Konsol kirişte sehim sıfır çıkıyor

Merhaba kolay gelsin
Ekteki projemizde KZ07 ve KZ08 konsol kirişleri hesap raporu sonuçlarında sehim değeri 0 çıkmaktadır
projemizde yapılan tasarımda eksik bir durum hakkında yardımcı olursanız sevinirim
İyi çalışmalar dilerim kolay gelsin

Ekli dosyalar

• statik proje (Konsol kiriş sehim hesabı).cde
    5.1 MB · Görüntüleme: 13
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba ismail bey ekteki projemizde konsol kirişlerimiz kolonlara mesnetlidir. cevap olarak verdiğiniz linki incelediğimde perdeye dik doğrultuda mesnetli kirişlerin sehim hesabıyla ilgili bilgiler verilmiştir. TS 500 sehim hesabı gerektirmeyen kesitlere sahip kirişimizin ilgili idare sehim hesabının 0 olmasını irdelemektedir. tasarımsal bir sorun olup olmadığı konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

tek konsol kirişlerin ve perdeye rijit doğrultuda saplanan konsol kirişlerin sehim kontrolü otomatik yapılmamaktadır.
analiz modeli penceresinden çatlamış etkin kesit rijitliklerine göre hesaplanan (g’ ve q’ ) deformasyonları incelenerek gerekli kontroller yapılabilir.

alternatif olarak ts500 çizelge 13.1' eğilme elemanları için sehim hesabı gerektirmeyen (yükseklik/açıklık) oranları verilmektedir. kiriş yükseklikleri bu oranlara göre belirlenip, sehim denetimi yapılmama seçeneği değerlendirilebilir. (kritik elemanlarda yine de yapı deformasyonlarının incelenmesi ve buna göre karar alınması önerilir.)

1666604884960.png

iyi çalışmalar

Konsol kiriş ve diğer mesnetlenmiş kiriş elemanlar için sehim hesabında ben de aşağıdaki görselde belirttiğim durumla karşılaştım.

Programda, çubuk eleman formunda, zati(G) yükleme deformasyonlarına baktığımda, elemanların birbirine bağlanmadığını farkettim.

Yani program tarafından otomatik tanımlanan rijit link elemanına bağlamıştır demeyip tekrar kontrol etmek gerekli diye düşünüyorum.

Bu ve buna bağlı sorunlarla karşılaşan ve çözüm önerisinde bulunmak isteyen olursa çok teşekkür ederim şimdiden.

Ekli dosyalar

• 1703252356016.png
    1703252356016.png
    242.6 KB · Görüntüleme: 48
Evet deformasyonlardan yapıyı incelemekte fayda var. Planda bağlanmış gibi görülen elemanlar hatalı düğüm noktalarına bağlanmasından veya göremeyeceğiniz şekilde kolon dışından kalan düğüm noktalarından dolayı bağlanmamış olabilir.
Bu kirişin düğüm noktasını kontrol ediniz. Kolon içinde kalmamış olabilir. Kolona zoom yapıp yaklaşarak incelerseniz sorunu görebilirsiniz.
Sorun devam ederse projenizi ekleyiniz.

Yasin Bey,

Söylediklerinize istinaden kontolleri yaptım fakat kirişlerde sehim hesabı yapılmayan elemanlar mevcut.

Kontrollerinizi rica ederim.

Ekli dosyalar

• 23122023-Sehim-Kontrol.cde
    7.8 MB · Görüntüleme: 2
Perdeye rijit doğrultuda bağlanan ve sürekliliği olmayan tek konsol kirişlerin sehim kontrolü otomatik yapılmamaktadır. (K12 gibi)
Forum sayfasını inceleyiniz

Ters sehim yapan kirişlerde sehim kontrolü yapılmamaktadır. (K7 ve K10 gibi)
K11 geniş açıklıklı konsol kirişinden dolayı K10 kirişi ters sehim yapmaktadır

1703499773351.png

Geri