aliorman50

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba değerli meslek büyüklerim !! proje çiziminde yeni olduğum için sizden bu projemdeki konsol kirişlerin ve döşemelerin tasarımı hakkında öneri ,görüş ve yorumlarınızı bekliyorum.. mimariden dolayı özellikle balkondaki k04 ve k20, K18 kirişlerini bu şekilde tasarladım. program analizinde kurtarıyor görünüyor ancak K04 VE K20 uzunlukların fazla oluşu aklıma takıldı ve tedirgin etti. uygulama sonrası acaba zamanla da bu tasarımda sorun teşkil eden şeyler çıkar mı ve zamanla sehim sorunu olur mu? rica etsem yorum ve tavsiyenizi paylaşırsanız çok memnun olurum.. herkese kolaylıklar diliyorum..

Ekli dosyalar

• KONTROL-- SERKAN BEY.cde
    2.5 MB · Görüntüleme: 43
Kiriş raporundaki kiriş sehim ve çatlak kontrolü bölümünden bunları kontrol edebilirisiniz. ani sehim miktarı ve zamana bağlı sehim miktarları tabloda belirtiliyor. ayrıca maksimum yapmasına müsaade edilen sehim miktarları da burada yazıyor. kırmızı ile işaretlediğim yerlerini incelerseniz daha iyi anlayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    183 KB · Görüntüleme: 114
ilave önerilerim;
--iki yükleme durumlu hesap yöntemi 4.8.5.1. işaretleyiniz,
--asmolenleri kaset olarak modellemeyiniz,
--merdivenler mesnetlenmemiş,
--mütemadi temelleri kolondan kolona modelleyiniz,
--mütemadi temelleri kolondan kolona tek parça olarak veriniz,
--1. kat tavanını kullanmayacaksanız döşeme yüklerini azaltabilir. duvar yüklerini kaldırabilirsiniz,
--1. kat k19, zemin kat k18 kirişi kaldırılıp asmolenler yatay modellenebilir.

Ünver bey , öncelikle teşekkür ederim. .
1-Asmolen döşeme 4m yi geçtiği için kaset olarak modelleyip 2 ye bölmek istedim. Dediğinize göre 4m'yi geçse dahi 2'ye bölmeden asmolen olarak mı modellemeliyim ? Çünkü 4 m'yi geçen açıklıklarda bölünmesi tavsiyeleri var. Acaba bunları nervür olarak tanımlayıp analizi yapıp 2 boyutlu çizerken Autocad de mi 2 ye bölmeliyim?
2- 1.kat k19, zemin kat k18 çapraz görünümdeki kirişleri de konsol kirişlere gelen döşeme yüklerini nispeten karşılasın ve konsollarda sehim yapmasın diye böyle kiriş atmıştım.

Kiriş raporundaki kiriş sehim ve çatlak kontrolü bölümünden bunları kontrol edebilirisiniz. ani sehim miktarı ve zamana bağlı sehim miktarları tabloda belirtiliyor. ayrıca maksimum yapmasına müsaade edilen sehim miktarları da burada yazıyor. kırmızı ile işaretlediğim yerlerini incelerseniz daha iyi anlayabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim. Peki başka tavsiyeleriniz var mı bu proje için ve Gördüğünüz hata veya yorum farkı.

Geri