civilization

Tanınmış Üye
Merhabalar.
ekteki dosya mantar döşemeli bir yapı. bina yüksekliği 86 metre. a12 ve a13 seçildiği için program mdev hesabı yapmıyor. fakat devrilme momenti kontrolü yapması gerekmiyor mu. ekteki yapıda mdev oranı %34 civarında yönetmelikte de de yüksek sünek yapılar için belirtilen %40 sınırını sağlanmıyor. sağlanmadığı için de bys:3 sınır olması gerekiyor fakat binamız bys:2. programın hata vermemesinin bir sebebi mi var. yada ben mi yanlış yorumluyorum.

1678501811646.png

Ekli dosyalar

• yüksek.cde
    54.1 MB · Görüntüleme: 39
programın hata vermemesinin bir sebebi mi var. yada ben mi yanlış yorumluyorum.
Siz yanlış yorumluyorsunuz. Eklediğiniz kirişsiz döşemeli projede BYS=2 dir.

4.3.4.5. Kontrolü, Süneklik düzeyi yüksek bağ kirişli (boşluklu) veya boşluksuz betonarme perdeler ile moment aktaran süneklik düzeyi yüksek çerçevelerle birlikte kullanıldığı binalarda yapılır.

Kirişsiz döşemelerde ise deprem etkilerinin tamamı süneklik düzeyi yüksek bağ kirişli (boşluklu) ve/veya boşluksuz perdeler veya seneklilik düzeyi sınırlı boşluksuz perdeler tarafından karşılanır.

Kirişsiz döşemeli sistemlerde, A12, A13 ve A32 taşıyıcı sistemlerinde bu kontrol yapılmaz

1678433884611.png

Bu durum raporlarda bilgi olarak verilir.

1678432997715.png

4.3.4.5. Kontrolü, Süneklik düzeyi yüksek bağ kirişli (boşluklu) veya boşluksuz betonarme perdeler ile moment aktaran süneklik düzeyi yüksek çerçevelerle birlikte kullanıldığı binalarda yapılır.

Kirişsiz döşemelerde ise deprem etkilerinin tamamı süneklik düzeyi yüksek bağ kirişli (boşluklu) ve/veya boşluksuz perdeler veya seneklilik düzeyi sınırlı boşluksuz perdeler tarafından karşılanır.
Kirişsiz döşemeli aistemlerde A12, A13 ve A32 taşıyıcı sistemler kullanılmaz.

Ekli dosyayı görüntüle 32181

Bu durum raporlarda bilgi olarak verilmektedir.

Ekli dosyayı görüntüle 32177
Teşekkürler. Ekteki yapı ile ilgili ne düşünüyorsunuz peki. Ayrıca mdev meselesi biraz daha muallakta gibi. Ekteki projede hem kolon hem perde var bu bina imal edildiğinde perde çerçeve gibi çalışmayacak mı. Sonuçta kolonlar mafsallı olmayacak. Biraz yorum gibi geldi bana.

Ekteki yapı ile ilgili ne düşünüyorsunuz peki.
ilave önerilerim;
--4.8.5.1. işaretleyiniz,
--mavi ile işaretlediğim kolon/perdeleri üst katlarda kaldırıp, kurtarıp kurtarmadığını deneyiniz, döşeme kalınlıklarını da azaltabilirsiniz, (rx=ry (a15) katsayıları da 7 alırsanız mantar döşemeden kurtulursunuz, bana göre daha iyi modelleme olur)
--merdiven kenarlarının hepsi mesnetli kalmış binanın deplasmanları değişebilir, düzeltiniz,
--sonlu eleman genişliğini 0.4 m yapınız,
1678447557259.png

ilave önerilerim;
--mavi ile işaretlediğim kolon/perdeleri üst katlarda kaldırıp, kurtarıp kurtarmadığını deneyiniz, döşeme kalınlıklarını da azaltabilirsiniz, (rx=ry (a15) katsayıları da 7 alırsanız mantar döşemeden kurtulursunuz, bana göre daha iyi modelleme olur)
--merdiven kenarlarının hepsi mesnetli kalmış binanın deplasmanları değişebilir, düzeltiniz,
Ekli dosyayı görüntüle 32207
ünver bey cevabınız için teşekkür ederim. yapı büyük oranda değişti. mimari plan bu yükseklikteki bir yapıya çok uygun değil bence. tabi karar bu şekilde ona yapacak bişey yok. ilk fotoğrafta kirişli plak. birbirine yakın perdelerin çoğu bağ kirişli. fakat devrilme momenti y doğrultusunda 40'ın üstüne çıkmadı. ikinci ekran görüntüsü ise mantar alternatif. bunda da oran iki doğrultu için de %35 civarlarında dolanıyor. bir artıp bir azalıyor. binada biraz daha perde eklersem duvar kalmayacak neredeyse. tünel kalıp'a mı dönsem diye düşünmeye başladım.

Ekli dosyalar

• kirişli.png
    kirişli.png
    87.2 KB · Görüntüleme: 53
  • mantar.png
    mantar.png
    76.6 KB · Görüntüleme: 55
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
ismail bey teşekkür ederim. fakat sorumun cevabına tam olarak ulaşamadım hala. sorunum devrilme momenti ile. idare diyor ki "deprem etkileri perdeler tarafından karşılanacaksa eğer aynı asmolende olduğu gibi devrilme momenti şartın %75 olmalı" . onu yapamıyorsan da %40'ı geç. ama yönetmelik açıkça şunu geç demiyor. program da iki aşamalı çözümü yapıyor seminer çalışmamda etabs ile kıyaslamamda idenin etabs'a benzer sonuçlar verdiğini gördüm. kısacası devrilme momenti çok büyük sorunum.

kısacası devrilme momenti çok büyük sorunum.
Deprem yönetmeliği kirişsiz döşemeli Sistemler için bu koşulu 0.75 değil 1.00 yapmıştır zaten.
Kirişsiz döşemeli sistemlerde perdeler tasarlanırken tüm deprem tesirlerini perdeler alır ve kirişsiz döşemeli sistemlerde devrilme momenti oranı 1.00 olur doğal olarak.

Ancak sizin projenizin alt katları kirişsiz döşemeli sistem değil. Bu durumda bu projeyi bir defa kirişsiz döşemeli sistem olarak çözüp elemanları bu projede boyutlandırın. Ayrıca aynı modeli devrilme moment kontrolü yapmak üzere Kiriş kolon sistemi olarak çözün ve idareye devrilme momenti kontrolünün sağlandığını gösterin.

1678583957651.png

ilave önerilerim;
Ekli dosyayı görüntüle 32207
Ünver Bey yanlış anlıyorsam düzeltiniz. İşaretli kolon ve perdeleri kaldırınca sistemin kirişli döşeme olan sistem olarak değerlendiriyorsunuz. Bunun sebebi nedir?

Tüm cephe perde ve kolonların bina merkezindeki çekirdeklere bağlamadan bu sistem hala kirişsiz döşemeli sistem olarak değerlendirilmelidir.

Aşağıdaki gibi kirişin, kolon/perdeye/kirişe oturmamasını, geometri kontrolündeki hata mesajından yakalamazsınız.
modelleme yaparken atlamayınız.
Ekli dosyayı görüntüle 32244
özellikle büyük ve sürekli kesitlerin değiştiği projelerde bu durum çok oluyor. bende mecbur tam rijit çözüyorum analiz modelinden mesnetlenmeyen elemanları kontrol ediyorum. bu şekilde büyük projelerde bence daha kolay bir yöntem olmalı. yarı rijit de çözüm yapınca anlaşılmıyor düğüm noktaları döşemelerden kolonlara bağlanıyor analiz modelinden anlaşılmıyor.

Deprem yönetmeliği kirişsiz döşemeli Sistemler için bu koşulu 0.75 değil 1.00 yapmıştır zaten.
Kirişsiz döşemeli sistemlerde perdeler tasarlanırken tüm deprem tesirlerini perdeler alır ve kirişsiz döşemeli sistemlerde devrilme momenti oranı 1.00 olur doğal olarak.

Ancak sizin projenizin alt katları kirişsiz döşemeli sistem değil. Bu durumda bu projeyi bir defa kirişsiz döşemeli sistem olarak çözüp elemanları bu projede boyutlandırın. Ayrıca aynı modeli devrilme moment kontrolü yapmak üzere Kiriş kolon sistemi olarak çözün ve idareye devrilme momenti kontrolünün sağlandığını gösterin.

Ekli dosyayı görüntüle 32242
anladığım kadarıyla sistemi mantar olarak çözeceğiz (a12-a13) sonra sihirbazdan kirişliyi seçip a14-a15'i seçip analiz yapacağız. bunu ekteki dosyada yaptım. x ve y için oran 0,34 de kaldı. projeyi revize ettim 2 alternatif çalışıyorum fakat kolon perde ikisinde de benzer. kirişlide mdev sınırda kurtardı fakat ilk modele yaptığımın aynısını yaptığımda yani kirişli gibi çözdüğümde y doğrultusu 0,40'ın üstüne çıkıyor fakat x doğrultusu 0,34 de kaldı. yapıda duvar kalmadı neredeyse.

Ekli dosyalar

• kirişli.cde
    48.7 MB · Görüntüleme: 9
  • mantar.cde
    48.3 MB · Görüntüleme: 10
kirişli gibi çözdüğümde y doğrultusu 0,40'ın üstüne çıkıyor fakat x doğrultusu 0,34 de kaldı.
Sebebi şu: Kirişli çözerken alt üç katta yaygın alandaki kolonların tümünü katarsanız devrilme momenti kontrolüne, kontrolu hatalı yapmış olursunuz. Bu kontrolü yaparken yükselen bloğu ve o bloğun tam altında kalan kolonları ve perdeleri alarak yapmalısınız.

1678678271083.png

Sebebi şu: Kirişli çözerken alt üç katta yaygın alandaki kolonların tümünü katarsanız devrilme momenti kontrolüne, kontrolu hatalı yapmış olursunuz. Bu kontrolü yaparken yükselen bloğu ve o bloğun tam altında kalan kolonları ve perdeleri alarak yapmalısınız.

Ekli dosyayı görüntüle 32256
dediklerinizi yaptım. sonra analiz de yaptım mevcut taşıyıcı sistem ile devrilme momentinin sağlanmadığı hatası verdi program. ilk başta sizin mevcuttaki taşıyıcı sistem ile devrilme momentini sağladığını söylemeye çalıştığınızı düşünmüştüm fakat sağlamıyor. mantar için bir önceki mesajımda eklediğim perde sistemi de sağlamıyor x doğrultusu için.

Ben sağlayıp saglamadığını denemedim önerdim sadece
tekrardan merhabalar. projenin mimarisinde ve statiğinde değişiklikler oldu fakat farklı farklı dosyalar üzerinden deneme yapmama rağmen bütün katlar modellendiğinde analiz ederken bütün katlardaki 2 döşemede ağ oluşmuyor. fakat bütün katları silip tek bir katı analiz edince bir sıkıntı olmuyor. bu durum neden olabilir. geometri kontrolünde de bir sorun gözükmüyor. yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler.

Ekli dosyalar

• kulehata.cde
    44.2 MB · Görüntüleme: 6
Projenizde küçük açılı obje hataları var. Bu hatalar analiz sorunlarına yol açmış
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Aks çizerek modelleme yapmanız daha kolay ve sağlıklı olacaktır.
Küçük açılı objeleri ve çevresindeki döşemeleri silin.
Projenizde aksları tanımlayın, aks kesişimlerini kullanarak modeli tamamlayın
Modeliniz düzgün yapıda olduğu için "dik" komutunu aktif yaparak çalışabilirsiniz.
1679559320352.png

1679555374374.png

Açı hatalarından dolayı K18 kirişinin bakış yönü ters dönmüş.
1679555635476.png

Son düzenleme:
Geri