Max taban basıncı

Zemin taşıma gücü 40 olan bir projede max taban basıncı 60.63 çıkıyor.Ortalamaya göre hesap yapıldığında program hata vermiyor. Bu basınç değerini sadece raporda görebiliyorum. Bu değerin hangi noktalarda olduğunu görmek için analiz modeli temel basıncı kontrolüne bakıyorum değeri göremiyorum nedeni nedir yardımcı olur musunuz?
Proje linki ;
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

hanimmühendiss":yfq4fv92' Alıntı:
Zemin taşıma gücü 40 olan bir projede max taban basıncı 60.63 çıkıyor.Ortalamaya göre hesap yapıldığında program hata vermiyor. Bu basınç değerini sadece raporda görebiliyorum. Bu değerin hangi noktalarda olduğunu görmek için analiz modeli temel basıncı kontrolüne bakıyorum değeri göremiyorum nedeni nedir yardımcı olur musunuz?
Proje linki ;
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
-İncelediğiniz yapıda rijit bodrum kat var ve Analiz ayarlarında Dış merkezlik ve bodrum katı hesaplama yöntemi "Dinamik dış merkezlik ile 4.8.5.1, 4.8.5.2 ve 4.8.5.3' te açıklanan iki yükleme durumlu hesap yöntemi" seçilmiş. Bu durumda raporda basılan taban basıncı değerlerini analiz modeli penceresinde göremezsiniz. Rijit bodrum içeren yapılarda temellerde TBDY Bölüm 4.10.1.5 (b) de açıklandığı gibi birleştirme yapılmakta , hesap ve tahkikler bu birleştirilen değerlerle yapılmakta ve raporlarda bu değerler basılmaktadır. Perspektif penceresinde 3B inceleme ekranında ise ham değerler basılır.

-Rapordaki değerleri analiz modeli penceresinde de görmek için, Analiz Ayarlarında Dış merkezlik ve bodrum katı hesaplama yöntemini "Statik dış merkezlik ile 4.3.6.2' de açıklanan tek yükleme durumlu hesap yöntemi" seçin ve "Üst yapı etkileşimli çözüm" yapın. Bu durumda 3B de gösterilen değerler ile, hesap ve tahkiklerdeki değerler aynı olur.

Ekli dosyalar

• 4.3.6.2.png
    4.3.6.2.png
    31.7 KB · Görüntüleme: 5,043
  • t_b_1.png
    t_b_1.png
    675.3 KB · Görüntüleme: 5,038
dinamik dışmerkezliği seçerek analiz yapıp geoteknik rapor için rapor aldığımızda basılan gerilme grafikleri bizi yanılmaz mı?

Geoteknik rapora basılan renkli grafikler program içerisindeki 3B ekranda basılan grafikler ile aynı, Bu grafikler geoteknikçi için gerilme dağılımını göstermesi açısından önemlidir ve bu maksatla kullanılabilir ve herhangibir yanılma da olmaz.

Geotektik mühendisi aşağdaki gorselde basılan değerleri dikkate alır. Bu değerler alt bodrum ve ust, ayrı çozum ve dinamik eksantrisite durumunda zaten arttırılmış değerlerdir.

Ayrıca bodrum ve ust yapı için tek çozum obsiyonunu da seçerek hesap yapabilirsiniz.

İlerleyen versiyonlarda 3B grafik gösterimde bu durumu dikkate alırız.

Ekli dosyalar

• geoteknik rapor basılan gerilmeler.png
    geoteknik rapor basılan gerilmeler.png
    7 KB · Görüntüleme: 4,921
Geri