MRB, İYİ ÇALIŞMALAR. İDECADDE MERDİVEN BETON VE KALIP METRAJI NEDEN YOK? BİRDE MERDİVENİ MESNETLEYEBİLİYORUZ AMA ÇİZİM DETAYINDA ÖRNEĞİN KİRİŞE SAPLANDIĞI YERDEKİ DONATI DETAYI NEDEN YOK?

YOK BENDE EN SON GÜNCEL HALİ YÜKLÜ. BASİT Bİ PERDE ÇİZDİM,İÇİNE MERDİVEN ÇİZDİM AMA BAHSETTİĞİM KONULAR YOK.

BEN NİĞDEDE İL ÖZEL İDARESİNDE İNŞAAT MÜHENDİSİ OLARAK ÇALIŞIYORUM, DAHA ÖNCE SATIN ALINMIŞ, GÜNCELLEME ÜCRETİ DE ÖDENMİŞ. KENDİ ÜSTÜME ZİMMETLEDİM PROGRAMI. YENİ ÖĞRENDİM PROGRAM KULLANIMINI, BAHSETTİĞİM EKSİKLİKLERİ DE GÖRÜNCE SİZE YAZDIM.

YOK BENDE EN SON GÜNCEL HALİ YÜKLÜ. BASİT Bİ PERDE ÇİZDİM,İÇİNE MERDİVEN ÇİZDİM AMA BAHSETTİĞİM KONULAR YOK.
Merdivenlerde beton ve kalıp metrajının otomatik hazırlanması isteği notlarımız arasındadır.
Merdivenlerin taşıyıcı elemanlarla olan ankraj detay donatıları otomatik çizilmemektedir. İki boyut çizim olanaklarını kullanarak ihtiyaç duyduğunuz düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Merdivenlerde beton ve kalıp metrajının otomatik hazırlanması isteği notlarımız arasındadır.
Merdivenlerin taşıyıcı elemanlarla olan ankaraj detay donatılar otomatik çizilmemektedir. İki boyut çizim olanaklarını ihtiyaç duyduğunuz düzenlemeleri yapabilirsiniz.
Kirişe, döşemeye, perdeye v.s. mesnetlenen merdivenin ankraj detay donatılarını kafamıza göre, mühendislik bilgimizi kullanarak autocad ortamına aktardıktan çizicez o zaman, doğrumu anladım. Bence bu detayları da programa entegre etseniz daha iyi olur diye düşünüyorum. Çünkü merdivenin mesnetlendiği elemanlara ne şekilde ankre edeceğimize dair bi hesaplama hatırlamıyorum ben.

Birde deprem yönetmeliğinde yığma yapı koşulları var, ama programda yığma yapıyla ilgili bi modül yok. Yığma yapıyı neye göre hesaplayacağız.

Birde deprem yönetmeliğinde yığma yapı koşulları var, ama programda yığma yapıyla ilgili bi modül yok. Yığma yapıyı neye göre hesaplayacağız.
ideCAD betonarme ve çelik bina türü yapıların analizini yapmayı taahhüt ediyor ve bu şekilde pazarlanıp satılıyor. Yönetmelik içinde tanımlanan her türlü yapıyı çözme gibi bir taahhütü ve mecburiyeti yok. Nasıl çözeceğinize gelirsek; mühendislik öğrenimi bilginizle.

ideCAD betonarme ve çelik bina türü yapıların analizini yapmayı taahhüt ediyor ve bu şekilde pazarlanıp satılıyor. Yönetmelik içinde tanımlanan her türlü yapıyı çözme gibi bir taahhütü ve mecburiyeti yok. Nasıl çözeceğinize gelirsek; mühendislik öğrenimi bilginizle.
Çok teşekkür ederim aydınlatma metniniz için, paket programda ne kadar çok modül olursa kullanıcıların işine o derece çok yarar. Mühendislik bilgimizi kullanıp çözüm yaptıktan sonra paket programlara da çok fazla ihtiyaç yok. Özellikle yeni mezun, saha tecrübesi fazla olmayan mühendisler paket programa çok bağlı kaldıkları için, şantiyede yaşanan eksiklikleri göremiyorlar. Örneğin yukarıda bahsettiğim merdiven donatı ankraj detayı olmadığı için, sorgulamadan ustanın eline verirseniz o projeyi, ankraj detayı koymayı unutmuşsunuz diye uyarılırsınız.

Çok teşekkür ederim aydınlatma metniniz için, paket programda ne kadar çok modül olursa kullanıcıların işine o derece çok yarar. Mühendislik bilgimizi kullanıp çözüm yaptıktan sonra paket programlara da çok fazla ihtiyaç yok. Özellikle yeni mezun, saha tecrübesi fazla olmayan mühendisler paket programa çok bağlı kaldıkları için, şantiyede yaşanan eksiklikleri göremiyorlar. Örneğin yukarıda bahsettiğim merdiven donatı ankraj detayı olmadığı için, sorgulamadan ustanın eline verirseniz o projeyi, ankraj detayı koymayı unutmuşsunuz diye uyarılırsınız.
Rica ederim. Ama mühendislerin eksiğini tamamlamak yazılımların sorumluluğunda değil. Onları yetiştiren üniversitelerin ve en önemlisi de kendisinin sorumluluğundadır. Yazılımlardan önce mühendislik yapılmıyor muydu, yapılıyordu. Yazılımların olması temelde hızımızı arttırması gerek. Ama hazıra öyle bir alıştık ki her şeyi ama her şeyi yazılım yapsın istiyoruz.

Ben de ideCAD'in bütün analiz çeşitlerini yapabilmesini isterim. Bunu istemek başka ama sanki yazılımın eksikliğiymiş gibi sanki yazılım bunu yapması gerekiyormuş gibi istemek başka. Aradaki farkı anlatabilmişimdir umarım.

Geri