MANTAR DÖŞEME

201968

Etkin Üye
Mantar döşeme çözmem gereken bir proje var. Dış çerçeveleri kiriş ile döndüm. Döşemeyi mantar olarak tanımladım

1) Döşeme kalınlığını 20 cm çözdüğümde herhangi bir hata ile karşılaşmıyorum. Döşeme kalınlığı yeterli mi?
2) Döşeme kalınlığını 25 cm çözdüğümde zemin kat döşemesinde ''Maks. çekme gerilmesi kontrolü sağlanamadı'' hatasını alıyorum bu hatayı nasıl giderebilrim?
3) Döşeme kalınlığı 25 cm olduğunda dış çerçeve kirişleri 60 'lık bununla ilgili bir hata ile karşılaşmadım. Min kiriş derinliği döşemenin 3 katı olmak zorunda mı ? yoksa 25'lik mantar döşeme 60 lık kiriş olur mu?
4) Mantar döşeme betonarme hesap aksları doğru tanımlanmış mı uyarılarınız nelerdir?

2 projenin linkini paylaştım

şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• mantar(d=20).cde
    151.3 KB · Görüntüleme: 32
  • mantar(d=25).cde
    149.8 KB · Görüntüleme: 14
Sayın meslektaşlarım ve ilgililer
Mantar döşeme çözmem gereken bir proje var. Dış çerçeveleri kiriş ile döndüm. Döşemeyi mantar olarak tanımladım
1) Döşeme kalınlığını 20 cm çözdüğümde herhangi bir hata ile karşılaşmıyorum. Döşeme kalınlığı yeterli mi?
Aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

2) Döşeme kalınlığını 25 cm çözdüğümde zemin kat döşemesinde ''Maks. çekme gerilmesi kontrolü sağlanamadı'' hatasını alıyorum bu hatayı nasıl giderebilrim?
Döşeme kalınlığının 25 cm. olduğu projede çekme gerilmesi sorunu olan hesap aksında üstte fi12/20 donatı var. 20 cm olan döşeme ise aynı yerde fi14/18 donatı var.
1645687147074.png

3) Döşeme kalınlığı 25 cm olduğunda dış çerçeve kirişleri 60 'lık bununla ilgili bir hata ile karşılaşmadım. Min kiriş derinliği döşemenin 3 katı olmak zorunda mı ? yoksa 25'lik mantar döşeme 60 lık kiriş olur mu?
TBDY 2018 7.4.1.1.(b) maddesindeki ifade çok net olmadığı için ve kirişsiz döşemelerde yarı rijit diyafram yöntemine göre çözüm yapıldığı için kiriş yükseklik kontrolleri kaldırıldı. Bu nedenle raporda uyarı verilmiyor
4) Mantar döşeme betonarme hesap aksları doğru tanımlanmış mı uyarılarınız nelerdir?

(mantar(d=20).ide10) projesinde 4-5-6 nolu hesap akslarının çalışma mesafeleri çakışıyor (bordo renk ile işaretli bölümler). Mavi ve yeşil ile işaretli bölümlere ayrı donatı aksları tanımlanabilir.
1645688040273.png

İyi çalışmalar

Geri