maksimum pursantaj aşıldı

s1, s2, s3 kolonlarında zemin kat maksimum pursantaj alıyorum ve donatılar çok fazla çıkıyor. Önerilerinize açığım

Ekli dosyalar

• ADEM.cde
    579.9 KB · Görüntüleme: 23
s1, s2, s3 kolonlarında zemin kat maksimum pursantaj alıyorum ve donatılar çok fazla çıkıyor. Önerilerinize açığım
önerilerim;
--4.9.1.3.a seçimi yapınız,
--s1 kolonunu m ve 12 aksı kaydırınız,
--s3 kolonunu döndürünüz,
--radye temelde zımbalamanın önlenmesi için ön ve arka radye döşemesini bir miktar büyütebilirsiniz,
bu durumda kolonlarda b hataları düzeltilmesi kalıyor.

Teşekkür ederim öncelikle önerileriniz için fakat s1, s2, s3, s4, s5 ve s6 kolonlarında fazla donatı alıyorum özellikle de zemin katta nedeni ne olabilir ?
35m2 plak döşemeyi aradan kiriş ile bölsem mi yoksa bu şekilde de uygun mudur?

Ekli dosyalar

• adem.cde
    9.9 MB · Görüntüleme: 8
s1, s2, s3, s4, s5 ve s6 kolonlarında fazla donatı alıyorum özellikle de zemin katta nedeni ne olabilir ?
s1-s2-s3 kolonlarının bulunduğu m aksı çerçevesi x yönünde dışta, binanın en zayıf, en fazla deplasman yapan yeri,
35m2 plak döşemeyi aradan kiriş ile bölsem mi yoksa bu şekilde de uygun mudur?
çerçeve oluşturmayacağı için bölmenin bir faydası olmaz.

s1-s2-s3 kolonlarının bulunduğu m aksı çerçevesi x yönünde dışta, binanın en zayıf, en fazla deplasman yapan yeri,

çerçeve oluşturmayacağı için bölmenin bir faydası olmaz.
Kolon eklemeli miyim peki sizce?

Bir de son attığım dosyaya baktınız mı donatılar fazla veriyor. Pursantaj oranları yüksek, kolon boyutlandırmasını artırmalı miyim? Yoksa bu şekilde uygulaması kolay olur?

Kolon eklemeli miyim peki sizce?
merdiven ve asansör çevresine her iki yönde uygun olan yerlere perde eklerseniz daha iyi olur.
Bir de son attığım dosyaya baktınız mı donatılar fazla veriyor. Pursantaj oranları yüksek, kolon boyutlandırmasını artırmalı miyim? Yoksa bu şekilde uygulaması kolay olur?
perde ilavesinden sonra b hataları veren kolonların boyutlarında düzenleme yapmalısınız.

Merhaba,
projemde kolonlardaki pursantaj sorununu kolon boyutlarını büyütsem de çözemiyorum. aynı zamanda o kolonlara bağlı perdelerde problem alıyorum. projeme bakar mısınız?

Ekli dosyalar

• proje1.cde
    4.6 MB · Görüntüleme: 7
Geri