörtgen kolonlarda uzun yön majör yön oluyor
Evet
Kolon kesme hesaplarındaki Vw hesabindaki "d" doğrultusu kolonun uzun kenar doğrultusu oluyor galiba.
Sorunuz şu ise : majör yönde ne alınır diye soruyorsanız
Yanıt evet. ancak Vw hesabı kolonun majör ve minör yönleri için ayrı ayrı yapılır, ilgili yöndeki boyutu dikkate alınır

Etriyeden gelen katkı (vw) hesaplanırken, d kolonun büyük boyutu olmuyor her zaman, 2 yön için bu değerden 2 tane hesaplanır.

kesmede alınacak d.png

@İsmail Hakkı BESLER Bey cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

sorunuz şu ise : majör yönde ne alınır diye soruyorsanız
yanıt evet. ancak vw hesabı kolonun majör ve minör yönleri için ayrı ayrı yapılır, ilgili yöndeki boyutu dikkate alınır

etriyeden gelen katkı (vw) hesaplanırken, d kolonun büyük boyutu olmuyor her zaman, 2 yön için bu değerden 2 tane hesaplanır.

Evet haklısınız hem major hem minör yönler için "Vw" hesabı ayrı ayrı yapılmalıdır. Ben major yön doğrultusundaki kesme kuvvetindeki "Vw" hesabındaki "d" mesafesinde uzun yön mü alınır diye sormuştum.

Son düzenleme:
Zaman ayırıp hazırladığım ve yayınladığım mesaj neden silindi ?
Konuya katkı sağlamadığı için ben sildim.

Benim sildiğim sizin eklediğiniz mesajınızda sadece aşağıdaki görseller vardı. Buradan linkini verdiğim görseller dışında hiçbir açıklama yazısı ve konuya katkı sağlayacak bilgi yoktu. sizin zaman ayırıp hazırladığınız ve yayınladığınız görselleri silmedim. onlar forumda hala var.

Geri