Makas sistemde eksenel yük kapasite hatası

etriye

Üye
öncelikle iyi çalışmalar iyi günler dilerim

üzerinde çalıştığım projede mal sahibine 3 farklı model sunacağım bunlardan birisi makas betonarme kolon ve çelik kolondan oluşan sistem
mal sahibi bu üçünden hangisi ekonomik oluyorsa onu uygulayacak

aşağıdaki modelde -makas kısmında eksenel yük kapasite hatası alıyorum

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

bunu aşmak için illaki kesitleri mi artırmam gerekiyor yoksa atladığım göremediğim bir nokta mı var

ilginiz için şimdiden teşekkür ederim...

iyi çalışmalar

bununla ilgili kitaplarda felan bilgi varmı yada yönetmelik onu araştırıyorum bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim

Merhaba,

Makas tasarımı yaparken tüm yüklerin ve elemanların düğüm noktalarına gelmesi gerekmektedir. Makas elemanlarının tasarımında eksenel kuvvet esas alındığı için düğüm noktaları dışında bir yere kuvvet ya da mesnet konulmaması gerekmektedir. Makasların tasarımında bir diğer önemli husus makas düzlemine dik ve makasları birbirlerine bağlayan yatay stabilite bağlantıları yerleştirmektir. Bu hem ekonomik hem de stabil bir sistem oluşturacaktır. Projenizde dayanım kontrolünden ötürü değil, Yeni Türk Çelik Yönetmeliği Bölüm 7.1.1 de verdiği narinlik sınırı kontrolünden ötürü yetersiz görünmektedir. Bu madde çekme elemanları için narinlik oranının 300 den küçük olması gerektiğini söylüyor.

Makaslar ile ilgili detaylı bilgiyi online eğitim videolarımızda
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
bulabilirsiniz.

Saygılarımla...

Geri