Merdiven hesabı nasıl yapılır

izmirlimuhendis

Etkin Üye
arkadaşlar çizden bir merdiven çiziyorum sonra merdiven analizine girip kesme kuvevtlerini momentleri filan hesapla diyorum analiz yapıyor ancak ne çizimlerde ne raporlarda hiç birşey göremiyorum bomboş çıkıyor sebebi ne olabilir sizce

izmirlimuhendis":20xh3xtz' Alıntı:
arkadaşlar çizden bir merdiven çiziyorum sonra merdiven analizine girip kesme kuvevtlerini momentleri filan hesapla diyorum analiz yapıyor ancak ne çizimlerde ne raporlarda hiç birşey göremiyorum bomboş çıkıyor sebebi ne olabilir sizce
Merhaba,
Merdiven çizimlerini ve raporlarını alabilmeniz için merdiven yardımcı toolbarında bulunan "Merdiven betonarme hesap aksı çiz komutu" donatı akslarını çizmeniz gerekir.
Aşağıdaki linkten merdiven donatı akslarının nasıl çizileceğini izleyebilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi çalışmalar

merdiven hesabında '' dinamik hesaba katılan mod sayısı yetersiz '' dir diye merdiven raporu almak istediğimde rapor alırken tik işaretli geliyo. bu nedirden bakıyorumm proje genel ayarlarından mod sayısı tanımlanabilir diyoo ama ben öle tanımlancak yer bulamdımm..yardım ederseniz sevinirim..şimdiden tşekkürler

muhendis35":xu6fdjlf' Alıntı:
merdiven hesabında '' dinamik hesaba katılan mod sayısı yetersiz '' dir diye merdiven raporu almak istediğimde rapor alırken tik işaretli geliyo. bu nedirden bakıyorumm proje genel ayarlarından mod sayısı tanımlanabilir diyoo ama ben öle tanımlancak yer bulamdımm..yardım ederseniz sevinirim..şimdiden tşekkürler
Merhaba,
Merdiveninizi kolon, kiriş vb taşıyıcı eleman olmayan boş bir projede çözdüğünüz için raporda bu uyarı ile karşılaşıyorsunuz. Projeye 1 adet kolon yerleştirip genel analiz yaptığınızda bu uyarı kalkacaktır.

İyi çalışmalar

hımm...öle denememişt,m daha öncee...pekii normal yapı cözerken merdivenii yerleştirdiğimizde gercekten program merdiveni yerleştiirdigimiz kolon kirişie merdivenden dolayı yük akatarıyo muu ?...2. sorum mod sayısını degiştirmek isteseydik nerden, nasıl değiştirirdik...cvplarınız için ayrıca ilgi ve alakanız içinde ayrı ayrı tesekkür ediyorum ...

muhendis35":38drntjo' Alıntı:
hımm...öle denememişt,m daha öncee...pekii normal yapı cözerken merdivenii yerleştirdiğimizde gercekten program merdiveni yerleştiirdigimiz kolon kirişie merdivenden dolayı yük akatarıyo muu ?...2. sorum mod sayısını degiştirmek isteseydik nerden, nasıl değiştirirdik...cvplarınız için ayrıca ilgi ve alakanız içinde ayrı ayrı tesekkür ediyorum ...
muhendis35":38drntjo' Alıntı:
-Merdiven yükleri taşıyıcı elemanlara otomatik aktarılmaz, siz girmelisiniz.
-Mod Sayısını Yapı Ağacında Analiz /Modal Analiz Durumları/Modal satırının üzerinde sağ tuş menüden Özellikler satırını tıkladığınızda açılan diyalogtan değiştirebilirsiniz.

hımm..cevaplarınız için tserkkür ediyorum..peki neden merdivenden gelen yüklerii almıyo kii yanii ozman oraya merdiven koyupta çözmenin hiç bir espirisi yokk yanii öle mii ?

muhendis35":7umivh0v' Alıntı:
hımm..cevaplarınız için tserkkür ediyorum..peki neden merdivenden gelen yüklerii almıyo kii yanii ozman oraya merdiven koyupta çözmenin hiç bir espirisi yokk yanii öle mii ?

Şoyle bir esprisi var : yuzlerce tip merdivenin statik hesaplarını yapıp betonarme yaptırıp donatı hesaplayıp detay çizimlerini ve metrajını alıyorsunuz.

Levent Özpak":3d76vopc' Alıntı:
muhendis35":3d76vopc' Alıntı:
muhendis35":3d76vopc' Alıntı:
-Merdiven yükleri taşıyıcı elemanlara otomatik aktarılmaz, siz girmelisiniz.
-Mod Sayısını Yapı Ağacında Analiz /Modal Analiz Durumları/Modal satırının üzerinde sağ tuş menüden Özellikler satırını tıkladığınızda açılan diyalogtan değiştirebilirsiniz.

NASIL GİRİYOSUNUZ SİZZ ??

Forum jargonunda büyük harfle yazmak bağırmak anlamına gelir. Lütfen düzgün Türkçe kullanımına dikkat edelim.

muhendis35":8uy13o8r' Alıntı:
nasıl giriyorsunuz siz ??
1-Kiriş Ayarları/Statik sekmesinden Duvar Yükü ve Hareketli Yük olarak girilebilir.
2- Yapı Ağacından yük girilebilir. Yapı ağacından eleman üzerine yük tanımla ile ilgili olarak aşağıdaki linkten eğitim videosunu izleyebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

cok tsekkürler cvplarınız için..büyük harf olayıı için de ayrıca özür diliyorum capslock acık kalmıss yaaa :))...kusura bakmayn..

slm arkadaşlar ide statik te merdüven çizimi yapıyorum son derecede güzel bir olay istediğim merdiveni tanımlayabiliyorum hemde sıfırdan ama geçenlerde bir proje aldım ve merdüveni döner merdüven olduğu için elimde çözdüm ama kafama takıldı ide bunu neden çözemiyor.. yani aslında çoğu merdüveni çözen idecad alt ve üstten ankastre olan merdüven tamamen 180 derece üst kata çıkan bir merdüvendi ve hesap akslarını nereden tanımlamam gerekiyor.. bilen varsa hesap aksını dairesel olarak tanımlamayı bana yardım edebilir mi? ayrıca yok ise öyle bir komut bunun yöntemi nedir? saygılar

Merhaba
Programda şu an helisel merdivenleri donatı çizimleri otomatik yapılmamaktadır. 3b çerçeve diyaloğundan merdiven için gerekli donatı alanını tespit edip, çizimleri sizin yapmanız gerekir.

Merhabalar,

Bahsettiğiniz helisel merdivenler (ya da merdivenin dairesel dönen kolu) konusunda ben de biraz uğraştım ama ideCad Statik (lisanslı sürüm) versiyon 6.54'te merdivene dairesel hesap aksı tanımlayamadım bir türlü. Bunu yapmanın herhangi bir yolu var mıdır?
ideCAD uzmanlarının bu konudaki son mesajının üstünden bir hayli zaman geçmiş. Acaba bu sürede programa bu "dairesel/dönel hesap akslarını" ekleyebildiniz mi?

İyi çalışmalar dilerim.

Görkem Demircioğlu
İnşaat Mühendisi
Lefkoşa - KKTC

Merhaba,

Programda şu an helisel merdivenlerin donatı çizimleri otomatik yapılmamaktadır. 3b çerçeve diyaloğundan merdiven için gerekli donatı alanını tespit edip, çizimleri sizin yapmanız gerekir.

İyi çalışmalar

Geri