KRİTİK PERDE YÜKSEKLİĞİNDEN SONRA DONATI ARTMASI ÇAP AZALMASI GİBİ HATALAR

ozzy17

Üye
herkese merhaba. bodrumdan sonra üst katlara perde başlıklarındaki donatı yerleşim sorunum var. niye böyle bir sorun alıyorum. 2018 7.4.3.1 KİRİŞ KENETLENME BOYU KONTROLÜNÜN YAPILIP YAPILMADIĞINI GÖREMİYORUM. 10.17 kullanıyorum. teşekkürler

herkese merhaba. bodrumdan sonra üst katlara perde başlıklarındaki donatı yerleşim sorunum var. niye böyle bir sorun alıyorum.

Eklediğiniz resimdeki sorundan kastınız, perde başlık bölgesinde fazla donatı çıkması ise, perde tasarım tesirleri altında zorlanıyor olabilir.

2018 7.4.3.1 KİRİŞ KENETLENME BOYU KONTROLÜNÜN YAPILIP YAPILMADIĞINI GÖREMİYORUM. 10.17 kullanıyorum. teşekkürler
Kenetlenme boyu kontrolüne ait bilgilerin raporlarda verilmesi V10.20 sürümünde eklenmiş, V10.81 de iyileştirmeler yapılmıştır. V10.92 sürümünü yükleyiniz. V10.92 yi yükledikten sonra sorununuz devam ederse proje dosyasını yükleyip, yaşadığınız soruna ait detaylı bilgi veriniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Eklediğiniz resimdeki sorundan kastınız, perde başlık bölgesinde fazla donatı çıkması ise, perde tasarım tesirleri altında zorlanıyor olabilir.

Kenetlenme boyu kontrolüne ait bilgilerin raporlarda verilmesi V10.20 sürümünde eklenmiş, V10.81 de iyileştirmeler yapılmıştır. V10.92 sürümünü yükleyiniz. V10.92 yi yükledikten sonra sorununuz devam ederse proje dosyasını yükleyip, yaşadığınız soruna ait detaylı bilgi veriniz.
sorunum devam ediyor. birde versiyon güncelleyince başka hatalar çıkması normal mi

Ekli dosyalar

• idecad kontrol.cde
    4.4 MB · Görüntüleme: 3
sorunum devam ediyor. birde versiyon güncelleyince başka hatalar çıkması normal mi

Projenizde kenetlenme boyu kontrolleri yapılıyor. Kiriş özet raporunda yapıldığına dair bilgi veriliyor.

1643286860297.png

-Zımbalama sorunu hakkında aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz. ( TS500 ve eksenel yükleme durumuna göre yapılan zımbalama kontrolleri , V10.20 sürümüyle birlikte TBDY 2018 deprem yönetmeliği kapsamına göre yapılmaya başlandı. )

Bazı proje notları;

-1. ve 2. bodrum katın TBDY 2018 madde 3.3.1.a) ya göre rijit kabul edilme durumu gözden geçiriniz.
1643288922229.png

Projenizde analiz sırasında döşeme ağları oluşturulamıyor. 2. kattaki ismiyle D30 döşemesindeki boşluğu döşeme kenarı komutu ile oluşturun.

1643288213456.png

-D16-D20 döşemelerinde döşeme kenarı tanımlanmayan yerler var. (Diğer döşeme sınırlarını da kontrol edin.)
1643288693998.png
D25-D33 ve varsa diğer döşemelerin içindeki gereksiz yere tanımlanan döşeme kenarlarını silin.

Geometri kontrolündeki kiriş döşeme kenarı çakışmalarını düzeltin.

İyi çalışmalar

versiyon güncelleyince kiriş kenetlenme boyunu raporda görebildim. şimdi sormak istediğim soru şuydu. bodrumdan sonra perde başlarındaki donatıların yerleşimleri. bu sorunu nasıl çözebiliriz.

Ekli dosyalar

• perde.PNG
    perde.PNG
    89.6 KB · Görüntüleme: 18
BETONARME PARAMETRELER DİYALOG PENCERESİNDE PERDE PARAMETRELERİNDE " KRİTİK PERDE BAŞLIK UZUNLUĞUNU TÜM KATLARDA KULLAN " VE " ÜST KAT DONATIYI MİNİMUM OLARAK KULLAN " SEÇENEKLERİNİ AKTİF HALE GETİRİN. MUHTEMELEN SORUNUZA CEVAP OLACAKTIR.
BUNUN YANINDA PERDE BAŞLIKLARINA MÜDAHELE EDEBİLİR VE BAŞLIK UZUNLUKLARINI İLGİLİ PERDE OBJESİNİ SEÇEREK ÖZELLİKLER/DONATI TASARIMI SEKMESİ İLE İSTEDİĞİNİZ GİBİ AYARLAYABİLİRSİNİZ.

İYİ ÇALIŞMALAR...

Ekli dosyalar

• PERDE PARAMETRE.png
    PERDE PARAMETRE.png
    141.1 KB · Görüntüleme: 22
  • PERDE ÖZELLİK.png
    PERDE ÖZELLİK.png
    149.6 KB · Görüntüleme: 21
-Eğer perde başlık uzunluklarının farklı olmasını kast ediyorsanız, bu bir sorun değildir. Perde başlık bölgesi uzunluğu TBDY2018 madde 7.6.2 ve şekil 7.11 de belirtildiği şekliyle uygulanır.
Yine de tüm katlarda aynı uzunlukta tanımlanmasını istiyorsanız, Perde parametrelerinde "kritik perde başlık uzunluğunu tüm katlarda aynı kullan" seçeneğini işaretleyerek analiz yapabilirsiniz.
1643291421961.png

Neyi, ne yapmanız istendiğini gerekçesiyle beraber öğrenirseniz, daha fazla yardımcı olabiliriz.

Geri