Mantar döşemede kirişli kolonlarda zımbalama hesabı yapılır mı?

m.sahinmuh

Yeni Üye
Mantar döşemede kirişli kolonlarda zımbalama hesabı yapıyor. Kolona kiriş bağlı ise zımbalama hesabı yapmaması gerekmiyor mu ?

1654707379266.png

Merhaba,

Konuya ek olarak bende bişeyler sormak istiyorum.

1. İçeride kalan, daha doğrusu kirişler ile bağlanmayan kolonlarımızda mutlaka ''Her zaman alt - üst uçta zımbalama kontrolü yap '' tiki işaretlenmeli midir ?

2. Kolon tablası sadece trapez kesit olarak görebiliyorum tabla tipini seçme opsiyonu var mıdır dikdörtgen gibi mesela?

3. Konudan bağımsız olucak ama şunu da sormak istiyorum, perde etriyelerinde tbdy 2018 bi kaç etriye başlık bölgesi bağlama tipi verilmiş, bunları bizim programdan seçme şansımız var mı?

1. İçeride kalan, daha doğrusu kirişler ile bağlanmayan kolonlarımızda mutlaka ''Her zaman alt - üst uçta zımbalama kontrolü yap '' tiki işaretlenmeli midir ?
kiriş ve bodrum perdesi bağlanmayan kolonlarda 'her zaman alt - üst uçta zımbalama kontrolü yap" seçeneğini işaretlenmesine gerek yok. zımbalama kontrolü otomatik yapılır.
2. Kolon tablası sadece trapez kesit olarak görebiliyorum tabla tipini seçme opsiyonu var mıdır dikdörtgen gibi mesela?
Kolon başlığı ayarlarında sadece tabla yüksekliği tanımlanırsa dikdörtgen kesitli tanımlama yapılmış olunur. Zımbalama sorununun çözüm için kolon başlığı ve/veya tabla kullanılacaksa başlık ve tabla boyutları için ts500 şekil 11.3 ve şekil 11.4 incelenmelidir.

1654764172107.png
3. Konudan bağımsız olucak ama şunu da sormak istiyorum, perde etriyelerinde tbdy 2018 bi kaç etriye başlık bölgesi bağlama tipi verilmiş, bunları bizim programdan seçme şansımız var mı?
Perde parametrelerinde gövde enine donatısı için iki adet opsiyon mevcuttur. Başlık etriyesi için opsiyon mevcut değildir.

Ekli dosyalar

• 1654763813965.png
    1654763813965.png
    42.2 KB · Görüntüleme: 36
Levent bey, öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

Fakat birinci sorumda kafam karıştı, üsteki yorumlar sanki mantar döşeme tipinde, bir birine kirişler ile bağlanan kolonlar için ''Her zaman alt - üst uçta zımbalama kontrolu yap'' seçeneğinin işaretlenmemesi gerektiği yönünde. Sizin verdiğiniz cevaptan bunun tersini anladım. Doğrusu nedir mantar döşemede hangi durumda bu seçenek işaretlenmelidir.

Levent bey, öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

Fakat birinci sorumda kafam karıştı, üsteki yorumlar sanki mantar döşeme tipinde, bir birine kirişler ile bağlanan kolonlar için ''Her zaman alt - üst uçta zımbalama kontrolu yap'' seçeneğinin işaretlenmemesi gerektiği yönünde. Sizin verdiğiniz cevaptan bunun tersini anladım. Doğrusu nedir mantar döşemede hangi durumda bu seçenek işaretlenmelidir.
Kolona kiriş bağlanması durumunda zımbalama kontrolü yapılmaz. Kolon ayarlarında " her zaman üst uçta zımbalama kontrolu yap'' seçeneğinin işaretlenmesine gerek yoktur.
Kolona bodrum perdesi bağlanması durumunda zımbalama kontrolü otomatik yapılmaz. Yapılması istenirse " her zaman alt uçta/üst uçta zımbalama kontrolu yap'' seçeneği işaretlenir. (Seçeneklerin konma gerekçesi bu konuda farklı görüşler olmasıdır. )
Kolona belli bir yükseklikte subasman perdesi bağlanması durumunda kirişsiz döşeme için zımbalama kontrolü otomatik yapılır. Kirişsiz radyede zımbalama kontrolü otomatik yapılmaz. Kirişsiz radyede zımbalma kontrolü yapılması isteniyorsa " her zaman alt uçta zımbalama kontrolu yap'' seçeneği işaretlenir. (subasman perde yüksekliği az ise bu durumda zımbalama kontrolü yapmak için seçeneği işaretlemek faydalı olabilir)

kiriş ve bodrum perdesi bağlanmayan kolonlarda 'her zaman alt - üst uçta zımbalama kontrolü yap" seçeneğini işaretlenmesine gerek yok. zımbalama kontrolü otomatik yapılır.
Levent Bey, döşemede kot farkı olduğunda zımbalama hesabı yapılmıyor. İlla ki yüksekliği sıfır olan kolon başlığı tanımlanması gerekiyor. Bu durumun da düzeltilmesi gerekiyor.

Geri