Maksimum Temel Gerilme Değeri

ORHAN14

Etkin Üye
Merhabalar, projem bitişik nizamlı B+Z+4+MK yapıdan oluşmakta. Bu yapıda geoteknik ön raporu incelediğim zaman maksimum ve ortalama temel gerilme değerlerinde bir tutarsızlık olduğunu düşünüyorum. Projemde herhangi bir hata yaptığımı düşünmüyorum. Bununla ilgili geri dönüş yaparsanız sevinirim 1708281921750.png

Ekli dosyalar

• Statik Data.cde
    6.1 MB · Görüntüleme: 10
Değerli forum yöneticileri ve meslek büyüklerim bu konuyla ilgili görüşlerinizi bekliyorum lütfen

Yasin bey maksimum gerilme değeri çok yüksek çıktığı düşüncesindeyim. Bu şekilde olduğu zaman geoteknik raporda verilen taşıma gücü sağlanmıyor.

Projeniz sanırım bitişik nizam, ampatman yapmadığınızdan dolayı taban basınçları yüksek çıkmış.
Gönderdiğiniz hali ile 30,56 t/m2 olan gerilmeler, sağ ve sol cephede 60cm ampatman yapıldığında ve çoklu eşlenik winkler yay yöntemi kullanıldığında 24 t/m2 e kadar düşüyor.
Zemin taşıma gücü yetersiz hatasının çözümü için aşağıdaki yöntemler denebilir.
-Mümkünse ampatmak yapmak
-Proje yüklerini kontrol etmek, örneğin Kapı pencere boşlukları duvarlara tanımlanarak duvar yükleri azaltılabilir. Tuğla yerine gaz beton gibi daha hafif malzemeler seçilerek uygulamada da aynı malzeme kullanımı sağlanarak yükler azaltılabilir.
-Diğer temel tipleri ile kirişli radye , kazık temel gibi uygulamaları deneyebilirsiniz.
-Zemin iyileştirmesi yöntemlerini uygulamak

Geri